Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plesnivé zbytky? Za bizarní kousky platí tisíce

Jídlo

  7:00
Jedni prošlé a plesnivé jídlo pranýřují, druzí jsou za něj ochotni utratit nehoráznou sumu peněz. V Británii se nyní prodal přes třicet let starý plátek opečeného toastového chleba ze svatby prince Charlese s Dianou. Jaké podivnosti se v aukcích také dražily?

"Svatební" toast prince Charlese se prodal v dražbě za 230 liber. foto: Reuters

Svatební toast prince Charlese - 7500 korun

Zmíněný plátek bílého toastového chleba zůstal na stole britského prince Charlese v den, kdy se ženil s Dianou. Po více než třiceti letech se prodal v dražbě za 230 liber, tedy asi za 7500 korun. Jméno kupce aukční dům Charles Hanson Auctioneers, který více než třicet let starou topinku nabízel, nezveřejnil. O jejím novém majiteli se ví jen to, že pochází z Británie.

Svatební toast prince Charlese se prodal v dražbě za 7500 korun

Svérázný poklad prodávala 83letá Rosemarie Smithová, jejíž dcera pracovala jako služebná v Buckinghamském paláci. V den svatby prince Charlese s Dianou, 29. července 1981, dceru v práci navštívila. "Jedním z jejích úkolů bylo odnést snídaňový tác prince Charlese," vzpomíná Smithová. Stála na chodbě a všimla si, že princ nesnědl kousek chleba. "Chtěla jsem suvenýr ze svatby, uviděla jsem tu topinku a řekla jsem si: Proč ne?" vzpomíná Smithová. Opečený chléb bez kůrky pak dlouhá léta odpočíval u ní doma v hrnečku na polici.

Kuřecí nuget připomínající George Washingtona - 150 tisíc korun

Až příště budete jíst smažené kuřecí nugety, všimněte si jejich tvaru. Ten, který připomínal prvního amerického prezidenta George Washingtona, prodala jistá Rebekah Speightová z amerického státu Iowa. Na internetu se jeho částka vyšphala na 8100 dolarů, což je více než 150 000 Kč. A to byl tři roky starý.

Tři roky starý kuřecí nuget se na aukci prodal za 150 000 Kč


A jaký byl jeho příběh? Děti poslední kousek nesnědly, žena ho chtěla vyhodit, ale pak si všimla, že má tvar připomínající profil prvního prezidenta Spojených států. Nuget proto zamrazila. S manželem si dělali srandu, že jej prodají. A skutečně to zkusili. Na jejich obranu lze však říci, že tak činili pro dobrou věc. Speightová chtěla pomoci získat 15 000 dolarů na církevní letní tábor pro děti. Kdo kuřecí řízeček koupil původní majitelka neprozradila.

Sendvič s podobiznou Panny Marie - 589 tisíc korun

Asi nejbizarnějším kouskem, který se objevil v dražbě byl v roce 2004 sýrový sendvič, na kterém byla údajně tvář Panny Marie. Na internetovém aukčním portálu Ebay prodal za 28 tisíc dolarů, tedy asi 589 tisíc korun.

Sedvič s portrétem Panny Marie.


Jistá Diana Duyserová si v roce 1994 udělala sýrový sendvič, ještě před tím, než si do něj kousla, zjistila že na ní hledí panenka Marie. "Ihned jsem ho proto uložila do plastové krabičky," vzpomíná žena. Krabičku se sedvičem pak měla na nočním stolku. Podle ní ji po celých deset let přinášel štěstí a byla přesvědčená o jeho magické moci. Dokonce prý díky němu vyhrála dohromady 70 tisíc dolarů v kasínu nedaleko jejího domu. A kdo boží talisman koupil? Právě kasíno Golden Palace, které výtěžek aukce věnovalo na charitu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...