Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Září a říjen patří architektuře. Těšte se na konference i procházky

Slovensko

  7:00
Dvě tradiční akce zaměřené na poznávání architektury se uskuteční na přelomu září a října. Konají se mimo jiné u příležitosti světového dne architektury, který se slaví vždy první pondělí v říjnu.

Z loňské procházky Prahou foto: Pavel Wellner

Sedmý ročník bude mít od 23. září do 20. října festival Architecture Week, který bude letos věnován architektonickému dědictví a současné architektuře.

Jeho hlavní program se odehraje v Jiřském klášteře na Pražském hradě, kde bude připravena více než dvacítka výstav. Představí architekturu téměř 30 českých, polských a slovenských měst, moderní a historickou architekturu 40 zemí, obrazem festival ukáže všechny památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO (745 památek ze 157 zemí). Uskuteční se také přednášky českých i zahraničních architektů, konference, procházky za architekturou a další akce.

Zástupce organizace UNESCO a odborníci na ochranu památek a architektonického dědictví se zúčastní 3. října konference Ochrana hmotného kulturního dědictví v rámci Evropské unie. Více informací naleznete zde.

S průvodcem Vávrou nebo Vladimirem 518

Komornější Den architektury se uskuteční 5. a 6. října. Program třetího ročníku se uskuteční v 41 městech, mezi kterými jsou i nováčci jako Bystřice pod Hostýnem, Česká Lípa, Humpolec, Jaroměř, Jeseník, Mnichovo Hradiště, Otrokovice, Police nad Metují a Sušice; další program se bude konat na Slovensku a v Londýně.

Vladimir 518 před projekcí z inscenace Karel Gott Prager, která se zabývá dílem zatracovaného architekta Karla Pragera.

Řady architektů v roli průvodců letos rozšíří David Vávra, Vladimir 518 a Jaromír Švejdík. Za vrcholy programu organizátoři považují například procházku pražským technickým podzemím s Janem Šépkou či procházku mekkou současné architektury Litomyšlí s bývalou městskou architektkou Zdenkou Vydrovou.

Možnost nahlédnout do interiérů ateliérů a bytů architektů a místních umělců nabídne akce Liberec - Prag Open 2013. Procházka pardubickým Finskem přiblíží místní kolonii finských domků z 50. let a jak vypadá architektura očima dětí se zájemci dozví v Černošicích. Den architektů pořádá občanské sdružení Kruh, které se snaží zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti. Více informací naleznete zde.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...