Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Zorya zákulisí: O růstu krystalů a jak moc je výsledek náhodou

Instalace lustru Eliáš v Mikulově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instalace lustru Eliáš v Mikulově. | foto: Václav Jirásek

Nejdříve ohromili odbornou i laickou veřejnost kolekcí šperků Virus, teď Daniel Pošta a Zdeněk Vacek neboli Zorya nechali krystaly porůst lustr. Dali mu název Eliáš a představili ho na festivalu v Mikulově. Určitě jde o jeden z vrcholů designové sezóny, ne-li o vrchol samotný. Zajímá vás, jak takový lustr vzniká?

Zdeněk Vacek při instalaci lustru Eliáš.

Zdeněk Vacek při instalaci lustru Eliáš.

V říjnu minulého roku představili designéři kolekci Virus, za kterou získali hlavní ocenění Czech Grand Designu 2011, od začátku experimentů s kamencem si však proces krystalizace chtěli vyzkoušet na větších objektech. Lustr navrhli pro galerii Křehký a vznikl ve spolupráci s firmou Preciosa.

Začalo se výrobou dvanácti ramenného křišťálového lustru včetně zavedení elektroinstalace a žárovek. Následně bylo svítidlo na několik dní ponořeno do roztoku kamence a díky změnám teploty a koncentrace začaly lustr volně obrůstat krystaly. Následovalo několikadenní sušení, které povrch zpevnilo a Eliáš byl na světě.

Nuda? Ani náhodou, člověk nikdy neví, jak výsledek dopadne

Ačkoliv by se zmíněný postup mohl zdát jako nudná a předem jasná záležitost, opak je pravdou. "Při celém procesu růstu krystalů je vzrušující fakt, že se do určité míry nedá jeho průběh ovlivnit. Nikdy nevíme, jak výsledek přesně dopadne," vysvětlili designéři pro Lidovky.cz. "Hraje v tom roli spousta faktorů a nepředvídatelných okolností. Při výrobě lustru ovlivnila výslednou zlatavou barvu rez, která náhodou zbyla v nádrži, kde se ohřívala voda na krystalickou lázeň. Do posledního momentu jsme si nebyli jistí, jakou barvu nakonec bude lustr mít. O to větší bylo naše nadšení z jemně růžového odstínu, když lustr kompletně vyschnul, " dodávají.


Instalace lustru Eliáš v Mikulově.

Instalace lustru Eliáš v Mikulově.

Designéři lustr nazvali Eiáš. "Při cestách do továrny jsme propadli kouzlu Kamenického Šenova s třetihorními čedičovými varhanami i sudetské tradici a zašlé slávě původní továrny Eliase Palmeho. Lustr jsme proto pojmenovali Eliáš.“ vysvětlují autoři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta.

Unikátní solitér můžete v Mikulově obdivovat do srpna, pak zamíří do pražské galerie Křehký.

Gentlemani českého designu, aneb dárek pro Ester

Malá Ester s dárkem od Zorya

Malá Ester s dárkem od Zorya


Malé Ester se tak líbil lustr Eliáš na Mikulovském zámku, že jí Daniel se Zdeňkem "museli" poslat malý dárek. Od její maminky pak dostali tento vzkaz: "Ester dnes byla na poště, chtěla si svůj balíček vyzvednout osobně. Vzala si na to bílo-růžové šaty a růžovou čelenku. Ester rozbalila Eliáše a řekla, že z takové krásy nemůže ani obědvat a musí si ji užívat."Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?