Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

'České potraviny by měly mít přednost, jsou kvalitnější'

Jídlo

  7:00
Jak se daří českým farmářům a českým potravinám? Češi jsou z farmářských trhů nadšení, myslí si Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť ČR. "Potraviny z tržiště však nelze srovnávat s těmi z akcí ze supermarketu. Zásadní rozdíl mezi většinou , zejména tzv. akčních potravin a těch z trhu je, že potraviny z trhu jsou často ručně a poctivějšími postupy i za použití mnohem kvalitnějších surovin vyrobeny," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.
Farmářské trhy - ilustrační foto.

Farmářské trhy - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Proč je dobré, aby Češi dávali přednost českým potravinám?
Protože je to přirozené. Češi jsou zvyklí fandit svým sportovním favoritům v nejrůznějších odvětvích sportu, „Kdo neskáče není Čech!“ a tak podobně, ale měli by se také naučit „kopat“ za své výrobky a své výrobce. Protože se většinou věnujeme potravinám, budu hovořit především o nich. České potraviny za to stojí a především by měly dostat přednost všude tam, kde z našich daní, tedy z českých peněz stát potraviny nakupuje. Ať jsou to nejrůznější závodní jídelny, bufety, ale i různá občerstvení, recepce, rauty a podobně. A to na úrovní vlády, tedy jednotlivých ministerstev, tak i v jiných institucích státní správy. Tím by se dle mého soudu mělo začít.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Daří se farmářským trhům? Mají o ně Češi zájem?
Já bych řekl, že se jim daří a že o ně Češi zájem mají. Jsou samozřejmě trhy, které jsou populárnější a více navštěvované. Ale obecný zájem, dle mého, neopadá.

Proč dávat přednost českým potravinám?

  • JSOU CHUTNĚJŠÍ A VÝŽIVNĚJŠÍ České potraviny (zejména ovoce a zelenina) se sklízejí v plné zralosti a náš organizmus je na místní produkty plně adaptován. Jsou tedy chutnější a výživnější, než ty, které je nutné nechat dozrát v dozrávárnách.
  • JSOU BEZPEČNĚJŠÍ Průzkumy prokázaly, že česká zelenina i ovoce jsou zdravou a zcela bezpečnou potravinou. Zelenina od českých producentů, zejména ze systému integrované produkce zeleniny (IPZ), je velmi kvalitní, a zcela bezriziková z hlediska bezpečnosti potravin. Rovněž dlouhodobé testy např. českých jablek ukazují jedny z nejnižších (prakticky nulových) reziduí chemických postřiků ve srovnání se zeměmi EU, ale i jinde ve světě.
  • CHRÁNÍ KRAJINU Podporou odbytu se může snížit motivace prodávat zemědělskou půdu pro zástavbu.
  • PODPORUJÍ MÍSTNÍ EKONOMIKU Jak bylo prokázáno v několika studiích, např. české farmy přispívají do obecního rozpočtu na daních více, než vyčerpají na veřejných službách. U českých produktů je mnohem vyšší předpoklad, že zisky a daně zůstanou u nás, v ČR a že nebudou vyvezeny do zahraničí.
  • JSOU EKOLOGIČTĚJŠÍ Při pohledu na etikety balených potravin v supermarketech můžete zjistit někdy zemi původu. Umíte si co stojí překonávání takových vzdáleností těžkou nákladní technikou nebo letadly? To přispívá k obrovskému nárůstu skleníkových plynů a vzniku tzv. „uhlíkové stopy“! Výzkumy ukazují, že nákupem potravin vypěstovaných ve svém okolí můžete snížit emise oxidu uhličitého, spojené s přepravou potravin, až o 99,8%. Dochází samozřejmě také k devastaci silnic a dálnic těžkou nákladní technikou.  
  •  JSOU ČERSTVĚJŠÍ Zkuste ochutnat nějaké ovoce či zeleninu, kterou farmář sklidil jen před pár hodinami. Potravina je křehká, svěží a sladká, že ji můžete vychutnat syrovou. V momentě, kdy se potravina sklidí, se totiž přírodní cukr dané plodiny začíná měnit na škrob. Takže čím dále (a déle) musí potravina cestovat, tím více ztrácí na své chuti. 
  • JSOU INVESTICÍ DO BUDOUCNOSTI Zakoupením místních produktů pomáháme udržovat sílu a charakter regionů a místa pro naše budoucí pokolení.
  • SNIŽUJÍ NEZAMĚSTNANOST Prosazováním českých potravin podporujeme přímo české výrobce (pěstitele, výrobce, chovatele), snižuje se tak kvóta nezaměstnanosti.  

Lidovky.cz: Jak navazujete spolupráci s malými farmáři?
Malí (ale i větší) farmáři se zaplaťpánbůh hlásí sami. Někdy na ně narazíme při našich cestách českou krajinou anebo i na internetu. Většinou se nám ale hlásí sami a my máme radost, že se zase někdo nový objevil.

Lidovky.cz: Snažíte se nějak přesvědčit ministra zemědělství a další členy vlády, aby preferovali na svých úřadech české potraviny?
Ano, snažíme, dokonce jsme ministru zemědělství Jurečkovi poslali otevřený dopis, v němž ho vyzýváme, aby se zasadil o prosazení českých potravin nejen ve svém rezortu, ale i u ostatních kolegů – členů vlády. Slíbil, že se zasadí, uvidíme. Pokud budu mít příležitost, rád se ho osobně zeptám, mohou samozřejmě i novináři.

Lidovky.cz: Supermarkety tlačí ceny stále dolů, jak jen to je možné. Není potom složité nalákát lidi na trhy, kde jsou potraviny dražší?
Některé spotřebitele to samozřejmě zasáhne, zejména ty, kteří hledí na cenu. Potraviny z tržiště však nelze srovnávat s těmi z akcí ze supermarketu. Zásadní rozdíl mezi většinou , zejména tzv. akčních potravin a těch z trhu je, že potraviny z trhu jsou často ručně a poctivějšími postupy i za použití mnohem kvalitnějších surovin. Akční potraviny jsou vyrobeny tak, aby jejich cena mohla být co nejnižší, a aby především spotřebitele do řetězce nalákaly. On si tam pak, když už se octnul v „zajetí“ spotřebního koše, koupí i další potraviny, O což jim samozřejmě jde. Je však třeba zásadně říci, že ne všechny potraviny na tržišti navzdory tomu, že jsou prokazatelně kvalitnější, jsou i dražší. Celá řada komodit, jako vejce, rohlík, různé druhy sladkého pečiva a například také mléko, je srovnatelné a některé věci dokonce i levnější.

Lidovky.cz: Regulujete ceny nebo si farmáři mohou ceny určovat sami?
Farmáři si mohou ceny určovat sami. My jim však do smluv dáváme, aby jejich výrobky, ve srovnatelné kvalitě, a to je důležité, byly výrobky konkurence schopnými v dané spádové oblasti u obchodních řetězců. Nechceme, aby zboží na tržišti bylo nějakým luxusem, ale naopak, aby si nákup na trhu mohli dovolit i lidé s nižšími příjmy.

Lidovky.cz: Stává se vám, že máte přetlak - myslím ze strany farmářů?
Ano, to se nám stává a jsme z toho smutní, že nemůžeme dát příležitost všem a to jsou mezi nimi velice dobří „uchazeči“. Také proto chceme zavést nový tržní den na FT Jiřák (v Praze 3) a sice čtvrtek.

Lidovky.cz: Řešíte reklamace? Stává se například, že si lidé domů přinesou shnilé ovoce či zeleninu?
Naše sdružení, jako pořadatel, nebo provozovatel tržišť reklamace neřeší. Každý spotřebitel má plné právo, tak jako v kamenném obchodě se obrátit přímo na prodejce a reklamaci řešit přímo s ním. Teprve pokud by neuspěl, anebo by mu prodejce nevyhověl, je užitečné se obrátit na náš a my, z hlediska určité autority se budeme snažit záležitost vyřešit ke spokojenosti zákazníka, který je samozřejmě nejdůležitější.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!