Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez pecky a v plastu. Obchod, který prodává oloupané avokádo, se stal terčem kritiky

Jídlo

  6:00
Po oloupaných pomerančích, se na pultech objevila také oloupaná avokáda. Ta se objevila v kanadském obchodním řetězci Sobeys. Mnoho lidí zůstalo opět v úžasu, jakmile poprvé zahlédli vystavené oloupané půlky avokáda v plastových obalech.

Avokádo bez pecky v plastovém obalu foto: Facebook

Fotografie oloupaných avokád se nejdříve objevila na facebookovém profilu Christine Kizikové, která ji doplnila komentářem: „Přidávat avokádu další obal je přinejmenším divné. Je to plýtvání a zajímá mě důvod, proč takhle Sobeys avokáda nabízejí.“

Fotce se dostalo kolem 200 sdílení a mnoho lidí se ve komentářích shodlo s pochybnostmi Kizikové. Podle některých bylo by mnohem lepší, pokud by pro neznalé byla na avokádu cedulka s informací, jak zralé avokádo vybrat a jak ho správně oloupat. Lidé se rovněž shodli, že dostat ovoce z krabičky zabere zhruba stejně času jako ho dostat ze slupky.

Surprised and disappointed after a friend posted a picture of an avocado for sale at his local Sobeys in Thornhill, ON....

Zveřejnil(a) Christine Kizik dne 11. březen 2016

Většina komentujících se tedy shodla, že jde o produkt pro lidi, co jsou příliš líní hledat nůž a zároveň další obchodní trik, jak za avokádo zaplatit ještě více.

Obchodní řetězec Sobeys odpověděl na post Kizikové, že cílem tohoto projektu je, aby se přípravy avokáda nebáli ani lidé, kteří s ním ještě nikdy nepracovali. Ve výsledku jde tedy opravdu hlavně o pohodlí. Tento produkt by měl tedy eliminovat problémy s odhadováním zralosti, s loupáním anebo odpeckováním čerstvého avokáda. Obal je tu prý proto, aby zachoval čerstvý vzhled a zabránil zhnědnutí avokáda ještě před konzumací.

Tohle vše připomíná nedávnou aféru kolem oloupaných pomerančů prodávaných v obchodech Whole Foods ve Spojených státech. Americký řetězec však urychleně stáhl zboží z prodejen, poté co se proti němu zvedla vlna nevole.

Zůstává tu ale stále otázka, na kterou rozezlení zákazníci zapomínají. Tedy, že někteří lidé mohou mít problémy s přípravou čerstvých potravin. Jak už se ukázalo v aféře s pomeranči, takto předpřipravená jídla mohou důležitým způsobem pomoci lidem s tělesným postižením.

Citron v kuchyni? Omytí plodu nemá téměř žádný smysl, říká chemik

Například bloggerka Kim Sauderová rázně vystoupila proti zjednodušování problému, neboť sama má sníženou citlivost rukou. Trvá na tom, že lidé kritizující takovéto produkty naprosto ignorují fakt, právě předpřipravená jídla a potraviny mohou mít pozitivní dopad na život lidí s pohybovým omezením: „Vždy, když jsem se pokusila oloupat pomeranč, skončilo to nezdarem.“ I přesto, že tohle nebylo cílem řetězce, mohou si lidé uvědomit, že nejde jen o plýtvání, ale i o ulehčení života některým lidem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat