30. července 2012 11:53 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Lidé šílí po českém česneku. Festivalu zneužili podvodníci

Na festivalu v Buchlovicích mohli lidé koupit kilogram česneku za zhruba od 200 až do 300 korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na festivalu v Buchlovicích mohli lidé koupit kilogram česneku za zhruba od 200 až do 300 korun. | foto: ČTK

Buchlovice na Slovácku o víkendu zaplavil česnek. Na festival dorazilo téměř pět tisíc návštěvníků, kteří od prodejců z celé České republiky i ze Slovenska nakoupili zhruba deset tun. A to i přesto, že ceny česneku rapidně vzrostly. Organizátoři se však potýkali i s nepoctivými prodejci, kteří nabízeli česnek španělský.

"Snažíme se, aby to byl český a moravský česnek, proto jsme měli extempore se třemi prodejci, kteří nabízeli španělský. Museli jsme sáhnout k opatřením. Prvním krokem bylo výrazné označení 'Prodávám španělský česnek', dalším mohlo být zastavení prodeje," popsal Miloslav Hrdý z pořádající Folklorní agentury Buchlov.

Jeden z nepoctivých prodejců měl v momentě, kdy byl odhalen, již téměř prodáno. "Měl toho méně než ostatní, kteří odjeli. Jeden se ale přesunul ze zámeckého areálu na náměstí, kde vesele prodával dále," povzdechl si Hrdý.

Deset tun. Přesně tolik česneku se prodalo v Buchlovicích.

Deset tun. Přesně tolik česneku se prodalo v Buchlovicích.

Odborníci letos na festivalu diskutovali například o možnosti prodeje certifikovaného česneku tak, aby se na tržiště nedostal ten, který nebude z Čech a Moravy. "Je to taková výchova za pochodu. Jako musí dokázat svoji poctivost vinaři, musí do dokázat také česnekáři," mínil Hrdý. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana bude uvedení myšlenky do praxe obtížné. "Uvítal bych to, ale je otázkou, jak se to dokáže. Prakticky si to neumím představit," řekl Zeman.

Nedostatek českého česneku:

Každý obyvatel Česka ročně zkonzumuje v průměru 75 dekagramů česneku. Tuzemská produkce však tuto spotřebu, která činí něco mezi sedmi až osmi tisíci tunami, pokrýt zdaleka nedokáže. Čeští pěstitelé ročně vyprodukují pouze kolem 1500 tun česneku, zbytek se dováží především z Číny, Španělska nebo Polska. V posledních letech však stoupá zájem spotřebitelů o domácí česnek, pěstitelé se tak snaží zvyšovat plochy, na které jej zasadí. Kvůli letošní slabší úrodě však zřejmě nebude dostatek sadby.


Ceny česneku vzrostly, mohou za to silné mrazy
"Když seženeme sadbu, zasadili bychom ho více," potvrdil Jiří Talaš, majitel stejnojmenného zahradnictví v Tlumačově na Zlínsku. Podobně jako řadě jiných pěstitelů mu velkou část letošní úrody zničily silné mrazy a jarní sucho. "Ceny tak oproti loňsku vzrostly," přiblížil Talaš. Podle Zemana se nedá počítat s tím, že by cena česneku v nejbližší době klesala. V Buchlovicích mohli lidé koupit kilogram česneku za zhruba od 200 až do 300 korun.

ČTĚTE TAKÉ:


Festival kromě samotného česneku nabídl ochutnávku z této zeleniny vyrobených specialit či řadu tradičních atrakcí a soutěží. V oblíbené disciplíně plivání česneku na dálku ale letos český rekord nepadl, vítěz za ním výkonem 9,48 metru zaostal o více než jeden metr.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz