Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Benátský Harry´s bar a legendární Bellini. Zkuste si ho připravit doma

Jídlo

  7:00
Pravdou je, že pravé Bellini, tedy míchaný nápoj z broskvové dřeně a šumivého vína, je pravou italskou specialitou spojenou s vyhlášeným Harry´s barem v Benátkách. Jeho majitel Giuseppe Cipriani tento nápoj vymyslel někdy v třicátých letech jako sezónní osvěžující koktejl a v roce 1948 ho pokřtil po známém benátském malíři Giovanni Bellinim, protože jeho obraz, respektive unikátní narůžovělá barva oděvu postav, Ciprianimu připomínala barvu koktejlu.

Bellini je prostě sexy foto: Dagmar Heřtová, tastejourney.cz

Řeknete si, proč právě Harry´s bar, když majitelem je Guiseppe? Za založením baru stojí půvabná historka, kdy mladý bohatý Američan z Bostonu Harry Pickering, často navštěvující Benátky, najednou přestal chodit pít do hotelového baru, kde byl mladý Cipriani barmanem. Když se ho Guissepe otázal proč, Harry se přiznal, že rodina z obav před jeho pitím ho odstřihla od všech financí.

Cipriani mu půjčil v dnešním přepočtu asi 5000 dolarů s tím, že jednou mu je Harry vrátí. Po dvou letech Harry půjčku splatil a k tomu přidal ještě dalších čtyřicet tisíc na založení nového společného podniku. Ciprianova pracovitost a invence přinesla své plody a Harry´s bar brzy získal velkou oblibu.

Žádný jiný bar v Evropě nemá bohatší historii

Harry´s bar v Benátkách se stal místem setkávání světové společenské smetánky. Zasloužilo se o to nejen jeho umístění přímo u zastávky gondol na Grande Canale v Calle Vallaresso a nejlepší výhled na moře, ale především vytříbená a vyhlášená kuchyně a dokonalý servis. Každý, kdo něco znamenal, jednoduše chodil do Harry´s baru, ať to byl třeba Charles Chaplin, baron Rothschild, Aristoteles Onassis, Alfred Hitchcock, Truman Capote, Sinclair Lewis, Peggy Guggenheimová nebo Woody Allen.

Okna z Harry´s baru vytváří pro hosty neskutečnou intimitu

Snad nejvíce byl stylový Harry´s bar vyhledáván Ernestem Hemingwayem, který v Benátkách strávil pár let jako válečný korespondent. Také s ním je koktejl Bellini spojován, ačkoliv se též zasloužil o neméně známé suché Montgomery Martini (slavný poměr ginu a vermutu 10 : 1, s variantou 15 : 1, kterou vůči nepříteli preferoval britský polní maršál Bernard Montgomery), které si spisovatel údajně objednal jako první.

Dnes Harry´s bar není v Benátkách jediný, další Harry´s Dolci vlastní také rodina Cipriani stejně jako několik dalších po celém světě, nejvíce však ve Státech, např. v New Yorku, LA, ale též v Buenos Aires, Mexiku, Hong Kongu, Abú Dhabí.

Pokud někdo navštívil legendární Harry´s bar v Benátkách a dal si Bellini, mohl být lehce zklamán. Nikoliv barem a restaurací, ta je unikátní nejen svým interiérem a naprosto perfektním servisem, ale způsobem servírování: v malé úzké skleničce jako od hořčice. Chuti to nevadí, ta je báječná, ale přesto bychom očekávali noblesnější prezentaci.

Lákavé chladivé a šumivé osvěžení

Italové často servírují prosecco do skleniček na bílé víno, nikoliv do fléten na šampaňské, a tradičně se takto podává i Bellini. Pokud však tvrdíme, že je to nejlepší koktejl ze šampaňského, klidně ho podávejte ve skleničkách na šampaňské, tedy spíše ve vysokých než širokých.

Bílé broskve, prosecco a přesná příprava - to je Bellini
Bellini koktejl je mixem šumivého vína prosecco a pyré z broskví s bílou dření, a to v poměru 2 díly prosecca a 1 díl pyré.

Originální nápoj si Giuseppe Cipriani velmi chránil a každý, kdo nepřipravoval koktejl Bellini přesně podle stanoveného návodu a ze správných ingrediencí, byl vystaven i žalobám rozzlobeného majitele Harrys baru. Dodejme, že pře dopadly pro něj úspěšně. Jakmile totiž skončila sezóna broskví s bílou dužinou, začaly se používat broskve žluté, nebo dokonce různé náhražkové nektary, jejichž chuť pro Bellinni může být nevýrazná. Nakonec Ciprianni začal prodávat originální nektar z bílých broskví jako pravý základ pro tu správnou přípravu koktejlu Bellini z Harrys baru.

Koktejl se zásadně připravuje z dřeně bílých broskví, jejichž voňavá a lahodná šťáva se získá rozmačkáním nebo nastrouháním na hrubém struhadle a poté přecezením přes sítko. Mixér k získání broskvového nektaru se nedoporučuje, protože může dřeň příliš nadýchat a napěnit.

Čerstvé, aromatické a šťavnaté broskve jsou pro přípravu nezbytností.

Do sklenic pak dáme jeden díl takto získaného nektaru a dva díly šumivého prosecca. Pokud by si někdo myslel, že šampaňské zde bude fungovat lépe, mýlil by se, příliš aromatická a ovocná chuť se jednoduše pro Bellini nehodí. Bellini je ryze italský koktejl, stejně jako marinování broskví ve víně je italská tradice. Přidáním trochy šťávy z malin nebo třešní získá Bellini svoji správnou narůžovělou barvu. Nejdůležitější zásadou při přípravě koktejlu Bellini jsou velmi studené suroviny a skleničky předem vychlazené nejlépe v mrazničce nebo delší dobu v chladničce. Do nápoje se nikdy nepřidává led.

Klasický koktejl Bellini

 - pro dvě osoby (protože tento koktejl nikdy nepijete sami)

lahev velmi chlazeného prosecca

4 zploštělé broskve s bílou dření

Postup:
Omyté broskve zbavte pecek, oloupejte a dřeň rozmačkejte do sítka nad mísou. Můžete také použít nerez struhadlo s většími dírami na sýr. Šťávu z broskví zachyťte do vyšší nádoby a nalévejte do skleniček. Zachovejte poměr jeden díl pyré a dva díly prosecca.

Autor: