24. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Podle chutí poznáte, co tělu chybí? Pouze mýtus, vzkazují lékaři

Nezvladatelné chutě? Tělu prý jen chybí vitamíny, tvrdí někteří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezvladatelné chutě? Tělu prý jen chybí vitamíny, tvrdí někteří. | foto: Shutterstock

Tělo vždy ví, co dělá a chutě jen signalizují, co organismu schází, koluje mezi lidmi. Na sociálních sítích a specializovaných webech se dokonce objevují tabulky, které podle choutek na čokoládu, oříšky či sýry určují, jaké důležité látky v těle chybí. Je to hloupost, vzkazují lékaři a před mýtem varují. Tělo si podle nich o minerální látky říct samo neumí.

Máte chuť na brambůrky? Prý vám chybí vápník. Dejte si místo nich červenou řepu nebo brokolici a na brambůrky si už ani nevzpomenete. Nebo se vám myšlenky snad stále vrací k pytlíku karamelových bonbonů ve spíži? To vám jen tělo naznačuje, že mu schází fosfor a ve skutečnosti touží po mořských řasách, dočtete se z tabulek.

ČTĚTE TAKÉ:


Tak snadné to bohužel není. „Tenhle koncept alternativní medicíny nebyl nikdy žádným výzkumem potvrzený. Tělo si neumí říct o to, co mu schází,“ vyvrací mýtus profesor Zdeněk Broukal z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

"Sladké? Jez!"
Chuť na sladké se dá přitom vysvětlit docela prozaicky. Tělo potřebuje pro svůj provoz sacharidy, sladká chuť signalizuje mozku, že přijímáme energeticky důležitou látku a ten spustí řadu procesů. Jedním z nich je i tvorba serotoninu, který navozuje pocit blaha. „Sladké  v mozku vyvolává spuštění látek podobných hormonů a navozující příjemnou reakci. Proto se říká „pojďme si osladit život“. Primáti jsou určitým způsobem schopni tyhle chutě korigovat. Uvědomujeme si, že nám mohou pokazit zdraví,“ vysvětluje profesor Broukal.

Podle něj se ale stejně nikdy nezbavíme přirozené touhy sladké chutě vyhledávat. „Chuť jedno z prvních čidel, které se u organismů vyvinulo. A už u prehistorických organismů se objevila vyhledávací reakce, která jednoduše říká tělu: „Tohle sladké hledej a jez, to je pro tělo důležité. Bez toho nemůžu být,“ shrnuje lékař lapidárně.

Touha po sladkém se tedy s člověkem táhne po celou dobu jeho vývoje. Zvlášť pokud nebyl nedostatek potravy, mozek se zaměřil na vyhledávání sladkého.

Hledáme sladké i slané
Lidé mívají i chuť na slaná jídla, na sýry či uzeniny. Lidské tělo musí totiž doplňovat sodík. Proto se v těle vyhledávací funkce na slaná jídla vyvinula. To, že máme ale na slané chuť, neznamená, že nám akutně chlorid sodný v těle chybí. A nefunguje to ani obráceně. Pokud máme nedostatek soli, nedostaneme chuť na slané.

A chuť na hořká jídla? Ta je svým způsobem paradoxem. Trpká chuť totiž signalizuje jedovatou látku, nebo proces kažení. „Zkuste nalít psovi trochu toniku. Radši by umřel žízní, než aby to vypil,“ popisuje Broukal. Jeho mozek ho varuje, že by mu nápoj mohl ublížit. Lidé ale tuhle funkci ztratili.

Tabulky, na které možná čas od času narazíte, se sice na žádném vědeckém výzkumu nezakládají, jsou ale spíše neškodné. Místo chipsů a čokolády doporučují lidem konzumovat zeleninu, ovoce a luštěniny. V takovém případě asi lékaři přihmouří obě oči a v duchu si pomyslí, že účel možná opravdu světí prostředky.

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)