Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

České alkoholové míchačky. Co pili umělci a hudebníci?

Jídlo

  12:00
Žijeme v době, kdy naše bary okupují světové koktejly jako Piňa Colada, Manhattan či Sex on the Beach. Byla by však škoda zapomenout na legendární tuzemské míchané nápoje, které se vždy vyznačovaly nízkou cenou, originální recepturou a kreativními názvy. Co pili známí umělci a hudebníci?

Pavel ŠrutPavel Šrut, spisovatel a textař
Kdysi dávno se na večírcích u Jana Vodňanského popíjel Stalinův hněv, jehož zcela ničivý základ tvořilo šumavské víno dochucené rumem, griotkou a pro patřičné napěnění navíc sektem. Pívávali jsme to hlavně na silvestra, a to pomocí naběraček. Chutnalo to sice naprosto příšerně, ale bylo to velmi účinné, což byl ostatně hlavní důvod konzumace tohoto koktejlu.

Karel Haloun, grafik (vpravo)Karel Haloun, grafik
Mám rád alkohol, takže kombinovat griotku, zelenou  a vaječný koňak a pít tuhle míchanici zvanou semafor mi  připadá jako hrdelní zločin. Ale přiznám se, že jsem svého času zkoušel šakalí dech,  který v sobě ukrýval kombinaci  svařeného vína a rumu – tedy  jakýsi svařák a grog v jedné  sklenici. Nebylo to špatné,  dokonce bych výsledek označil slovem chutné, ale následky mají jen jedno jediné pojmenování – tragické!

Aleš Brichta, AB BandAleš Brichta, AB Band
Sám dávám přednost pivu či kvalitním destilátům, ale ani mně se svého času nevyhnula příležitostná ochutnávka pravých českých míchaček. Populární byl v kapele čertík Bertík, který vznikl kombinací rumu a griotky. Náš kytarista, řečený Rohlík, však dával přednost takzvanému Harryho koktejlu – pro jeho přípravu bylo zapotřebí nalít do jedné sklenice zelenou, rum, pivo a kofolu. To jsem zkusil jen jednou, ale tu chuť a následky si pamatuji dodnes!

Ondřej Hejma, Žlutý pesOndřej Hejma (Žlutý pes)
V určitém období byl  specialitou na Hanspaulce  takzvaný hanspaulský sklepmistr. Tento koktejl, který se skládal z lihobenzinu a kofoly, vymyslel náš tehdejší autodopravce, řečený Gik, který měl přístup k denaturovanému lihu, jenž byl zadarmo. Nešlo o žádný chuťový ohňostroj, kofola se do lihobenzinu přidávala v podstatě jen kvůli přehlušení nevalné chuti denaturovaného lihu, ale účinky měl tento drink velmi razantní!

Ivan Hlas, zpěvákIvan Hlas, zpěvák
Můj bratr holdoval koktejlu, který nazýval cucánek – skládal se z půl litru vodky a půl litru žluté limonády. My dávali přednost  drinku nazývanému šavle meče, jejž tvořil vyvážený poměr griotky  a rumu. Nesmělo se ho však vypít příliš, jinak druhý den člověk nevěděl, kde má hlavu. Občas se to ovšem dalo spravit takzvanou jitrničkou s křenem, což bylo kafe s rumem. Ale ani to se nesmělo přehnat! Můj kamarád Jarda Linka jednou vypil těchto jitrniček s křenem dvaatřicet! Bohužel už je po smrti...

Jan Haubert, Visací zámekJan Haubert, (Visací zámek)
Jsem zásadový člověk, a tak na Mikuláše zásadně piji čerta. Tento lidový koktejl, jenž se skládá z tuzemského rumu a griotky, vyvolává příjemné teplo, kterého je v prosinci třeba. Na silvestra pak přichází na řadu proslulý bostonský škrtič, jenž vznikne, když se pivo smísí s pravým šampaňským či tuzemským sektem, důvěrně známou bohemkou. Účinek je zaručen v obou případech!

Michal Ambrož, Hudba PrahaMichal Ambrož (Hudba Praha)
Mí vesničtí sousedé si s oblibou objednávají bábu s dědkem, čili griotku s rumem. Já ze všech tuzemských míchanic dodnes holduji pouze kávě s rumem, nazývané kofila, někdy též přezdívané tatra s vlekem. Z tradičních českých koktejlů jsem vyzkoušel akorát šakalí dech, který existuje v mnoha variantách, ale já tenkrát kombinoval svařené víno a rum; někdo to taky nazývá námořnický grog. A dodnes si pamatuji, jak jsem se jednou zcela zničil proslulou bílou medvědicí, edy kombinací sektu a vodky. právně by tento koktejl měl míchat vodku, nejlépe ruskou, s pravým šampaňským, ale kde by se našinec v dobách reálného socialismu dobral pěnivého moku z oblasti Champagne? Lidová bohemka musela stačit. A taky stačila! Rovněž jsme občas s kapelou pívávali Bloody Mary – recept na koktejl z vodky a rajčatového džusu měl každý z nás vlastní – někdo dochucoval tabascem, jiný worchestrem, občas stačila sójovka, k tomu sůl a pepř, ale základ byl pevně daný. Proto nás tolik překvapilo, když nám v jednom motorestu kdesi na pomezí Moravy a Slovenska přinesli tenhle nápoj v podobě koktejlu z rumu a griotky! Raději jsme to ani nezkoušeli...

Autor: