130 let

Ze sirupu připravíte limonádu nebo horký nápoj | foto: DAGMAR HEŘTOVÁ, TASTEJOURNEY.CZ

Bezinkový sirup z bobulí s rumem. K posílení imunity i k pochutnání

Jídlo
  •   6:10
Keře a stromy černého bezu teď nepůsobí tak něžně jako na začátku léta svými krásnými voňavými květy. Nyní jsou ohnuté pod tíhou černých bobulí. A pokud tvrdíme, že bílé květy černého bezu vítají léto, tak s černými plody, také bezinkami, abychom nebyli málo zmateni (takto se často nazývají i květy černého bezu), léto pomalu končí.

Černé bobule sice nemají onu lehkost květů, ale zato nás obdaří svými nezanedbatelnými účinky na naše zdraví. Významně totiž posilují imunitu a zlepšují náladu. A to není všechno...Také totiž dobře chutnají, zvláště s trochou rumu.

Černý bez jako dostupná biosurovina

Černý bez se svými lesklými tmavými bobulemi ke konci léta uzrává v hvězdicovitých okvětích a láká ke sběru. Je to ideální biosurovina, která je nám celkem snadno dostupná. Černý bez byl oblíben již po staletí a je dávno známou léčivkou. Stále probíhají výzkumy, zda kromě již dnes známého účinku - posílení imunity, má i potenciál působit jako protivirová medicína. Některé zdroje totiž tvrdí, že působí i proti viru ptačí a prasečí chřipky. Historicky se totiž používal proti horečkám, nachlazení a chřipkám.

o autorce

Dagmar Heřtová příležitostně pobývá ve Velké Británii, je milovnicí života, cestování, dobrého jídla a vaření. Je neustálou obdivovatelkou britské současnosti, anglického venkova, společnosti a anglické muziky.Sbírá moderní tištěné kuchařky, recepty a nové chutě. Vše najdete na tastejourney.cz

Dagmar Heřtová

Není divu, bobule černého bezu obsahují vitamín C a jiné minerální látky, zejména železo. Příznivé účinky černého bezu se však připisují unikátním proteinům, které působí jako mesengeři, kteří pomáhají regulovat reakce imunitního systému a tak zvyšují obranyschopnost organismu. Anthocyaniny obsažené v černém bezu, stejně tak jako v borůvkách či v ostružinách mají totiž více antioxidační kapacity než samotný vitamín E nebo vitamín C.

Nutriční složení černého bezu

Pokud se podíváme na nutriční látky v tmavých bobulích bezu, obsahuje omega 3 a 6 mastné kyseliny, chránící proti mrtvici, srdečním onemocněním a diabetu, v kombinaci s vitamínem B6 zvyšují mozkovou činnost, pomáhají paměti a udržují dobrou náladu, zatímco přítomné železo udržuje a okysličuje zdravé červené krvinky. Další látkou v bezu je vápník a draslík, který udržuje zdravé vnitřní orgány, a vitamíny A, B6 a C. V hodnocení indexu proti zánětům má černý bez protizánětlivé účinky. Kombinací všech těchto látek spolu s dietní vlákninou černé bobule bezu napomáhají zdravému zažívání, zasytí vás a pomáhají při snižování váhy. Díky mastným kyselinám a vitamínu A obsaženým v černém bezu budete mít i krásnější pleť.

O účincích věděli už naši předkové

V sousedním Rakousku je černý bez, tedy jeho bílé květy i plody, velmi oblíbenou surovinou právě pro své léčivé účinky. Užívá se vnitřně, tedy květy do čajů a jako sirup, plody potom na přípravu želé, šťáv, sirupů a i do čaje. Tak třeba v Saalachtalu se říká: “Pokud v listopadu piješ teplý bezinkový sirup, nebudeš celou zimu nemocen.”

Plody černého bezu

První zmínky o léčivých účincích černého bezu napsal německý lékař Martin Bloch již v roce 1620! Často se ke zmíněnému sirupu přidávalo i trocha rumu ke zlepšení účinků, neboť zvyšuje propustnost sliznic, tedy nikoliv pro zlepšení chuti.

Co je dobré vědět?

Plody černého bezu sbírejte z keře černého bezu, lat. Sambucus nigra, aby nedošlo k záměně za jiné podobné rostliny, a tehdy, když jsou plně uzrálé, tedy tmavé. Zelené nebo nedozrálé bobule, stejně jako listy, mohou mít mírně jedovaté účinky. Bobule černého bezu jsou jedlé po uvaření a mohou být použity k výrobě sirupů, džemů, želé, protlaků a chutney. Z bobulí, ale i z květů se též připravuje víno, v Madarsku i brandy. Všechny zelené části rostliny jsou mírně jedovaté, neboť obsahují toxin cyanogenic glycosides.

Co je velmi důležité vědět? Černý bez se musí vařit!

S černým bezem je to právě naopak než u většiny ostatních surovin při zavařování. Zde neplatí dlouho nevařit, či dokonce za studena. Právě naopak - vařit, vařit a ještě jednou vařit! A to ideálně 30 minut, některé zdroje uvádějí i více, tedy i ještě jedou tolik. Dobu vaření bych ale raději nepřeháněla, varem se mohou zničit některé látky. Nemohu nevzpomenout zoufalý dopis, který jsem dostala, kdy jeden z kuchařských nadšenců zavařoval sirup, napil se syrové šťávy z černých bobulí a dotazoval se, proč má střevní potíže? Takže syrovou šťávu z černého bezu zásadně nepít, teprve až po uvaření. Cukr je nutný a pro dobrou chuť sirupu je vhodné teplé sladší koření, tedy skořice, vanilka, popřípadě hřebíček. Rum ovšem sirup skvěle doplní a vylepší působení látek obsažených v bobulích.

Příprava na zimu, sirup vás ochrání před nachlazením

Sirup z černého bezu - ideální využití

Sirup upotřebíte hned několikrát. Nejen jako limonádu podávanou s citrónovou š’távou, ale přidáním vařící vody získáte zahřívací nápoj s rumovou příchutí. Sirup lze využít také jako sladidlo do jiných nápojů, například čajů.

Pro ty, kteří nechtějí sirup s rumem, je zde variantabez alkoholu anebo jednoduše místo rumu přidejte jablečný džus. Studený sirup je ideálním osvěžením jogurtů, ranních kaší, palačinek, vdolků i zmrzlin a jiných dezertů. Sirup skladujte v chladu, nejlépe v ledničce, tam vám vydrží až půl roku. Užívejte sirup preventivně celé podzimní a zimní období či při nachlazení. Chřipky a virózy vás budou obcházet.

Bezinkový sirup z černého bezu s rumem

  • 1 větší miska bobulí černého bezu, v syrovém stavu 1 kg šťávy
  • 500 g cukru
  • 2 tyčky celé skořice
  • 1 vanilkový lusk
  • 1 menší sklenička rumu, pro variantu bez alkoholu lze použít třeba jablečný džus

Nejdříve omyjeme celé květy s černým bezem. Obereme kuličky popřípadě ustříháme stonky, aby byly jen malé a umeleme na strojku na ovoce, stonky zůstanou jako odpad. Vymačkanou šťávu z bobulí zvážíme a dáme do hrnce. Přidáme skořici a vanilku, přivedeme k varu a za občanského míchání vaříme asi 30 minut. Přidáme cukr a ještě vaříme asi 20 minut za stálého míchání. Přilijeme rum a zahřejeme k bodu varu, ale již nevaříme. Plníme do vypařených sterilovaných sklenic a uzavřeme.

Trhejte pouze zralé plody
do sirupu přidejte sklenku rumu, účinnost se zvýší
Autor: