130 let
Italské těstoviny (ilustrační foto)

Italské těstoviny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Americké celebrity šílí po bezlepkové dietě. Ale proč?

Jídlo
  •   11:46
NEW YORK - Gwyneth Paltrowová se rozplývá nad bezlepkovou dietou. Svatební dort Chelsey Clintonové byl upečený bez lepku. Tomuto všudypřítomnému proteinu se vyhýbá i ten nový mládenec, co propaguje výrobky Old Spice. Vlastně je dost velká šance, že už jste i vy sami vyzkoušeli, anebo jste se alespoň setkali, s výrobkem, z něhož byl odstraněn lepek.

Protože "bezlepkové" je stejný hit, jakým bylo před deseti lety snižování příjmu uhlovodanů; je to dieta, která právě "frčí", o které se diskutuje v televizních pořadech, kterou propagují ultrahubené herečky a kterou hromadně přebírají masy. V regálech obchodů se vrší takové výrobky, jako jsou bezlepkové těstoviny, sušenky, cereálie i pivo. Američané ze své stravy s nadšením vyhošťují složku potravin, kterou ještě před deseti lety většina z nich neuměla ani pojmenovat. Ale proč?

Na rozdíl od jiných stravovacích bubáků, jako jsou třeba trans-tuky, konzumace lepku v podstatě škodlivá není. Jen malé procento lidí nesnese tenhle protein, který se přirozeně vyskytuje v pšenici, ječmenu a žitě. A navíc, vykázat lepek ze stravy může být opravdu těžké. Nejenže je základním prvkem v tradičních chlebech a těstovinách (právě on je bílkovinou dávající jim jejich strukturu), ale často je používán jako zahušťovadlo v řadě produktů od kečupu po zmrzliny. A tím, že se člověk vyvaruje lepku, ještě nezačne hubnout.

'Nikdo nechce lepkovou kocovinu'
Tohle přechodné pobláznění, zdá se, částečně rozdmýchává celebritální faktor. Paltrowová o tom vypráví na svých webových stránkách, Clintonová rozvířila online diskuse letos v létě, když si nechala na svatbu upéct bezlepkový dort, a svalovec z nových reklam Old Spice se před časem svěřil v talk-show Jaye Lena, že lepek je jednou z věcí, které vystřihl ze své stravy.

A pak jsou tu tvrzení, že přechod na bezlepkový režim dodá člověku víc energie. "Cítím se líp, když to nejím. Když půjdu do restaurace a dám si s přáteli talíř těstovin a pivo, budu to příští den cítit. Nikdo nechce lepkovou kocovinu," říká Silvana Nardoneová, bývalá šéfredaktorka magazínu Every Day with Rachael Ray. Nardoneová, jejíž dospívající syn má na lepek alergii, vydala kuchařku s bezlepkovými - a navíc i bezmléčnými - recepty nazvanou Cooking for Isaiah (Vaření pro Isaiaha). Podobná tvrzení jsou o to častější, oč těžší je prokázat jejich platnost.

Lepek

Lepek část lidí nesnáší, především pak ti, kdo trpí celiakií. Ovšem celiaků s imunitní reakcí na potraviny obsahující lepek je v americké populaci méně než jedno procento. Část dalších lidí pak má více nebo méně vážnou alergii či citlivost na lepek; podle doktora Alessia Fasana, ředitele Střediska pro výzkum celiakie při Marylandské univerzitě má nějaký druh citlivosti na lepek až sedm nebo osm procent Američanů.

Ovšem zhruba čtvrtina dospělých v USA se v současnosti snaží snížit, anebo úplně vyloučit příjem lepku v potravě, uvádí marketingová firma NPD Group. To znamená, že většina lidí, kteří konzumují bezlepkové potraviny, to dělat nemusí - ale chce.

Třiatřicetiletá producentka Akiia Jamesová, která byla zdravá a fit i předtím, než se rozhodla před několika měsíci z jídelníčku vyloučit lepek a mléčné výrobky. "Hlavní je, že se prostě cítíte po jídle líp, necítíte se těžce," vysvětluje Jamesová. "Chci říct, že už si teď nepřipadám nacpaná... jím stejné množství, ale hlavní roli hrají ingredience." Proč lidé tvrdí, že se po bezlepkové dietě cítí líp, není úplně jasné a příčiny mohou být nepřímé. Ti, kdo eliminují lepkové potraviny, mohou začít konzumovat víc zemědělských produktů a tím celkově začít jíst zdravěji, míní Dee Sandquistová, mluvčí americké dietetické asociace.

Odborníci ale zároveň varují: jen proto, že je nějaký výrobek označený jako bezlepkový, ještě neznamená, že je také nízkokalorický. Některé potraviny vyrobené jako bezlepkové mohou být na nezdravé straně žebříčku jak co do obsahu kalorií, tak co do obsahu soli. "Je tam úplně stejně kalorií, jestli ne víc, jako v potravinách s lepkem," dodává Sandquistová. "Takže jde stejně vždycky jen o výběr toho, co sníte."

Autoři: ČTK, Lidovky.cz