Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ženy nakupují emotivně, muži s rozumem, říká designérka Mikešová

Design

  6:14
Jak moc ovlivňuje technika zpracování, barvy či materiál rozhodování při nakupování A jak nakupují muži a ženy? V rozhovoru pro Lidovky.cz jsme se zeptali designérky Jany Pešatové Mikešové. Ta se totiž jako jedna z mála mladých designérek může pochlubit tím, že umí tradiční řemeslo. Její ateliér MIK se specializuje na kolekce z vlny. Tu si sama i několik desítek hodin přede.

Jana Mikešová navrhuje svetry, šaty, kabáty, čepice, šály či náhrdelníky. foto: Olivie Dvořáková

Lidovky.cz: Ve svých kolekcích a práci se věnujete především pletenině. Proč a jak jste se k tomu dostala?
K pletení jsem se dostala vlastně až na vysoké škole, kde jsem si vybrala téma textilní tradice, a jelikož jsem chodila na Střední uměleckou školu, která se zaměřovala na textilní řemesla, tak jsem k tomu měla vždycky vztah. Ve škole jsme vyšívali, paličkovali, ale v tomto oboru jsme se k pletení vlastně nedostali. Proto jsem si pletení chtěla doplnit, protože to nabízí nové možnosti.

Lidovky.cz: Sama si vlnu zpracováváte a předete. To už dnes není zas až tak běžné. Tušíte, kolik lidí se tomuto řemeslu v Česku věnuje? Popřípadě kolik Vašich spolužáků ze školy se tím živí, tedy jak velká je „úmrtnost“?
To je těžká otázka. Kolik lidí se tomuto řemeslu v Česku věnuje opravdu nevím, ale myslím si, že to je spíše starší generace. Ani nevím, že by někdo ze spolužáků předl.

Medičky chtějí zatočit s igelitovými pytlíky, daří se jim s designovými sáčky

Lidovky.cz: Kolik času předením a zpracováním strávíte?
Ruční zpracování vlny je v podstatě samo o sobě cyklus. Vlna nám projde několikrát pod rukama. Zpracováváme ji od rouna až po hotový výrobek. Doba zpracování se tak špatně určuje, většinou zpracováváme vlnu najednou a to může trvat až desítky hodin.

Lidovky.cz: Používáte vlnu od českých výrobců a proč?
Vlnu od českých výrobců vesměs nepoužívám. Příze nebo čistá vlna je většinou z Austrálie, Španělska nebo Peru. Ovce, které se chovají v Česku, nejsou vhodné na vlnu, mají ji hrubší – tím pádem i kousavější, takže ve výsledku model není na nošení tak komfortní jako např. merino vlna.

Vlněné šály jsou hřejivé

Lidovky.cz: Uživí vás práce na vlastních kolekcích, nebo vás oslovují i lidé se specifickými přáními a zakázkami?
Každý rok děláme svoje modelové kolekce, ale samozřejmě přijímáme i zakázky, kde se snažíme zákazníkovi vyjít vstříc, ale zároveň myslíme na podstatu naší značky.

Lidovky.cz: Vaše oblečení se objevilo i ve filmu, můžete přiblížit, o co šlo?
Jednou se naše kolekce objevila v takovém „fashion videu“. Jednalo se o taneční video promítané v rámci projektu ON/OFF, který byl součástí London Fashion Weeku. Jinak věci půjčujeme na různá focení nebo do reklam.

Lidovky.cz: Dokázala byste popsat, jaký je rozdíl mezi tím, když pro sebe nakupují ženy a když pro ně nakupují jejich drahé polovičky?
Určitě. Ženy často kupují emotivně, to rozhodnutí je v rámci okamžiku. Mají na ten výrobek jiné priority než muži. U žen rozhoduje barva, střih, jak jí to sluší a možná také cena. Muž kupuje více rozumem a u něho zase hraje roli materiál, technické zpracování, možná přidaná hodnota a zřejmě komfort. Cena ani tak ne.

Lidovky.cz: Jak zákazníci vnímají barvy? Barevné věci jsou líbivé, ale tuším, že většina zákazníků nejraději sáhne po univerzální černé, bílé či šedé. Je možné zákazníka i „přemluvit“, ať vyzkouší i něco jiného, než pro co si přišel?
Ano, tyto tóny barev jsou oblíbené a je to v podstatě základ šatníku. Člověk si je může vzít na jakoukoli příležitost. Párkrát se mi stalo, že zákazník přišel pro nějakou takovouto univerzální barvu a odešel s výraznější barvou, u které neměl tušení, že by mu seděla. Nicméně je to hodně individuální. Barvy se mění i podle nálady, ne vždycky máte chuť obléknout se výrazně nebo naopak.

Lidovky.cz: Váš manžel je malíř, dokážete se navzájem při práci ovlivnit? Inspiroval vás někdy jeho obraz k tomu, abyste nějaký prvek či motiv zanesla do své kolekce?
Konkrétní motiv nebo obraz jsem ještě nepoužila, každopádně si myslím, že se inspirujeme a ovlivňujeme každý den. Jinak mi David pomáhá s grafickou úpravou, mimo jiné mi udělal například logo.

Vlnu zpracováváme od rouna až po hotový výrobek. Doba zpracování se tak špatně...
Ruční zpracování vlny je v podstatě samo o sobě cyklus.

Lidovky.cz: Studovala jste i na UMPRUM, ale nakonec školu nedokončila, proč?
Během studia jsem zjistila, že mám trochu jiný pohled na věc. Vždy mě bavila spíše praxe, což se bohužel neslučovalo se systémem a přístupem školy.

Lidovky.cz: Vaším specifickým materiálem je vlna. Co ale sama nejraději nosíte a proč?
Oblečení, které navrhuji pro MIK, se snažím dělat tak, aby splňovalo takové parametry, které bych sama očekávala a nosila. Jedná se hlavně o komfort, kvalitní materiály a detaily.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat