Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česká kuchyně cizincům chutná, jen hledají více zeleniny a nechápou smažák

Jídlo

  6:27
Tatarák, maso s omáčkami, české pivo a moravská vína a další typicky české pochutiny. To vše ochutnají ti, které provádí Zuzana Daňková a Jan Valenta po Praze. Turisty ale neprovádí jen po památkách a krásách Čech, ale po restauracích a českých hospodách, ve kterých stojí za to se najíst a ochutnat českou kuchyň.

Jedna z ochutnávek foto: Everbay

Lidovky.cz: Jak vás napadlo zaměřit své prohlídky Prahy přímo na gastronomii? Mohli jste například provádět cizince klasicky po památkách…
Popravdě řečeno, nás památky prostě moc nebaví. Když sami cestujeme, máme vždy seznam plný restaurací, kaváren a barů, které chceme navštívit, a na památky nám už čas nezbývá. Snažíme se poznat dané město skrze místní kulturu a lidi. A právě tak chceme cestovatelům ukázat Prahu. 

Lidovky.cz: Živíte se průvodcováním nebo je to váš koníček? Jak dlouho se této činnosti věnujete?
Začali jsme asi před dvěma lety. Oba dva jsme pracovali v právnickém prostředí a potřebovali jsme změnu. Ze začátku to byla čistě zábava, ale když naši hosté odcházeli spokojení, poptávka se postupně zvyšovala a dnes už máme i další členku týmu Karolínu Dobrovskou a prohlídky děláme téměř každý den.  

Taste of Prague je mladá společnost, která se snaží ukázat Prahu cestovatelům trochu jinak

Lidovky.cz: Co je v základní nabídce prohlídky?
Mnozí lidé si mylně myslí, že na prohlídkách jen jíme. Za každým jídlem se ale snažíme najít nějaký příběh a vztáhnout jej ke každodenním životu u nás. Chodíme v malých skupinkách, což nám umožňuje bavit se s hosty o tom, co je zajímá: s doktory o zdravotnictví, s bankéři o místních dopadech finanční krize, s designéry o současné generaci českého designu. Nechceme, aby si užili jen naši prohlídku, ale snažíme se jim poradit, co by je v Praze mohlo zajímat a o čem by se možná ani jinak nedozvěděli.    

Lidovky.cz: Jaké jsou reakce cizinců na českou kuchyni?
Většinou velmi příznivé, nebo se tak aspoň naši hosté před námi tváří. Občas se někdo zeptá, kam zmizela všechna zelenina nebo jestli je to porce pro deset horníků. Ne, vážně, sami jsou často překvapení, jak může být česká kuchyně kvalitní, protože povědomí o ní v zahraničí je poměrně mizivé.

Lidovky.cz: Jaké stereotypy o Češích a jídle musíte nejčastěji vyvracet?
Právě proto, že naši hosté českou kuchyni moc neznají, není potřeba žádné stereotypy vyvracet. Občas si v průvodcích přečtou, že jíme jen vepřová kolena, zapíjíme je pivem a večer hurá na absint. Tato klišé se snažíme vyvrátit, naopak ale v centru města existuje spousta restaurací, jejichž koncept je na podobných stereotypech v podstatě založen. 

Lidovky.cz: A naopak: vytvořili jste si během času vy sami nějaké stereotypy o některých národech a jejich přístupu k české gastronomii?
Tak určitě. Nejnáročnější hosté přijíždějí z Anglie, nejsou moc odvážní a raději se drží toho, co znají. Hosté z Asie zase obecně chtějí více zeleniny a více čerstvosti. Třeba takový smažený sýr je pro ně naprosto nepochopitelným jídlem. Poslušně to snědí, ale moc nadšeně se netváří. Zase jim ale chutnají aromatičtější odrůdy českých vín, Pálava, Mopr a další. 

Taste of Prague je mladá společnost, která se snaží ukázat Prahu cestovatelům trochu jinak

Lidovky.cz: Je nějaké jídlo, u kterého máte vyzkoušené, že chutná skoro všem?
Na pravých hořických trubičkách nebo na poctivém věnečku si pochutnají všichni. Často je také příjemně překvapí tatarák, kteří mnozí z nich ochutnají vůbec poprvé. Dalším tahákem je zmrzlina z tmavého ležáku, kterou podávají v Čestru.  

Lidovky.cz: Do jakých podniků cizince vodíte?
Snažíme se ukázat průřez tím, co nám z české kuchyně chutná, ale samozřejmě nemůžeme ukázat vše. Většinou se výběr skládá z masových předkrmů s pivem, z masových jídel s omáčkami, chodíme i na chlebíčky, pak si dáme něco sladkého a končíme českými a moravskými víny. Na přání se ale můžeme více zaměřit na piva z malých pivovarů nebo třeba na kávu.  

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Snažíte se cizincům ukazovat "lepší podniky" nebo s nimi projdete i typicky české hospody?
Kamarádi si z nás občas dělají legraci, že to děláme lepší, než to opravdu je. Což je možná pravda, ale vodíme hosty jen tam, kam rádi a pravidelně chodíme sami. Dobrým českým hospodám se vůbec nebráníme. Naopak, do podniků jako jsou Lokál, Kastrol nebo Na Pekárně chodíme velmi rádi a často. Na čem to většinou ztroskotá, je kouření. Nechceme, aby si naši hosté o tři dny později přičichli k oblečení a řekli si: “Hmm.... Taste of Prague".

Lidovky.cz: Máte pocit, že se povědomí o české kuchyni u cizinců časem lepší? Nebo znají jen knedlíky a pivo?
Naši hosté dokáží českou kuchyni bezpečně lokalizovat do střední Evropy, ale mnohá jídla si spojí spíše s rakouskou nebo s maďarskou kuchyní. Tomu se ale nedá vůbec divit, protože to rozdělení je poměrně problematické. V některých částech USA jsou velmi populární koláče a mnozí hosté se po nich ptají. Jiní hosté zase mají české kořeny a vyloženě si řeknou o jídlo, které znají od babiček: sladké knedlíky, guláš nebo koláče. To je pak pro nás velká radost jim něco takového objednat.