Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Chcete pěstovat šafrán? Je to zkouška trpělivosti

Šafrán- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šafrán- ilustrační | foto: Shutterstock

FRANCIE Podzimní zamlžený den kontrastuje se září orientální květiny purpurové barvy. Jsme na farmě Jacqueline Milleové v Ennetieres-en-Weppes severně od Paříže, kde je jedno z mála šafránových políček, píše agentura AFP.

Květině letos trvalo kvůli deštivému počasí sice poněkud déle, než se rozvinula, přesto však je skutečností, že se šafrán dobře přizpůsobil severním šířkám. Jacqueline Milleová na 400 metrech čtverečních zasadila 11 000 cibulek, z nich sklidí 50 až 100 gramů šafránu.

ČTĚTE TAKÉ:

Původně květinářka, manželka pěstitele zeleniny, velmi jemně, kousek po kousku, trhá kvítky vzácné téměř jako zlato. K získání jednoho gramu vzácného koření, který prodává za 32 až 35 eur (800 až 875 Kč), potřebuje 150 až 200 kvítků.

Náročná ruční sklizeň

"Pro mě je to radost. Umožňuje mi to setkávat se s lidmi a vysvětlovat jim, co se dá dokázat s touto malou a magickou květinkou," usmívá se Jacqueline Milleová. Pokud jde o cenu, je vzhledem k pracnému sklízení oprávněná. "Nesmíte být příliš nedočkaví. Květina kvete 24 až 36 hodin a v té době musí být utržena. Od září do listopadu je to každé ráno překvapení, když zjišťuji, kolik se jich přes noc rozvinulo," říká.

Na místní zvláštnost se přicházejí lidé dívat v celých skupinách. Jacqueline Milleová se k pěstování šafránu dostala náhodou, v roce 2009, když zhlédla dokumentární film v televizi. Tato milovnice květin hledala novou kulturu, když se předtím téměř dvacet let věnovala suchým květům.

Pěstování lékařských bylinek se jí zdálo příliš složité. Květů, které se jedí, příliš sezónní. Zvolila si šafrán, za nímž se vydala na farmu v Pithiviers v centrální Francii. Jsou to francouzské cibulky, které pěstuje bez jakýchkoli chemických prostředků. Označuje se za první pěstitelku šafránu severně od Paříže, ale toto koření se již rozšířilo, například v Picardii.

"Pěstuji jen malé množství, abych na to stačila, protože jsem na to sama," zdůrazňuje Jacqueline Milleová. Aby zvýšila své příjmy, věnuje se také pedagogické činnosti, výrobě marmelád a sirupů, vše na bázi šafránu.

"Abyste poznali pravý od nepravého, musíte vždy kupovat celý pestík, nikoli prášek," doporučuje. Ten je při sklizni zářivě červený, po usušení, při němž ztratí 80 procent váhy, je rumělkový.

Při vaření je nutné šafrán spařit

Kuchař nesmí při přípravě pokrmu zapomenout šafrán spařit tekutinou dříve, než je přimísí do jídla. Koření je velmi oblíbené v arabské a indické kuchyni, ale bylo dlouho využíváno v lékařství a k barvení látek.

Jacqueline Milleová oddělila každou bliznu nůžkami a pečlivě je položila na savý papír, aby je mohla spočítat. "Je to zkouška trpělivosti. Myslila jsem si, že jsem květinu zvládla, ale to spíše ona ovládla mne," říká.

Šafrán je jedno z nejdražších koření na světě právě kvůli náročné ruční sklizni. Denní sklizeň je spíše malá: padesátka pestíků, po usušení čtvrtina gramu. Jacqueline Milleová je však trpělivá. V době, kdy květinky nesklízí, si stoupá ke sporáku, aby doplnila zásobu zavařenin. A jaká je její specialita? Marmeláda z tykve, citrusových plodů a... šafránu.

,

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...

https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/
https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/

Mast Bepanthen Baby je každodenní pomocník pro miminko i pro vás. Díky panthenolu a mandlovému oleji poskytuje trojitou péči – přirozeně...