Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Autentická indická kuchyně: perla Břevnova

Jídlo

  7:00
Restaurace Tandoor je jedním z mála míst v Praze, kde můžete poznat skutečnou chuť indické a pákistánské kuchyně. Výborné jídlo doplňuje svérázný interiér a bohužel také intenzivní odér kuchyně. K ceně jídla tedy připočtěte ještě cenu čistírny nebo příslušného počtu pracích cyklů. Praha 6 je na dobré restaurace poměrně skoupá.

Interiér restaurace. foto:  František Vlček, Lidové noviny

 Praha 6 je na dobré restaurace poměrně skoupá. Restaurace Tandoor, kterou před několika lety otevřeli v úzké temné uličce nedaleko historicky známého hostince U Kaštanu, tak nezůstala starousedlíkům dlouho utajena. Obyvatelé ostatních městských částí by ale v těchto končinách exotické jídlo nejspíše nehledali. Ulice Konecchlumského, kde se podnik nachází, se sice jmenuje po jednom z dvaceti sedmi popravených českých pánů, ale stejně tak by mohl název odkazovat na konec pražské civilizace. Nenechte se odradit, najděte si tuhle malou uličku na mapě a vydejte se objevovat krásy Prahy i taje indické kuchyně. Oboje stojí za to.

Nechtěná vůně Indie

Interiér restaurace vzbudí nejspíš úsměv. Původně byl laděný do zelena a temnější atmosféru oživovaly umělé květiny. Po malé rekonstrukci, která proběhla asi tak před dvěma lety, se zdi zbarvily do růžova, židle do oranžova a bar ozdobily prázdné lahve od indického piva Cobra. Vše je nicméně čisté, sezení pohodlné a kromě přehršle barev a stylizace někam do přelomu osmdesátých a devadesátých let na interiéru samém nic kritikyhodného není.

Restaurace Tandoor

Konecchlumského 596/7, Praha 6

http://tandoor.cz

Otevírací doba: po-pá: 11-23  so–ne: 12–23

Moje zásadní výtka ale směřuje k naprosto nevyřešené vzduchotechnice. Hned po vstupu vás praští přes nos směsice všech pachů z kuchyně a nezbavíte se jí, dokud si nevyperete nebo nenecháte vyčistit vše, co jste měli při návštěvě na sobě. Tenhle nešvar našich restaurací tady dosahuje pomyslného vrcholu. Restaurace naštěstí nabízí možnost odnést si jídlo s sebou nebo si je nechat dovézt (15 Kč/km), takže i tenhle problém se dá vyřešit.

Ani "westernová" brána neodradí milovníky indické a pákistánské kuchyně.

Obsluha, stejně jako interiér, nenadchne ani neurazí. Při troše štěstí vás bude obsluhovat ten ze členů personálu, který umí obstojně česky. Ale s ohledem na skutečnost, že jídla a jejich složení jsou dobře popsána v lístku, vystačíte s čísly nebo názvy pokrmů. Obsluha zkrátka přijme objednávku, přinese jídlo, a pokud ho nedojíte, nabídne jeho zabalení s sebou. Nic víc, nic míň.

Pozor na pálivost!

S jídlem jakékoli pochybnosti končí. Ve mně vzbuzuje nadšení. Přiznávám, že jsem v Indii nikdy nebyla, ale hodně času jsem strávila v Londýně a indickou kuchyni poznala v tamějších vyhlášených restauracích. Řekla bych, že Tandoor se nemá za co stydět. Nabízí všechna základní jídla jako curry se zázvorem a koriandrem, pálivé kořeněné vindaloo, superpálivý phal nebo naopak sladkou kormu a samozřejmě speciality z pece tandoor. Majitelé restaurace zřejmě nebudou hinduisté, protože všechna zmíněná jídla, ale i další můžete ochutnat v kuřecí, jehněčí, krevetové i v indicky nestandardní hovězí variantě.

Majitel restaurace se svoji ženou.

Před hlavními chody doporučuji papadum, tenoučké křupavé placky z čočkové mouky (20 Kč/ks), a k nim buď raitu (30 Kč), hustou svěží omáčku z jogurtu, jarní cibulky a koriandru, nebo mangové čatní, které je po ovoci sladké a se slanou plackou dobře kontrastuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Při výběru hlavních jídel je třeba dát pozor na jejich možnou pálivost – v jídelním lístku je ale jasně označena příslušným počtem papriček. Těm, kteří nemají rádi ani lehce pikantní jídla, radím ta, která jsou označena jako „vhodná pro děti“. Taková je třeba voňavá sladká žlutá omáčka korma s významným zastoupením mandlí, kokosu a zázvoru. Vyzkoušela jsem kuřecí (185 Kč) i jehněčí (220 Kč) variantu a přikláním se k méně výraznému kuřecímu masu, které umožní omáčce plně vyniknout. Zdejší korma je překvapivě sladká, jistě nejsladší ze všech, které jsem kdy ochutnala, a patří mezi má nejoblíbenější jídla podávaná v Tandooru.

Maso připravené v peci tandoor.

S ohledem na název restaurace nelze při návštěvě vynechat některý z pokrmů připravovaných ve vysokém žáru pece tandoor. Při výběru prakticky nelze udělat chybu. Speciální směs koření a způsob pečení dodají jídlům připraveným v tandooru červenou barvu a nezapomenutelnou chuť. Citlivějším na pálivé doporučuji kuřecí (195 Kč) nebo jehněčí (230 Kč) s omáčkou tikka masala, která je zjemněná jogurtem a kokosovým mlékem. Nerozhodným pak tandoori mix grill, který jim umožní ochutnat od každého trochu. V mix grillu samozřejmě nechybí typické rudé tandoori kuřecí stehno, kebabyzmletého masa s bylinkami a krevety, to vše doplněné opečenou cibulkou.
Ke všem jídlům si můžete dát rýži, ale byla by škoda nevyzkoušet některý z indických chlebů připravovaných na stěnách tandooru. Umí je tu totiž udělat opravdu skvěle.

Tradicionalisté mohou sáhnout po silnějších bílých plackách chleba nán (40 Kč), případně zvolit jeho máslovou (65 Kč) či sýrovou (50 Kč) variantu. Já si tu dávám nejraději tenčí máslové placky paratha (50 Kč), které jsou z celozrnné mouky a připravují se s přepuštěným máslem ghí. 

Nápoj lassí místo dezertu

Indické restaurace často nabízejí jako dezert domácí zmrzlinu. Ta zdejší, kulfi (75 Kč), jako domácí ale nevypadá, je hluboce zmražená a kromě mandlí a kardamomu obsahuje tak výrazné množství růžové vody, že našim chuťovým buňkám připomene mýdlo. Jemnější chutě, a přesto uspokojení touhy po sladkém nabízí typický jogurtový nápoj lassí, který místo dezertu můžete zvolit třebavmangovém nebo banánovém provedení (oba 70 Kč). Lassí tu podávají v opravdu velké sklenici, takže si buď na něj musíte nechat dostatek místa, nebo se rozdělit se spolustolovníky.

Ostatně tahle restaurace k dělení s přáteli nebo rodinou přímo vyzývá. Abyste mohli objevit nepoznané indické chutě v nejširším možném rozsahu, vyrazte do Břevnova alespoň ve čtyřech a zkoušejte, co Tandoor nabízí. Nebudete odcházet zklamaní.

Autor: