Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

České jídlo: Na Pekárně a bramborové šišky s mákem

Jídlo

  14:49
V posledních letech zažívá česká kuchyně - konečně - renesanci. Svědčí o tom i šéfkuchaři, kteří vsadili na historií prověřená jídla v moderním pojetí. Proto jsme požádali postupně pět špičkových šéfkuchařů, aby připravili české jídlo speciálně pro Esprit LN.

Restaurace Na Pekárně foto: napekarne.com

Na Pekárně

Kojetická 36, Čakovičky, www.napekarne.com

Útulné místo, kde vaří majitel, případně jeho rodina poctivou domácí kuchyni v perfektním provedení. Rychlá obsluha, přátelská atmosféra, dobré pivo, které roznáší pan hostinský. Restaurace Na Pekárně je zkrátka nefalšovaným rodinným hostincem.
Šéfkuchař a majitel Václav Frič svým hostům tyká, vítá je jako staré známé u sebe doma. Než se stihnou usadit, už jim představuje denní menu.

V kuchyni stojí od sedmi hodin ráno, poslední objednávky přijímá v osm hodin večer, což někomu může připadat poněkud brzy. Je to nejen kvůli tomu, že se potřebuje také vyspat. „Dříve se večeřívalo kolem šesté sedmé hodiny, není zdravé jíst tak sytá jídla na noc,“ vysvětluje Václav Frič.

Restaurace Na Pekárně

Většina hostů sem chodí pravidelně a má své oblíbené pokrmy. Nabídka na tabuli se mění každý den, vždy zahrnuje dvě polévky, salát, rybu, svíčkovou, kachnu se zelím a knedlíkem, výpečky a kančí se šípkovou omáčkou. Mezi přílohami dominují kaše a rýže. Tradiční česká sladká hlavní jídla tu podávají jako dezert - buchtičky se šodó, povidlové taštičky, lívance či vdolky. Pečou tu koláče i vlastní buchty.

Do posledního detailu

Otevřít si vlastní podnik byl sen Václava Friče po celou jeho kuchařskou kariéru. Začínal v roce 1994 v restauraci Adria na francouzské kuchyni a cukrařině, téměř deset let pracoval v hotelu Alcron, od založení Pražského kulinářského institutu v něm naučil vařit tisíce lidí, s jeho ředitelem Romanem Vaňkem sepsal jednu z nejprodávanějších tuzemských kuchařek - srozumitelné a názorné Poklady klasické české kuchyně.

Na českou kuchyni je hrdý. „Vyrůstali jsme na ní, ať už doma, nebo ve školce a později ve škole, známe její chutě a vůně a patří k naší národní tradici. Dříve lidé potřebovali dodat energii, třeba taková svíčková je plnohodnotné jídlo, které nabízí vše. Používané koření - bazalka, bobkový list, tymián, rozmarýn, majoránka, kmín, kopr či pepř - působí blahodárně i na organismus,“ říká Václav Frič.

Restaurace Na Pekárně

O zaměření své restaurace měl jasno od začátku. V Čakovičkách, odkud pochází, chtěl otevřít domácký pohodový podnik. Čtyři roky přemlouval majitele domu na hlavní ulici, aby mu ho prodal. Před třemi lety ho přesvědčil a v přízemí vybudoval restauraci.
Tu tvoří dvě místnosti s venkovským světlým dřevěným nábytkem s červeno-bílými kostkovanými ubrusy a selskou výzdobou - na stěnách visí kameninové pečicí formy, lívanečník, police zdobí keramika a sušené květiny. Atmosféru hostince, která dýchá první republikou, dotvářejí detaily s historií.

Na stěně visí třeba plakát z 20. let se sloganem „Vzdělanec dobře ví, že špatně upečené kuře zemřelo nadarmo“. Nade dveřmi zase můžete obdivovat ručně háčkované záclonky a paličkovanou krajku se jménem podniku, které vytvořila jedna ze sousedek. Šéfkuchař Václav Frič předkládá českou kuchyni v její kráse a plnosti, žádné odlehčené varianty a moderní úpravy tu nenajdete. Všechna jídla připravuje pomalu a samozřejmě z těch nejlepších dostupných lokálních surovin od pečlivě vybraných českých producentů a dodavatelů. Přísně se také řídí danou sezonou.

Bramborové šišky s mákem

„Mléko a mléčné produkty mi vozí jeden pán z vlastní mlékárny a vždy u něj nakupují i štamgasti,“ směje se Václav Frič. Už na parkovišti poznáte, co se dneska vaří, a to podle příjemné vůně linoucí se z kuchyně nebo pece v chodbě. Venku na dvorku s velkorysým dětským hřištěm stojí udírna. A protože k české kuchyni patří pivo, nechal si Václav Frič v pivovaru Chotěboř exkluzivně uvařit vlastní - Fričovu 12°. Pro děti, těhotné a řidiče připravuje domácí malinovou limonádu z vlastního malinového sirupu.

Na výběr je víno z vinařství Nechory a tuzemské destiláty. „Česká kuchyně není složitá, neexistuje v ní nic, co by nešlo uvařit, ale potřebuje čas a také poctivé suroviny,“ uzavírá Václav Frič.

Bramborové šišky s mákem

„Mák, máslo, mouka a brambory tvoří základ tradiční české kuchyně a dohromady fungují jako výborné syté hlavní jídlo nebo neotřelý dezert. Důležité je pečlivě vybrat dobré brambory a nešetřit na másle a máku,“ říká k receptu šéfkuchař Václav Frič.

Ingredience:

  • 500 g brambor
  • sůl
  • 300 g polohrubé mouky
  • 3 vejce
  • 50 g sádla
  • 50 g mletého máku
  • moučkový cukr na dochucení
  •  50 g másla (či podle chuti)

Postup: Den předem uvařte brambory ve slupce v osolené vodě do poloměkka. Snáze vám půjdou loupat a poté strouhat. Nastrouhejte je na jemném struhadle na vál, při strouhání by měly jakoby křupat. Prosypte je polohrubou moukou, osolte a doprostřed rozklepněte vejce. Vypracujte hladké, pevné těsto. Přesné množství mouky se odvíjí od savosti brambor.

Je-li těsto tuhé, přidejte k němu vejce, pokud je naopak řídké, přisypte mouku. Do hotového těsta můžete prstem vytlačit důlek, který v něm zůstane. Ve velkém hrnci přiveďte k varu osolenou vodu. Těsto rozkrájejte na třetiny a odebírejte malé kousky, ze kterých vytvarujte kuličky, ty rozválejte na tenké šišky a skládejte na pomoučněný vál. Šišky vložte do vroucí vody, zhruba po minutě hrnec jedním pohybem posuňte, aby se šišky odlepily ode dna, ale nemíchejte je.

Jakmile vyplavou na povrch, jsou hotové, zhruba za pět minut. Jednu vylovte, rozkrojte a ochutnejte - musí být kyprá, na povrchu i uvnitř. Do mísy vlijte rozpuštěné sádlo, vsypte uvařené šišky a promíchejte, aby se neslepily. Rozdělte je na talíře, posypte mákem a cukrem a přelijte rozpuštěným máslem.

Autor: