Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zateplování domů může i ublížit

Design

  8:59
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nekvalitní tepelná izolace domu může jeho obyvatelům poškodit zdraví, varují lékaři.

Dobrou pověst zateplovacích systémů poškozuje zejména nekvalitní práce – nedostatky projektové dokumentace a chyby při realizaci (nevhodné uložení tepelně izolačního materiálu, spáry, nevhodné zateplení ostění, nesanovaná původní fasáda atd.) foto: Erika Kuhnová

Zateplete si s pomocí státní dotace svůj dům, ušetříte za topení, a ještě pomůžete zlepšit kvalitu ovzduší. Ambiciózní program Zelená úsporám ministerstva životního prostředí, který mimo jiné počítá s až desetimiliardovou dotací do zateplování domů a výměny neekologických kotlů, nemusí ale podle odborníků přinášet jen samá pozitiva.

Obrázek získaný termovizí porovnává tepelné ztráty zateplené a nezateplené fasády.

Lékaři, zejména alergologové, totiž varují před tím, že nekvalitní nebo příliš levné zateplení nemovitosti může lidem způsobit vážné zdravotní potíže.

V prakticky neprodyšně uzavřených prostorách se mohou držet alergeny roztočů a plísní, koncentrují se tu nejrůznější chemické látky a výpary. Obyvatelům takových prostor hrozí nejen silné alergické příznaky, ale také další zdravotní komplikace.

Obrázek získaný termovizí porovnává tepelné ztráty zateplené a nezateplené fasády.

„Samozřejmě, že existují nejrůznější formy mikroventilace a další technické vymoženosti, které zajišťují výměnu vzduchu i v zateplených domech. Čím kvalitnější jsou však tato zařízení, tím také více stojí,“ řekla LN ústecká alergoložka Martina Grimmová.
 Pokud ale lidé ve snaze ušetřit za topení například v paneláku vymění stará dřevěná okna za nejlevnější plastová, dům nechají neprodyšně obložit polystyrenem a v chladnějším počasí ještě vůbec nevětrají, vystavují se zvýšené koncentraci nejen klasických alergenů. „Může se jednat také o zvýšenou koncentraci formaldehydu, dusíkatých sloučenin, vznikajících třeba při vaření, i nejrůznějších chemikálií, které se odpařují z PVC,“ uvedla Grimmová.

Levné úpravy jsou rizikové
Dům či byt, z něhož uniká teplo, sice majitele stojí více peněz za vytápění, na druhou stranu ale takzvaně dýchá. A to i při zavřených oknech. „Tím neříkám, že jsem proti zateplování domů. Jen tvrdím, že takové stavební úpravy, provedené často co nejlevněji, nesou i svá rizika,“ dodala lékařka.

Podobný názor mají i další alergologové. Jestliže se lidé rozhodnou dům zateplit, měli by se poradit s odborníkem, jaké řešení je pro jejich zdraví vhodné.

„I nejdokonalejší forma zateplení znamená skutečně významnou změnu mikroklimatu, v němž byli lidé dosud zvyklí žít,“ prohlásil pro LN světově uznávaný český alergolog Václav Špičák.

Obyvatelé zatepleného domu by proto měli hlídat teplotu i ideální vlhkost vzduchu a neměli by zapomínat ani na větrání. Lidé podle Špičáka ve snaze ušetřit totiž spoléhají jen na tzv. dýchání domů, které však při zateplení nefunguje.

„Už naše babičky věděli, že nejlepší je ráno otevřít okna a vyvětrat. Ani klimatizace nedokáže takový způsob výměny vzduchu úplně nahradit,“ upozornil Špičák.

Státní fond životního prostředí, který spravuje program Zelená úsporám, ale tvrdí, že zdravotním rizikům by měly částečně bránit podmínky dotačního programu. „Dotaci nedostane například žadatel, který si chce zateplit dům osmicentimetrovou polystyrenovou deskou. Bude muset použít kvalitnější materiál, obvyklý v Evropské unii,“ upozornila mluvčí fondu Lenka Brandtová.

Autor: