6. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Zdravá dávka 'café funkcionalismu'

Po odstranění nánosů předchozích stavebních úprav byla odhalena původní dlažba z počátku 20. století, která zcela zásadně ovlivnila barevnost interiéru a grafiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po odstranění nánosů předchozích stavebních úprav byla odhalena původní dlažba z počátku 20. století, která zcela zásadně ovlivnila barevnost interiéru a grafiky. | foto: Vladimír Novotný / kiva.cz

Současný interiér se zřetelným odkazem na funkcionalistickou tradici 30. let a krkolomý název. Taková je filmová kavárna v historickém centru Brna. Jmenuje se Tungsram stejně jako výrobce žárovek do kinematografických promítaček.

Tungsram patří mezi "mladé” brněnské kavárny, které se snaží navázat na prvorepublikovou tradici městského kavárenského života. Nachází se v budově z počátku 20. století na Kapucínském náměstí v historickém centru Brna a její interiér je výsledkem spolupráce mladého kavárníka a investora Ondřeje Piláta s architektem a grafikem Martinem Hrdinou.

Ondřej Pilát už dříve provozoval kavárnu Beng v Muzeu romské kultury. Jeho vášní je promítání filmů z 16mm promítačky a novou kavárnu proto založil jako filmovou. Koncept inspirovala kavárníkova sbírka staré filmové projekční techniky, konkrétně žárovka od maďarské firmy Tungsram z kinematografické promítačky a kotouče šestnáctimilimetrových filmů. Tyto artefakty se následně staly součástí interiéru.

Barevnost stěn ovlivnila dodatečně odhalená stará dlažba.

"Limity prostoru žádaly maximální možné využití celkové plochy 45 m² pro vybudování zázemí kavárny potřebných parametrů a zároveň usazení přibližně 30-35 hostů. Bar a technické zázemí (kuchyňka, WC pro personál a veřejnost) zabírají přibližně 40% z celkového plochy. Barová skříň odděluje zázemí od kavárny a je oboustranně využitelná pro kuchyňku i bar. Mobiliář (lavice, stoly a židle) lze variabilně přestavovat v prostoru kavárny v závislosti na charakteru pořádaných akcí, od divadelních představení po drobné koncerty a happeningy,” vysvětluje architekt.

Kromě židlí od brněnské firmy Chrom-design byl veškerý mobiliář včetně osvětlení vyroben na míru podle návrhů architekta, což umožnilo udržet jasnou koncepci a celkové kompaktní vyznění kavárny. Bar architekt pojal rovněž v kinematografickém duchu - čelní desku a zadní stěnu barové skříně pokrývají pásy 16 mm filmu vlepené mezi skly, které v pravidelném rastru prosvěcují LED diody.

Bar s podsvícenými filmovými fásy.

Fakta

Autor (interiér a grafika):

Ing. arch. Martin Hrdina

Celková užitná plocha:

cca. 45 m²

Náklady: 600.000 Kč

Dokončení projektu: Leden - Březen 2008

Dokončení realizace: Duben - Říjen 2008

Interiér kavárny byl realizován v roce 2008 a vzhledem k limitovaným finančním prostředkům se architekt i investor velkou mírou podíleli na spolupráci s řemeslníky. ”Tato spolupráce nejen korespondovala s celkovou intimní atmosférou projektu, ale umožnila nám také detailní, spontánní a organické úpravy návrhu v průběhu prací,” vzpomíná architekt. Například po odstranění nánosů předchozích stavebních úprav byla odhalena původní dlažba z počátku 20. století, která zcela zásadně ovlivnila už hotové návrhy nábytku a způsobila kompletní změnu plánované barevnosti interiéru a grafiky.

Nábytek odkazuje na klasickou ohýbanou chromovanou konstrukci židlí ARA 3120. Na desky stolů a sedáky barových stoliček architekt použil mořený dubový masiv. Na lavice, bar a úložné skříně jasanovou dýhu. Nejdelší stěnu kavárny pokrývá ručně provedená nástěnná malba několika set svislých linek ve třech základních barvách Café Tungsram.

Šatní skříň z dubového masivu.

Martin Hrdina vystudoval design na Gerrit Rietveld Academy v Holandsku a architekturu na Fakultě architektury v Liberci. Pro Café Tungsram vytvořil I grafický vizuál inspirovaný reklamní grafikou 30. let 20. století. "Grafický i interiérový design vznikaly souběžně a vzájemně se ovlivňovaly, například schémata návrhů nábytku byla využita jako obrazový materiál na tiskovinách od pohlednic po nápojový lístek, " vysvětluje architekt.