Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zóna bez hranic. Ve Smetana Q proběhne výstava česko-slovenského šperku

Design

  6:01
Nemusí být decentní, uměřené a reprezentativní. Naopak jdou proti proudu, mají vlastní názor, jsou výrazné a nutně přitahují pozornost. Nemají ambici být elegantním doplňkem, ale fungují jako autonomní umělecké dílo. Tak vypadají šperky, které můžete vidět v rámci výstavy Zóna bez hranic. Česko-slovenský autorský šperk, která prezentuje 36 českých a slovenských autorů a předkládá výběr z jejich aktuálních kolekcí.

Alžběta Dvořáková – Tajemství (medailon) foto: Lenka Grabicová

Martina Singerová – Kruh (náhrdelník)
Vladimír Komňacký – Kapsička (brož)

Autoři kreativně pracují jak s tradičními šperkařským materiály, jako je stříbro, zlato nebo perly, ale nebojí se experimentovat ani s materiály zcela výstředními. Výstava představuje mimo jiné šperky z plastů či silikonu, z lan, křehké křídy nebo využívající dekoru pečlivě kultivovaných plísní.

V pražské galerii SmetanaQ bude výstava k vidění od 25. ledna do 22. února. 

Kombinace vystavených šperků z Česka i Slovenska poukazuje na fakt, že umění nemusí nutně respektovat politické hranice. Šperkaři z obou zemí spolu komunikují prostřednictvím své tvorby, která jako by rozdělení Československa téměř nezaznamenala. 

Mnohé autory spojují přátelství, studijní a sympoziální pobyty v jedné i druhé zemi a další formy profesionální i ryze osobní spolupráce. Společně tak překračují hranice obou zemí i zažitých představ o tom, co vše může být šperkem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!