Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelené město, nebo betonové peklo? Na Praze 5 vyrostlo 277 květináčů

Design

  14:44aktualizováno  15:34
Pražský Smíchov "obsadily" betonové květináče. Lemují chodníky a v budoucnu mají pomoci snižovat imisní zátěž. Architektům z nich však vstávají vlasy hrůzou.

Betonové květináče na Praze 5. Pomoc nebo katastrofa? foto: Praha 5

“Je to horší, než jsem čekal,” napsal na sociální síti Facebook spolupracovník LN architekt a teoretik Adam Gebrian. A mnoho lidí s ním souhlasí, designér Matěj Chabera s nadsázkou navrhuje používat je jako odpadkové koše. Proti květináčům se ještě před jejich realizací strhla vlna odporu hlavně z řad obyvatel Smíchova, nicméně nezabrala. 

Praha 5 se brání

“K projektu Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic jsme obdrželi velkou řadu pozitivních reakcí od občanů a obyvatel Prahy 5. Smíchov je dlouhodobě považován za dopravně nejrušnější místa v Praze a tedy je bezpodmínečně nutné bojovat za snížení imisí ve zdejším ovzduší. A snížení o 14 tun ročně nám i ostatním občanům připadá jako smysluplný projekt. Květináče budou osazeny nejdéle do konce září. Navíc nebudou jen zelené – počítá se s různými typy keřů a dřevin,” uvádí radnice Prahy 5 na obranu na svých webových stránkách.

Betonové květináče na Smíchově


Anketa

Co říkáte na betonové květináče na Praze 5?

Líbí se mi a myslím si, že to bude skvěle fungovat. 165
Moc hezké to není, ale jestli to zabere, nejsem proti. 220
Je to vrchol nevkusu, horší by už byla snad jen betonová zeď. 3622

Naplánováno je umístění 277 květináčů. Obyvatelé se podle radnice nemusí obávat masy zeleně, zatím to ale vypadá, že se obyvatelé spíše bojí masy betonu. “Kdo to schválil, by měl na hodinu skončit,”dodává Gebrian.