Houbaři na podzim sbírají čirůvku dvoubarvou, fialovou, zamlženou a havelku. Oblíbená čirůvka zélanka a zemní byla zařazena mezi zdravotně podezřelé druhy, dlouhodobé požívání může vyvolat selhání ledvin.
Oblíbená čirůvka havelka má příjemnou moučnou vůni, chuť, výborná je do omáček, kde vynikne aroma, škoda že jí v našich lesích ubývá. Oblíbená a hojná čirůvka fialová je snadno rozpoznatelný druh podle fialově zbarvených plodnic. Nejlépe se uplatní v omáčkách, směsích a naložená v láku.
Má i prokazatelné léčivé účinky, sráží hladinu cukru v krvi, vyžaduje ovšem delší tepelnou úpravu. Podobná je velmi chutná masitá čirůvka dvoubarvá, rostoucí pouze na loukách, která má jen nafialovělý třeň, při mírné zimě ji lze nalézt až do prosince. Nejlépe se opět uplatní v omáčkách, polévkách, směsích, mladé plodnice je možné nakládat do láku.
ČIRŮVKY VE ZNOJEMSKÉ OMÁČCE
Na sádlo dáme zesklovatět cibuli se slaninou. Podlijeme vývarem, přidáme nakrájené čirůvky, okurky, ochutíme hořčicí, solí, pepřem a dusíme 20 minut. Omáčku zahustíme moukou rozdělanou v trošce vody a povaříme. Dochutíme lákem z okurek, solí a pepřem. Podáváme s knedlíkem nebo rýží, na talíři posypeme kousky uvařených vajec. |