Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Češi si oblíbili chuť nápoje bubble tea

Bubble tea | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bubble tea | foto: Reprofoto

PRAHA Hlavně mladí Češi začínají objevovat chuť nápoje bubble tea. Jeho základem je zelený nebo černý čaj a součástí může být několik druhů kuliček na dochucení. Obliba osvěžujícího čajového nápoje původem z Tchaj-wanu, kde v osmdesátých letech 20. století vznikl, se rozšířila přes USA a Kanadu také do Evropy, populární je nyní zejména v Německu.

"Nejtradičnějším druhem je ten, ve kterém se mísí černý čaj s mlékem a může mít různé ovocné příchutě, třeba mango nebo kiwi. Této variantě říkáme koktejlová," řekl Aleš Roll z čajové provozovny Tapi tea. "Druhým typem je zelený čaj, který se smíchá s ovocnou složkou a je bez mléka," dodal Roll.

Z kuliček na dochucení jsou většinou na výběr jemně práskavé, jejichž náplň tvoří sladký sirup, který z nich vyteče, a dále žvýkací tapiokové perly ze škrobu tropické rostliny kasava a jemně žvýkavé želé. Pro bubble tea je charakteristický i speciální způsob konzumace.

Jak se nápoj servíruje

Je servírován v kelímku s víčkem, které má uprostřed dírku pro širokou slámku umožňující kuličky nasávat.

K dostání jsou jak teplé, tak studené varianty nápoje a cena se pohybuje v závislosti na jeho velikosti od 40 do 80 korun.

"Údajně nejstarším známým druhem bubble tea je míchaný nápoj z teplého tchajwanského černého čaje, kondenzovaného mléka, tapiokových kuliček a sirupu nebo medu," řekl Lukáš Krejčí z informačního oddělení Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře.

"Mezi naši klientelu patří převážně mladí Češi ve věku od 15 do 35 let," uvedl Roll a dodal, že nejoblíbenější jsou ovocné varianty nápoje bez mléka a s příchutí jahody nebo manga. "K nám chodí mladí Češi i Asiaté a nejradši mají také ovocné příchutě, zejména liči," potvrdil vietnamský majitel jedné z pražských čajoven sítě Tea One, která se na tento nápoj specializuje. Tea One je německou společností, jejíž stánky provozují nejčastěji právě Vietnamci.

Cizinci oblíbený nápoj

"Překvapivě rychle si tento nápoj našel své zákazníky, které z poloviny tvoří skupina cizinců. Převážně jsou to studenti z Asie, kterým milk bubble tea připomíná nápoj z domova," řekla Michaela Hrnčířová, která provozuje čajovnu Formosa bubble tea v centru Olomouce. Hrnčířová absolvovala v loňském roce kurz přímo na Tchaj-wanu, kde se učila připravit bubble tea podle tradičních receptur.

"Pro výrobu u nás používáme originální suroviny, které dovážíme přímo z Tchaj-wanu," dodala Hrnčířová. Čajovou sadu na výrobu nápoje si mohou zákazníci objednat prostřednictvím internetu a připravit si tak svůj bubble tea sami doma.

"Chutná to skvěle, nejradši mám ovocný čaj s práskacími kuličkami naplněnými mangem. Myslím si, že ten nápoj je i zdravý," řekla Monika, která si bubble tea kupuje pravidelně.

"Je to moderní drink, ale přímo s ním nepracuji. Jeho výhodou jsou obsažené želatinové kuličky, které zasytí a také udržují dostatečnou vlhkost v těle, čímž zabraňují dehydrataci," řekl čajový expert Jaromír Horák.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...