Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zářící noční zeměkoule. Na nádraží v nizozemském Eindhovenu se rozvinula jako slupka

Design

  6:39
Devadesát metrů dlouhé dílo vizionářského holandského designéra Daana Roosegaarde s názvem Space nabízí unikátní 3D pohled na osvětlenou Zemi viděnou z vesmíru. Při tvorbě využil designér fotosnímky NASA, které byly digitálně zpracovány a tištěny speciální lentikulární technologií.

Space nabízí unikátní 3D pohled na osvětlenou Zemi viděnou z vesmíru. foto: Studio Roosegaarde

Mezi prvními obdivovateli tohoto světelného projektu byli i návštěvníci mezinárodního festivalu designu Dutch Design Week, a nyní i návštěvníci mezinárodního festivalu světla Glow, který právě v Eindhovenu probíhá.

Technopoeta

Technopoeta

Daan Roosegaarde je mezinárodně uznávaný designér známý svými techno-sociálními projekty. Mezi jeho nejznámější projekty patří například čistička vzduchu založená na ionizační technologii nebo stezka pro kola, která večer svítí jako obraz Van Gogha. Nejnovějším projektem Studia Roosegaarde je rozsáhlý inovační program ICOON AFSLUITDIJK. Jedná se o 32 km dlouhou hráz, která chrání Nizozemsko před mořem a záplavami a která byla převážně ručně postavena v roce 1932. Tento technický div světa nyní potřebuje po 85 letech rekonstrukci. Jako součást programu renovace připravil Roosegaarde světelný design na této hrázi, který bude vidět po západu slunce od 17. listopadu do 21. ledna 2018.

Pro zrekonstruované nádraží v Eindhovenu pověřila radnice a národní železniční společnost NS a ProRail světově známého designéra, aby vytvořil umělecké dílo vztahující se ke světlu. Roosegaarde se inspiroval svojí fascinací nočními mapami zářící planety Země, kde osvětlené části ukazují na přítomnost člověka. Jak říká sám designér: „Světlo je druh komunikace, je to náš jazyk. Tím, jak procházíte kolem tohoto díla, zažíváte novou zkušenost, novou dimenzi světla – přesně tak, jak ji vidí astronaut z vesmíru.“

3D Snímky z NASA

Roosegaarde se svým týmem designérů pracoval společně se specialisty na tisk na čočky. Iluze hloubky je vytvořena díky aplikaci této technologie. Během měsíců byly obrazy Země nasnímané satelitními družicemi NASA digitálně zpracovány do kompozitního 3D obrazu. Země byla sloupnuta a rozvinuta jako slupka jablka do dlouhého průhledného pásu. Díky kontrolovanému LED osvětlení má divák možnost vidět další vrstvu vesmírného obrazu. SPACE zdůraznňuje krásu i působení světla. Jeho intenzita potom ukazuje i na hustotu a úroveň osídlení planety. To je vidět například na kontrastu mezi Severní a Jižní Koreou nebo na intenzitě světelných sítí kolem Nilu v Egyptě.

Město světla

Space se nachází v původní pasáži – přístupovém tunelu k vlakům, který byl zrenovován jako součást kompletní přestavby a rozšíření nádraží. To, že zde vzniklo dílo vztahující se ke světlu, není nijak nahodilé. Eindhoven je vzhledem ke své historii a tradici nazýván městem světla. Na sklonku 19. století zde byl totiž založen Philips a genius loci města světla, designu a technologií je tady silně přítomen. Toto technologické a současně poetické dílo bylo otevřeno v polovině října a načasování také není náhodné. Koncem října se konal v Eindhovenu festival designu Dutch Design Week, známý představováním hlavně inovativního designu budoucnosti. 

Festival světla Glow v Eindhovenu je jeden z neprogresivnjěších festivalů...
Při tvorbě využil designér fotosnímky NASA, které byly digitálně zpracovány a...

Od 11. listopadu se Eindhoven na 8 dní rozzářil během mezinárodního festivalu světla GLOW, který je považován za jeden z nejlepších a nejprogresivnějších festivalů světla na světě. Letos se zde představuje na 30 světelných projektů nizozemských i zahraničních designérů a návštěvníci příjíždějící do Eindhovenu vlakem tak nyní mají možnost střetnout se s unikátním světelným designem hned na prvním kroku do města.

Autor: