10. ledna 2015 7:03 Lidovky.cz > Relax > Design

Zlaté slunce ze skla, Češi vyrábí prestižní trofej pro tenisty

Brit Andy Murray po vítězství tenisového šampionátu v Abú Dhabí zvedá nad hlavu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brit Andy Murray po vítězství tenisového šampionátu v Abú Dhabí zvedá nad hlavu... | foto: Reuters

Když britský tenista Andy Murray před několika dny dostal do rukou po vyhraném turnaji v Abú Dhabí skleněnou trofej, držel Sunrise Trophy, kterou vyráběli čeští skláři. Přední sklářská společnost Lasvit totiž kromě honosných interiérových instalací vyrábí i nejrůznější ceny a trofeje.

Trofej pro turnaj Mubadala World Tennis Championship vyrobil,Lasvit již popáté. Zručnost novoborských sklářů letos dostala podobu trofeje o průměrů 50 cm, vyrobené z ručně foukaného a ručně tvarovaného skla. Unikátní cena designérky Jany Růžičkové nese název Sunrise Trophy a byla inspirována sluncem vycházejícím nad arabskou pouští a jeho energií. Náročná technologie výroby byla přitom založena na snaze vytvořit co největší dokonalý tvar pomocí volného ručního foukání. 

Trofej pro tenisový turnaj v Abú Dhabí vyrobili čeští skláři z Lasvitu. Sunrise...

Trofej pro tenisový turnaj v Abú Dhabí vyrobili čeští skláři z Lasvitu. Sunrise...

„Vnější vrstva z barevného skla ve škále od zlatých až po červené odstíny je z vnitřní strany pokryta reflexní vrstvou stříbra. Ta pomáhá docílit efektu hloubky a záře slunce,“ říká designérka Jana Růžičková. 

Lasvit již několik let také vytváří trofej pro vítěze prestižního cyklistického závodu Tour de France.

tohTomáš Holý

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz