Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zchátralý Pivovar v Semíně, kde se narodil architekt Gočár, je na prodej

Design

  7:02
Zchátralý barokní zámek s pivovarem v Semíně na Pardubicku, v kterém se narodil architekt Josef Gočár, je za tři miliony korun na prodej. Majitel nemá prostředky na opravu stavby. Sdělil to starosta Jaroslav Trubač. Gočárovy stavby patří k vrcholům české moderní architektury.

Zchátralý barokní zámek s pivovarem v Semíně na Pardubicku foto: ČTK

„Jeden čas jsem navrhoval zastupitelům, že bychom pivovar koupili, a snažili se jej zachránit. Ale pro nás jako malou obec, která má rozpočet 6,5 milionu korun, to je demagogie, to by nešlo,“ řekl starosta.

Památku vlastní syn osmdesátiletého Jana Kubíčka. Před časem se společně rozhodli, že objekty zkusí prodat. Odhadní cena činila šest milionu korun, nabízejí je za polovic. „Nemám už sílu to zvelebovat. Nejmladší syn nemá čas,“ řekl Kubíček.

Kubíček koupil pivovar zhruba před 25 lety s dalšími společníky. Po letech se nedohodli na dalších opravách, a zatím posledním majitelem se stal Kubíčkův syn.

Zchátralý barokní zámek s pivovarem v Semíně na Pardubicku.
Zchátralý barokní zámek s pivovarem v Semíně na Pardubicku je za tři miliony...

„Nejraději bych tam viděl Gočárovo muzeum a malý pivovar, ale ta návratnost investice je dlouhá,“ řekl Kubíček. Opravy mohou vyjít na desítky milionů korun, což je bez dotací obtížné, dodal.

Barokní zámek v Semíně byl postaven v 16. století. Na konci 17. století k němu přibyl pivovar, v kterém se vařilo pivo více než 200 let. Jedním ze sládků byl otec Josefa Gočára. Pivovar stále skrývá původní technologie. Posledním majitelem byl Jindřich Dvořák, který neprosperující pivovar v roce 1926 zavřel. Poté objekty, které postupně chátraly, využíval jako sklady pardubický a chrudimský pivovar, byly v něm i byty.

Hejtman Martin Netolický (ČSSD) lituje, že pivovar chátrá, ale není podle něj v silách hejtmanství, aby vykupoval všechny ohrožené památky na území kraje. „Já bych nerad, aby veřejný sektor byl vnímaný, že ve chvíli, kdy není kupec, všechno koupí,“ řekl hejtman.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!