17. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Zaměřeno na Inhorgentu aneb 5 NEJ současného světové šperku

Hsieh I Ting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hsieh I Ting | foto: Archiv designérů

To nejlepší ze současného komerčního šperku se sjelo do Mnichova a nechyběli ani čeští designéři.

INHORGENTA

Veletrh Inhorgenta se v Mnichově poprvé uskutečnil v roce 1973 a od té doby si vydobyl renomé nejprestižnější výkladní skříně šperků, hodinek a souvisejících technologií. Na ploše téměř 65.000 metrů čtverečních se každoročně prezentují cenami ověnčení designéři i tradiční klenotnické monopoly a veletrh navštěvují přední světoví galeristé a majitelé specializovaných obchodů. Čeští šperkaři se Inhorgenty účastní pravidelně, v minulých letech jste zde mohli narazit třeba na Kláru Šípkovou nebo Zdeňka Vacka a Dana Poštu (Zorya), letos své šperky do Mnichova vezli Markéta Richterová a Zbyněk Krulich neboli Blueberries, čerstvá absolventka VŠUP Nastassia Aleinikava , český architekt-šperkař žijící v Irsku Filip Vaňas a přírodu zpracovávající Hanuš Lamr.

Česká účast

Účast na veletrhu Inhorgenta samozřejmě není levná záležitost, o to větší odvahu prokazují mladí čeští designéři, kteří se nenechají uspat českými oceněními a razí si cestu do zahraničí. Značka Blueberries Richterové a Krulicha sdílela stánek se šperkařkou Nastassiou Aleinikavou, Hanuš Lamr pak o několik metrů dále s Filipem Vaňasem. Od českých stánků se ozýval smích a galeristé uznale kývali hlavami, snad se tedy českým šperkařům zadařilo.

Blueberries a Nastassia Aleinikava

Blueberries a Nastassia Aleinikava

Ilustrace šperkem

Hala s designovým šperkem byla plná inovativních přístupů, precizního provedení a kreativních nápadů. Tradičně se účastnilo mnoho designérů z východu, designérka Hsieng I Ting zaujala svým pojetím ilustrace. Své jemné kresby totiž přenáší do 3D světa především díky kolekcím stříbrných broží a nechává tak postavy svých příběhů ožívat na kabátech zákazníků.

Hsieh I Ting

Hsieh I Ting

Za peníze peníze

Americká šperkařka Lauren Tickle pracuje s významem peněz, jejich hodnotou, podobou a kontroverzemi. Za svou kolekci Increasing Value, kterou prezentovala na Inhorgetě, letos obdržela mnoho ocenění a její dolarové šperky patřily k tomu nejkonceptuálnějšímu, co veletrh nabídl.

Laurent Tickle

Laurent Tickle

Zlaté mlsání

Heike Walk za své šperky získala slavnou Red Dot Award a v Mnichově vystavovala kromě jiného kolekci Squeezed, ve které ukazuje obaly sladkostí převedené do kovu a spojené provazy a látkou.

Heike Walk

Heike Walk

Studentský design

Ačkoliv jde o současný šperk, Inhorgenta je komerční veletrh, ve kterém jde především o prodej. Nenajdete tu tedy mnoho konceptuálních kusů nebo "nenositelné" kolekce, výjimku však představují studenti. Jako každoročně i letos ukázaly německé univerzity zaměřující se na šperk uvolněné práce autorů, které netíží potřeba prodávat a jejich výstava byla příjemným odlehčením prestižního veletrhu.

Stephanie Morawetz

Stephanie Morawetz

Práci českých designérů můžete sledovat zde: Filip Vaňas, Hanuš Lamr, Nastassia Aleinikava a Bluberries, více o veletrhu Inhorgenta naleznete zde.

terTereza Houdková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!