Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znáte Kamikacu?

Design

  11:13
Čas od času se mi ve voze nahromadí odpad, směs vesměs ještě nedávno životně důležitých věcí: ulomený plastový držák nápojů s celoživotní zárukou, prázdná ampulka do osvěžovače vzduchu (vůně truhlářské dílny), k zulíbání roztomilé zrůdičky z kindervajec, z novin vypadlé letáčky „Bibione – pláže zasvěcené samotě“ či vzorek přelomového šamponu, vlepený do in-magazínu tak nešťastně, že znehodnotil křížovku a ohrozil tak vyluštění tajenky zásadního významu – LIBOR BOUČEK ULÍTÁVÁ NA CIBETKOVÉ KÁVĚ. Co s tím? Třídit.

Herec Tomáš Hanák. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Seschlý ohryzek posílám do polí, čímž vlastně zakládám budoucí jabloňový sad. Jeden ze dvou zapadlých zapalovačů uschovám pro chvíle, až se budu cítit sám: umožňuje totiž promítat si diapozitiv asijské školačky v ultraúsporných plavkách (Made in Socialist Rep. of Vietnam).

Druhý, mládeži přístupný, zkusím rozebrat: zbylou kapku benzinu liji do autonádrže (navýším dojezd vozu), rezervoárek s obrázkem Madonny do plastů, ozubené kolečko do schrottu, škrtací kamínek do... Sakra! Kam s ním? Zahodit? Co kdyby to dělali všichni? To by se naše žlutá vlast, řepkou rozjásaná, brzy proměnila v kamenitou pustinu...

Jak tohle asi řeší v japonském městečku Kamikacu, jehož obyvatelé se rozhodli nezanechávat po sobě žádné stopy, a proto vše zbylé třídí do neuvěřitelných 34 kategorií? Prý mají i krabici na použitá pera! Celkem 44 recyklačních boxů – takže i na kamínky? Ale i kdyby ne – jak to vůbec stihnou? To nemají důležitější věci na práci než kompostovat kuchyňský odpad – a ještě předtím „potraviny uvážlivě nakupovat a hospodařit s nimi“? To si Japončíci dělají srandu, ne?

Mám svých starostí dost – už jen najít volné místo na parkingu v shopping-parku, večer stihnout přenos z vily, pivko dát, na internetu zabrouzdat. A ještě vymýšlet nějaké utopie a dumat, jestli je levnější odpad třídit než spalovat? Je mi líto. Platím daně? Platím. (:-) No tak se snad, hergot, o tu naši – u pumpy odloženou – igelitku s domácím sajrajtem může někdo postarat a roztřídit to, ne?

A mimochodem: hlavní zásadu občanů Kamikacu tady spíš někdo zúročí v předvolební kampani: OPRAVDU CHCETE BÝT ODPOVĚDNÍ ZA TO, CO VYHODÍTE? NE? VOLTE NÁS! (Kdo za odpad považuje třeba Romy, ať volí Národní stranu – její šéfka, vymydlená Péťa Edelmannová, bankovní analytička, totiž slibuje, že se o „problém“ postarají jeho vyvezením do Indie. U Šivy, konečně fakt bohulibý nápad!)

Ale co s tím kamínkem? Trampota. Nejjednodušším řešením by bylo odejít, beze zbytku: odložit a roztřídit oděv, mobil, piercing, implantáty, porculánové zuby, podkožní čip MV ČR (snubní prstýnek si možná tajně nechám). Najít kontejner HANÁK, připsat prosbu RECYKLOVAT UŽ JEN KOMPOSTOVÁNÍM, nadechnout, zalézt – a vydechnout naposled. Představa lákavá.

Jenže co sakra s tím kamínkem?

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...