Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hospody lákají na menší porce pro hosty s bandáží žaludku

Jídlo

  7:00
Poloviční porce v restauracích za poloviční cenu, to je pro mnohé strávníky nesplněný sen. Ať už pro ty, co si v restauraci místo přejídání radši jen tak něco zobnou, ale hlavně pro ty, kteří se kvůli obezitě rozhodli pro podvázání žaludku. Právě těmto lidem vyšli vstříc v brazilském státě Campinas novým zákonem.
Gastronomie - ilustrační foto.

Gastronomie - ilustrační foto. foto: Shutterstock

"Před vytvořením zákona jsme vyslechli mnoho lidí, kteří se shodovali, že po operativním zmenšení žaludku už nedokážou sníst víc než polovinu své porce, ale zaplatit musejí celé jídlo," vysvětloval jeden ze spoluautorů zákona, poslanec Francisco Sellin z brazilského velkoměsta Sao Paulo.

Problém to byl palčivý už proto, že v nejlidnatější zemi Jižní Ameriky rychle stoupá počet lidí, kteří si kvůli chronické obezitě nechávají zmenšit žaludek. Víc už jich je pouze ve Spojených státech. V Brazílii navíc roste počet obézních. Lidé, kteří mají problémy s váhou, tvoří více než polovinu populace.

ČTĚTE DÁLE:

V jihobrazilském státě Campinas, kde se nachází Sao Paulo, proto tamní vláda vyšla lidem po operaci vstříc novým zákonem, který byl schválen koncem minulého týdne. Tamní restaurace podle něj nově musejí lidem, kteří chtějí menší porci a lékařskou zprávou prokáží, že mají zmenšený žaludek, poskytnout polovinu porce za polovinu ceny. Většina restaurací tento požadavek dosud odmítala.

Odbory vyčkávají

Pravidlo se nevztahuje na nápoje a taky neplatí v restauracích, kde se za jídlo platí podle váhy. Takové bufety jsou velmi oblíbené po celé Brazílii, hlavně na dálnicích. Zákazník si u pultu na talíř nabere kolik jídla chce a podle toho také zaplatí.

Pokud restaurace odmítnou přinést hostovi po bandáži žaludku nebo gastroplastice poloviční porci o 50 procent levnější, hrozí jí pokuta v přepočtu 4 500 korun.

Mnohé majitele restaurací a barů nařízení naštvalo. Obávají se, že něco takového zničí jejich byznys. Odbory majitelů restaurací však zatím nijak nereagují. Podle jejich mluvčího Morettiho Buena budou nějaký čas monitorovat situaci a pak se rozhodnou, zda nějak zakročí.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat