8. června 2010 17:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Děti lesbických párů si podle studie vedou ve škole i životě lépe

Ženy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy | foto: Reprofoto

NEW YORK Výchova dětí dvěma matkami se nijak neodráží na jejich zdravém psychickém vývoji. To je závěr studie, kterou provedli američtí vědci na první generaci dětí vychovávaných lesbičkami. Jejich matky se daly před 18 lety uměle oplodnit.

Lesbické matky hodnotily svoje sedmnáctileté děti lépe než matky mladistvých, kteří měli také otce. Byly na tom prý lépe ze sociálního hlediska i z hlediska vzdělání a byly méně agresivní a méně porušovaly pravidla.

Nicméně náctiletí, jejichž matky tvrdí, že zažily homofobii a šikanu, byli úzkostlivější a měli více depresivních příznaků než jejich vrstevníci. Není ale jasné, zda jejich úzkost pramenila ze šikanování, nebo z něčeho jiného.

Americká studie, která byla uveřejněna v časopise Pediatrics, je první, která sledovala děti lesbických párů od jejich početí až po dospělost.

"Ve Spojených státech je tolik míst, kde páry stejného pohlaví nemají možnost adoptovat dítě nebo si ho vzít do pěstounské péče," řekla Nanette Gartrellová z Kalifornské univerzity. "Ale není jediná studie, která by ukazovala, že tyto děti mají nějaké problémy z psychologickým přizpůsobením."

Neprobádané téma

Gartrellová řekla, že lidé, kteří odmítají rodičovské páry stejného pohlaví, často poukazují na kulturní a náboženské hodnoty, jiní zase tvrdí, že vyrůstat se dvěma matkami nebo se dvěma otci nemůže být pro dítě dobré.

Neexistuje ale pevný důkaz, že by homosexuální rodičovské páry byly horší nebo lepší než páry konvenční, uvádí Gartrellová, která žije rovněž v partnerství se ženou.

Matka s dítětem

"To, co dělá rodičovství dobrým, je láska, zdroje a zapojení do života dítěte," řekla.

Studie hodnotila 77 rodin, v nichž žili chlapci i dívky. Vědci se dotazovali lesbických matek na jejich děti a každé dítě vyplnilo psychologický dotazník.

Děti nenarozené náhodou

Když vědci porovnali výsledky toho, jak matky žijící v konvenčních rodinách hodnotí svoje děti, zjistili, že děti párů stejného pohlaví měly ve školách lepší prospěch, měly méně společenských problémů, méně často porušovaly pravidla a byly méně agresivní. Pokud jde o to, jak děti hodnotily samy sebe, nebylo rozdílu mezi tím, jestli znali identitu svého biologického otce nebo ne.

Není jasné, proč na tom byly děti rodičů stejného pohlaví z psychického hlediska lépe než děti heterosexuálních párů.

Podle Gartrellové může být jedním z důvodů to, že lesbické matky plánovaly svoje rodičovství pečlivě, byly připraveny pomáhat svým dětem a čelit všem diskriminačním jevům.

"Byly to chtěné děti, nenarodily se náhodou," řekla Gartrellová. Podle posledních dat žije ve Spojených státech 250 000 dětí v rodinách, kde jsou partneři stejného pohlaví.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz