Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zahrádkářská kolonie a půdorys 3x7 metru? Rodinný dům za 400 tisíc

Slovensko-cest

  7:00
Kdo je to architekt? Co je to architektura? Je to něco exkluzivního, co si může dovolit jen ten, kdo na to má? Nebo jde prostě o řešení základní lidské potřeby, totiž bydlet? Původně montovaná chata na Slovensku, dnes plnohodnotný rodinný dům, nabízí další střípek do mozaiky možných odpovědí.

Lapidární šedý kvádr s dodatečně přidaným venkovním stíněním z jižní strany foto: Archiv autora

Spousta debat o architektuře se stále vede v kategoriích extrémů: líbí versus nelíbí. Jde tedy o vyjádření pocitů, častokrát na základě několika fotografií, nezřídka i jediné. V takto nastavené diskusi dům v Bernolákovu mnoho sympatií mezi širokou veřejností nezíská: navenek se jeví jako šedá krabice vytržená z kontextu. Její forma je natolik univerzální, že by mohla stát kdekoliv, což ale jinými slovy rovněž znamená, že se nehodí nikam, a to dokonce ani do zahrádkářské kolonie, kde si jinak každý staví, jak chce. Pokud se totiž pohybujete v půdorysných rozměrech menších než 25 metrů čtverečních, nemusíte projít žádným úředněpovolovacím řízením. Jaké síly tedy formovaly tento objekt a na jaké otázky se snažil jeho autor najít odpovědi?

Lapidární šedý kvádr s dodatečně přidaným venkovním stíněním z jižní strany

Dům původně vznikl jako místo na důchod pro architektova otce. V zahrádkářské kolonii, patnáct kilometrů od Bratislavy. Tedy tam, kde se za nevelké peníze dal koupit docela velký pozemek – v tomto případě 1400 metrů čtverečních. A skutečně v blízkosti přírody, nikoliv jen dojmu z ní, který často vyvolávají satelitní sídliště na pestrobarevných reklamních vizualizacích.

Co nejskromněji

Jeho půdorysná dimenze představuje 7 krát 3,5 metru neboli méně než zmíněných 25 metrů čtverečních. Umístěn je ve střední části svažitého pozemku, ale zároveň v nejvyšším místě, kam se dostane nákladní auto. Jde o montovanou dřevostavbu s vnitřním i vnějším pláštěm z typizovaných prvků. Cílem bylo, aby byl stavební proces suchý, aby se během něj nezničil pozemek, aby na stavbě mohlo pracovat pár lidí, v některých případech pouze jeden člověk, a to převážně o víkendech, vedle svého dalšího zaměstnání. Bylo nutné počítat s tím, že se stavba může dosti protáhnout a pravidelné přestávky ve stavebním procesu jí nesměly ublížit.

Řešením se stala rámová dřevostavba z trámů, fošen o příčném průřezu 150 krát 50 milimetrů, které jsou zavětrovány vnitřními dřevoštěpovými deskami a vloženou konstrukcí podlahy patra. Vnější plášť je tvořen cementotřískovými deskami o menší než doporučené tloušťce – jsou silné pouhý jeden centimetr. Stavělo se navíc tak, aby se muselo co nejméně řezat a aby vznikalo co nejméně stavebního odpadu.

Stínění až dodatečně

Podlahu přízemí tvoří šedě natřený beton. Okna jsou plastová, velkorozměrová (2 krát 2 metry), orientovaná k jihu a neotevírají se (výrazně levnější varianta než okna otvírací). Na stínění se moc nemyslelo, ale jak si můžete všimnout na fotografii, problém s přehříváním domu se snadno a lapidárně dodatečně vyřešil plachtou. Malá okna jsou otevírací, umožňují příčné provětrání domu a jejich přesné umístění bylo determinováno okolím a rozhodovalo se o něm v zásadě až během stavby stylem „támhleto je krásný strom a je vidět odtud, tak tu uděláme okno“.

V roce 2010 se situace změnila a do domu se nastěhoval mladý manželský pár architektů, autor domu s manželkou – dnes rodina se dvěma dětmi. Čtyřicet metrů čtverečních pro čtyřčlennou rodinu není mnoho, takže nyní uvažují o rozšíření domu. Dostavbou to pravděpodobně nebude, spíše dojde na druhý samostatný objekt.

Lapidární šedý kvádr s dodatečně přidaným venkovním stíněním z jižní strany

Sedm let bezproblémové existence domu bez viditelných závad dnes myslím ukazuje, že ani tato svépomocí stavěná a velice levná stavba (10 000 Kč za metr čtvereční užitné plochy) nemá tak krátkou dobu životnosti, jak by si mnozí mysleli. Dům nebyl koncipován tak, aby vydržel stovky let a sloužil mnoha budoucím generacím, ale už dokázal, že něco vydrží, a autoři se při jeho vlastnoruční realizaci mnohému naučili.

Vnitřní dispozice nemůže být jednodušší. V přízemí není zádveří, nahrazuje ho venkovní nadkrytí vstupu – vlnitý plech položený na prodloužených podlahových trámech. V přízemí najdeme kuchyňský kout spojený s obytnou částí a samostatnou koupelnu. Druhé patro je nedělené a slouží jako ložnice celé rodiny. Překvapí v něm relativně strmý spád pultové střechy, která není zvenku vidět, protože je kryta přetaženou zdí – atikou, která vytváří vnější exaktní hranol.

Je možné, že s pokračující krizí, respektive s nepříliš dobrými ekonomickými výhledy stárnoucí Evropy a rychle se zmenšujícím počtem produktivní části obyvatelstva, budou podobná řešení stále vyhledávanější. Pravděpodobně už se tak děje.

Život, který není pro každého

Snaha konvertovat kdysi víkendové chatky a zahradní domky na objekty, které umožňují celoroční pobyt, je jasně patrná. Zatím se tak ale děje v relativně omezené míře a z hlediska urbanismu, celkového prostorového uspořádání takovéto kolonie, to nepředstavuje zásadní problém. Ten ale může snadno nastat, když si uvědomíme, že například příjezdové komunikace nejsou v naprosté většině dimenzovány tak, aby jimi projel požární vůz nebo vozy záchranné služby.

FAKTA

Autor: Ivan Príkopský, toito architekti www.toito.eu Projekt: 2004 Realizace: 2005–2006 Zastavěná plocha: 25 metrů čtverečních Užitná plocha: 40 metrů čtverečních Náklady: 415 000 Kč

Každopádně tento způsob života není pro každého, ale majitelům momentálně naprosto vyhovuje. Ať jim to vydrží co nejdéle.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!