Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Češi neznají kvalitu jehněčího, ani s ním neumí pracovat, říká farmář

Jehněčí maso | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jehněčí maso | foto: Shutterstock

PRLOV (VSETÍNSKO) V Prlově na Vsetínsku se o víkendu konal Ovčácký den. Akce, jež se uskutečnila již poosmé, má podpořit chov ovcí a propagovat jehněčí a skopové maso.

Lidé v Česku s jehněčím většinou neumějí pracovat a chybí jim informace o kvalitách tohoto masa, myslí si mladý farmář Jan Žák z Rudimova na Zlínsku, který se chovem ovcí živí. Ke zlepšení situace přispívá i Ovčácký den.

Jan Žák začal s chovem jako osmnáctiletý v roce 2003. Nyní má základní stádo čítající 350 chovných ovcí a dodává zvířata i maso spotřebitelům v tuzemsku i v zahraničí. Své výrobky v sobotu prezentoval na Ovčáckém dnu.

Ovčácký den v Prlově na Vsetínsku, který má podpořit chov ovcí a propagovat...

Ovčácký den v Prlově na Vsetínsku, který má podpořit chov ovcí a propagovat...

Většina zvířat jde do zahraničí

Žák se po dovršení plnoletosti založením vlastní farmy osamostatnil od rodičů, kteří měli menší farmu už od roku 1995. Postupně začal dodávat jehňata ze své ekofarmy do Německa, nyní už má i vlastní bourárnu na maso. Ročně odchová asi 450 až 500 jehňat, bourárna jich zpracuje asi 1000 i od chovatelů z okolí. "Obecně ale pořád platí, že 75 až 80 procent živých zvířat se vyveze do zahraničí. U nás nemá ještě jehněčí vybudovaný trh," řekl Žák.

Snaha o ekonomický profit je ale podle Žáka jen jedním dílkem motivace farmáře. "Náklady se neustále zvyšují, ale příjmy máte pořád stejné. Musí to být srdeční záležitost a nehledět za každou cenu jen na peníze," uvedl Žák.

U jehněčího se mnozí obávají charakteristického pachu a příchutě. Ale jak říká...

U jehněčího se mnozí obávají charakteristického pachu a příchutě. Ale jak říká...

Ovčácký den se v Prlově konal poosmé. Automobily návštěvníků tradičně zaplnily každou uličku i volnou louku k parkování. Ředitel Agrární komory Valašska Josef Radílek neskrýval spokojenost. "Akce se vydařila, lidí přišlo opravdu hodně," řekl. Návštěvníci si kromě ochutnávky rozmanitých pokrmů mohli prohlédnout i výstavu ovcí, ukázky stříhání ovčí vlny i výroby sýrů a také bourání a zpracování masa.

Podle starosty Ladislava Garguláka ovce k Prlovu a k Valašsku neodmyslitelně patří. "Počet obyvatel při Ovčáckém dnu vždy vzroste troj- až čtyřnásobně. Děláme to rádi. Nemáme kostel, kde by byla pouť, a tak se bavíme na ovčáckých slavnostech," řekl starosta vesnice s asi 550 obyvateli. Několik z nich se podle něj chovu ovcí aktivně věnuje.

Zlínsko - bašta chovu ovcí

Zlínský kraj totiž patří mezi jednu z bašt chovu ovcí v zemi. Dříve byl typický pro podhorské a horské oblasti regionu. Po pádu komunismu ale začalo ovcí prudce ubývat, souviselo to se změnami v zemědělství. V posledních letech jdou však počty opět nahoru. Ve Zlínském kraji bylo letos k 1. dubnu přes 22.000 ovcí, před deseti lety jich zde chovatelé měli jen asi 14.300.

Více ovcí než ve Zlínském kraji v Česku žije jen v Jihočeském kraji a v Praze a Středočeském kraji, které jsou hodnoceny společně. Podle údajů Českého statistického úřadu začal počet ovcí v tuzemsku klesat v roce 1992, kdy se meziročně snížil asi o 87.000 kusů na 342.000.

Ovcí bylo v tuzemsku nejméně, jen asi 84.000, v roce 2000. Od té doby jdou čísla opět nahoru až na letošních 225.000 kusů. Ve Zlínském kraji bylo v posledních deseti letech nejméně ovcí v roce 2004 - zmíněných 14.300. Od roku 2012 se jejich počet ustálil a pohybuje se kolem 22.000. Kromě produkce masa mají ovce nezastupitelnou úlohu při udržování krajiny.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...