130 let

Požehnané velikonoční pivo. Osvěží se jím představitelé Vatikánu, papežský stolec a část bude pro poutníky. | foto: ČTK

Požehnané velikonoční pivo putuje do Vatikánu

Jídlo
  •   7:00
PLZEŇ - Sládci Plzeňského Prazdroje uvařili slavnostní velikonoční várku ležáku Pilsner Urquell, které požehnal plzeňský biskup František Radkovský. Pivem se osvěží představitelé Vatikánu, papežský stolec a část bude pro poutníky, řekl Vladimír Jurina z pivovaru.

Pivovar tam letos vyveze 2012 půllitrových lahví Pilsneru Urquell, loni dodal o jednu láhev méně.

"Pivo skončí hlavně v Domě Svaté Marty, což je takový hotelový dům pro návštěvy a bydlí tam také mnozí vatikánští zaměstnanci nebo se tam alespoň stravují," vysvětlil Radkovský. Podle něj se už po loňské velikonoční várce vatikánští ptali českého velvyslance ve Vatikánu Pavla Vošalíka, "kdy přijde další požehnané pivo". Plzeňské pivo tam získává zvuk a to je dobře, dodal. Ve Vatikánu se podle biskupa pijí hlavně vína, ale také piva dalších světových výrobců.

"Dej, ať lidem slouží ke zdraví a k radosti srdce," řekl biskup František Radkovský při žehnání velikonoční várky piva, která poputuje do Vatikánu.

Pivo bude zrát celý půst

Velikonoční várka Pilsner Urquell má podle Juriny křesťanskou symboliku v tom, že bude zrát téměř celou postní dobu, která trvá 40 dní před Velikonocemi a začíná Popeleční středou. Velvyslanec bude pivo předávat ve Vatikánu 3. dubna. Po dohodě s panem Vošalíkem chceme, aby se z toho stala tradice, abychom každý rok posílali požehnané pivo velikonoční do Vatikánu," uvedl. Do italských měst mimo Vatikán vyváží pivovar desítky tisíc hektolitrů piva ročně, hlavně lahvové.

"Když řeknu, že jsem biskup v Plzni, tak to lidem moc neřekne, ale když řeknu Pilsner Urquell, tak to vědí všichni," uvedl Radkovský. Vadí mu, že se občas lidé domnívají, že je to pivo z Německa. To je proto, že v Německu se říká Pils jako druh piva, dodal.

Biskup František Radkovský ochutnává velikonoční pivo pro Vatikán.

Ať pivo slouž ke zdraví a radosti srdce...

"Věřím, že žehnání přinese plzeňskému pivu přinejmenším stejný zdar, jakého se mu dostalo již po historicky prvním požehnání odvážného počinu právovárečných měšťanů 5. října 1842, kdy sládek Groll uvařil první várku Pilsneru Urquell," řekl Radkovský. První požehnané pivo se poprvé čepovalo stejný rok na slavnostech 11. listopadu.

Radkovský už žehnal pivo v Prazdroji několikrát, například jubilejní várku, dále plzeňské minipivovary Purkmistr a Groll. Pro žehnání piva existuje stará forma, protože už staré kláštery měly pivovar a dodnes ho některé vaří, v ČR například strahovský a želivský. Smyslem žehnání není pivo samotné, ale vždy člověk, pro jehož dobro a užitek má být, tedy služba lidem. "Dej, ať lidem slouží ke zdraví a k radosti srdce, ať ho požívají s mírností a uvážlivostí. Dej, ať se každému, kdo se tohoto piva napije, dostává zdraví těla a ochrany duše," řekl biskup při žehnání.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK