Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Češi prý neumějí pít šampaňské

Šampaňské - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šampaňské - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Obecné povědomí o správném pití šampaňského v České republice je podle znalců stále na nízké úrovni. Jedním ze zásadních problémů je zejména velmi malý počet sommeliérů, kterých je pro celou republiku jen asi čtyřicet, a nemají tak moc velké šance oslovit více lidí.

"Mezi hlavní prohřešky při servírování šampaňského u nás patří jeho velmi nízká teplota při podávání, která někdy činí pouhé čtyři stupně, zatímco správná teplota by měla být mezi osmi až dvanácti stupni," řekl člen Asociace sommeliérů České republiky Aleš Pokorný a dodal: "Když je něco vyloženě podchlazené, nechutná to dobře, nevoní to a připomíná to spíše jen vodu s alkoholem."

Prohřešků spojených se servírováním šampaňského bývá v restauracích celá řada. Podle Pokorného mezi ně patří třeba i příliš velká rychlost nalévání šampaňského do sklenice, při níž kvalitní víno ztratí svoje perlení. Často se také nalévá do špatných sklenic, takzvaných fléten, zatímco správně se pro něj hodí širší sklenice, která by měla být naplněna pouze z poloviny.

Večírek - ilustrační foto

Sekt není šampaňské

"Bohužel, většina číšníků v restauracích nemá k šampaňskému vztah, neumí ho třeba doporučit k určitým typům jídla. Znají ho jen jako welcome drink nebo aperitiv," konstatoval Pokorný.

"Za posledních deset let se znalosti veřejnosti o víně jako takovém zlepšily a v rámci Evropy si Česká republika zase tak špatně nestojí. Dokonce i lidé často vědí co profese sommeliéra představuje. Bohužel se ale pořád stává, že si lidé pod pojmem šampaňské představují sekt," podotkl Pokorný.

Téměř polovina roční produkce šampaňského se vypije ve Francii. Cena šampaňského v ČR je u importérů srovnatelná s jeho cenou kdekoli ve světě. "Při dalším prodeji do maloobchodů a restaurací dochází ale k tomu, že se ze šampaňského uměle stává luxusní, téměř nedostupné zboží. Tak by ale vnímáno být nemělo," upozornil Pokorný. Ve francouzských restaurací bývá totiž běžné, že cena šampaňského je na stejné úrovni jako cena kteréhokoli jiného vína.

"Nejprodávanější značkou šampaňského je v ČR určitě Moët Chandon, patří totiž mezi celosvětově nejvýznamnější champagne domy," řekl Pokorný.

K různým druhům šampaňského se také hodí různé typy pokrmů. "Pokud převažuje odrůda Chardonnay, je vhodná kombinace s mořskými plody nebo jemnou drůbeží. Když je champagne takzvaně těžší, to znamená, že je buď starší nebo s větším podílem modrých odrůd, tak se výborně zkombinuje s výraznějšími pokrmy. Dokonce se některé z nich hodí i k české klasice, kterou je kachna s knedlíkem a zelím," dodal znalec.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÍK NA PŘÍPRAVU VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč