Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čaj jako koření. Český kuchař zaujal svými recepty na Srí Lance

Jídlo

  14:34
Variací na české vánoční čaje či jehněčími kotletkami s polentou vařenou v čaji zaujal při mezinárodním setkání šéfkuchařů na Srí Lance Radim Gerlich z pražské restaurace Aromi. Od 16. do 27. července se zúčastnil setkání Chefs and Teamaker věnovaného spojení čaje s pokrmy.

Český kuchař Radim Gerlich soutěžil na Srí Lance ve snoubení pokrmů s čajem. V zemi, která patří k největším vývozcům čaje na světě, představil tuto surovinu v kombinaci s masem, sýrem, omáčkami nebo dezertem. foto: ČTK

Podle pořadatelů získal uznání pořadatelů i kolegů v kategoriích horký nápoj a hlavní chod.

"Cílem setkání bylo propojení čaje s gastronomií. V mnoha zemích světa je totiž vnímán jako okrajový produkt," řekl Ivo Moravec ze společnosti Espresso, která českou účast v soutěži organizovala.

Setkání, které se mělo původně konat na přelomu dubna a května, bylo odloženo kvůli leteckým problém vzniklým po výbuchu islandské sopky.

Zúčastnili se ho kuchaři ze čtrnácti zemí, mezi nimiž byli zástupci Jižní Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu i Evropy. Každý účastník představil menu o pěti chodech. Jeho součástí byly horké i ledové nápoje, hlavní chod i dezert s využitím typických surovin pro zemi, odkud kuchař pocházel.

Nepoznaný potenciál čaje
"Byla to snaha objevit nepoznaný potenciál čaje," řekl Gerlich na dnešní tiskové konferenci. Díky novým poznatkům začal používat čaj jako koření ve své kuchařské praxi. "Je to nová surovina, která má nekonečné využití," míní.

Velký úspěch měl prý český zástupce se svým nápojem, pro jehož přípravu použil mimo čaje jemný bílý rum, skořici a kardamom. "Byla to taková variace na naše vánoční čaje," uvedl. Obdiv si ale vysloužil jehněčími kotletkami s polentou vařenou v čaji Dilmah Ceylon Supreme.

Podle Gerlicha nešlo v soutěži o vyhlášení vítěze, ale o novou dimenzi čaje. "Setkání bylo věnované otevření se čaje světu. Bylo to přátelské setkání, výměna informací mezi kuchaři z celého světa," uvedl. "Jediný vítěz nebyl vybrán. Dohodli jsme se na tom, že zvítězil čaj," vysvětlil.

Ruční sběr čajových lístků a zpracování
Mimo vaření a přípravy nápojů si šéfkuchaři zkusili ruční sběr čajových lístků a seznámili se způsoby zpracování čaje. Srí Lanka patří k největším vývozcům čaje na světě a je proslulá kvalitní produkcí. Podle Gerlicha byl zážitek na čajových plantáží přínosný; práce je ale velmi náročná.

"Podařilo se nám sklidit tak půl kilogramu čaje," uvedl. Upozornil, že denní norma místních pracovníků je asi 24 kilogramy. Podle Moravce je využití čaje pro přípravu pokrmů určitá kulinářská výstřednost. "Mělo by to ale otevřít oči konzumentům a milovníkům čaje s tím, že to není jen nápoj vhodný na zapití aspirinu při chřipce," uvedl.

Upozornil, že se kolem čaje objevuje sousta mýtů, které zkreslují přístup k čaji. Největší chybou je podle Moravce zdůrazňování takzvaných negativních vlastností černého čaje a vyzdvihování zeleného. "Jde o stejný produkt, stejnou rostlinu a lístky. Rozdíl mezi černým a zeleným čajem je pouze ve dvacetiminutovém zpracování, takzvané oxidaci a fermentaci," uvedl.

Zdůraznil, že černý čaj je zcela mylně vnímán negativně s tím, že neobsahuje žádné antioxidanty a má větší dávku kofeinu. "To ve skutečnosti není vůbec pravda," tvrdí.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...