Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Design

Že na Zemi po apokalypse nic nezbude? Fenomén luxusních bunkrů tuto myšlenku vyvrací

Interiér zřejmě nejluxusnějšího soukromého krytu na světě u Českého Brodu foto: Courtesy of The Oppidum

Doporučujeme
NEW YORK - Většina lidí si protiatomový kryt představuje jako betonovou místnost plnou konzerv a skromného vybavení. Dnes však lidé cítí možnost potenciálního globálního konfliktu stejně, jako v dobách studené války. Jedním z fenoménů se tak stávají luxusní bunkry, které připomínají vily ve čtvrti Beverly Hills. A Česká republika není výjimkou, u nás dokonce stojí největší soukromý bunkr na světě.
  18:40

Mnoho firem po celém světě pociťuje narůstající poptávku po stavbách, které by je ochránily před jakýmkoliv globálním rizikem, ať už se jedná o pandemie různých nemocí, dopad asteroidu či třetí světovou válku. A proto se rozhodly nabízet kromě „běžných“ betonových bunkrů také luxusní kryty, které by lidem i po podobné katastrofě uchovaly možnost žít na vysoké úrovni. 

Na místě Hitlerova velitelství na Ukrajině našli vědci čtyřpatrový podzemní bunkr

„Bunkr, v němž by se schoval váš otec či dědeček nebyl příliš pohodlný,“ uvádí pro CNN Robert Vicino, výkonný ředitel společnosti Vivos. Ta buduje po celém světě vysoce kvalitní a bezpečné kryty. „Byly , šedé a vypadaly jako vnitřní prostor lodě nebo nějakého vojenského bojového bunkru. Lidstvo však upřímně řečeno nedokáže dlouho přežít v takových ‚sparťanských’ podmínkách,“ vysvětluje.

Luxusní kryt u Varšavy.
Privátní bazén v luxusním krytu zvaném Oppidum u Českého Brodu.

Světová elita, včetně šéfů nadnárodních korporací či sportovních hvězd, má svá útočiště pro případ, že by došlo k některé z uvedených globálních katastrof. Podle kuloárních informací má například Bill Gates v každé ze svých nemovitostí jeden takový kryt.

Generální manažer společnosti Rising S Company Gary Linch uvádí, že poptávka po kvalitních a luxusních krytech stoupla v roce 2016 o 700 procent v porovnání s rokem 2015. Některým sice stačí jen přežít, jiní zákazníci si však přejí i po případné apokalypse žít do jisté míry normální život.

Firmy obvykle skupují bunkry dříve postavené americkou nebo sovětskou armádou. Vybudovat nové kryty o podobných velikostech by nyní stálo stovky milionů dolarů. Navíc už vybudované pevnosti jsou speciálně navržené tak, aby vydržely nukleární útok, jsou vybaveny energetickými zdroji, systémy na čištění vody a vzduchu a podobně. Navíc je snaha vytvářet jakési komunitní bydlení, tedy jakási malá města pod zemí, kde by žili lidé, kteří mohou přispět rozličnou škálou dovedností - od lékařských až po instalatérské.

A ačkoliv je společnost Vivos původem americká, nabízí podobné bunkry i v Evropě včetně České republiky. V Německu například existuje zařízení v bývalém muničním skladu. Zde si mohou lidé pořídit až 34 privátních rezidencí o výměře zhruba 750 metrů čtverečních s možností přidat až dalších 750 metrů. Zájemci o koupi si pak interiéry mohou vybavit sami, počítá se například se soukromými bazény či posilovnami.

Luxusní jednotka v krytu pro až pět tisíc lidí v Jižní Dakotě.

Pro představu o cenách musíme zpět do Ameriky. Komplex vybudovaný poblíž pohoří Black Hills ve státě Jižní Dakota obsahuje 575 vojenských krytů. Momentálně probíhá přestavba, která umožní ubytovat až 5000 lidí. Ceny se mají pohybovat od 25 000 do 200 000 dolarů (588 tisíc až zhruba 4,7 milionu korun). Cena se zároveň může zvyšovat i s vybavením, které budou zákazníci vyžadovat. Komplex bude mimo jiné zahrnovat i divadlo, školu či pohotovostní kliniku.

Zřejmě nejluxusnější bunkr zvaný Oppidum se však nachází v České republice poblíž Českého Brodu. Je navržený pro jednoho zájemce, který však může ubytovat až padesát lidí. Cena se pohybuje kolem sedmi miliard korun. Na ploše o celkové výměře zhruba 24000 metrů čtverečních mohou obyvatelé bunkru podle odhadů odborníků přežít maximálně deset let, což je ovšem extrémní odhad. Konkrétní vybavení bude dodáno až poté, co zájemce specifikuje své požadavky. Základní stavba však obsahuje mimo jiné podzemní zahradu, plavecký bazén, lázně, kino či vinný sklípek. 

Podle Roberta Vicina je důležité, aby lidé ani po potenciální katastrofě nezapomněli, jaké to je žít normální život. Proto jsou podle něj pro mnohé možná zbytečně luxusní prvky naprosto klíčové. 

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!