Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sansho nebo Hergetova Cihelna. Co a kde jedí velvyslanci, když je přepadne stesk po národní kuchyni?

Jídlo

  5:35
Hlad po domově v cizí zemi přepadne kdekoho. Jak to řeší ti, kteří žijí v Praze a zasteskne se jim po domově? Server Lidovky.cz oslovil velvyslance, kteří se podělili o tipy na restaurace, na svá oblíbená jídla, ale i o recepty. Ve druhém díle seriálu se dozvíte, kam si zajít na švédské, britské a švýcarské pokrmy.

Tradiční švýcarské roztavený raclette sýr foto: Shutterstock

1. Kam se v Praze (případně v České republice) vydáváte na svou národní kuchyni?

2. Jaký pokrm si nejraději dáváte a proč?

3. Můžete nám poskytnout nějaký tradiční recept vaší národní kuchyně?

Furgler Dominik, velvyslanec Švýcarska

1. Bohužel nevím o žádné švýcarské restauraci v Praze, ani o místě, kde by vařili autentické švýcarské jídlo (s výjimkou několika míst, kde dělají sýrové fondue nebo raclette). Proto vám nemohu odpovědět na první dvě otázky.

Švýcarsko

3. S ohledem na typické švýcarské recepty je třeba poznamenat, že existují regionální rozdíly a mnoho regionálních specialit. Určitě bych zmínil fondue (národní švýcarská specialita,  která se připravuje v kotlíku nad plamenem svíčky), raclette ( název druhu sýra, ale zejména název jídla, které se z tohoto sýra připravuje), Zürich Kalbs-Geschnetzeltes (Emincé de veau zurichois), Berner Platte (Sauerkraut, Speck, Würste, Schinken atd.), polenta z Ticina (náš kanton mluvící italsky na jihu), ale jako já řekl, že existuje mnoho dalších regionálních tradičních specialit.

Raclette

Nick Archer, velvyslanec VB

1. V Praze neznám britskou restauraci, ale velkým šéfkuchařem je pro mě Paul Day, který vlastní Sansho. Tam to mám opravdu rád. Jinak jsem tady, abych také objevoval českou kuchyni, tak jsem vzal přátelé do Esky a moc jsem si to užili.

Velká Británie

2. Miluji jehněčí. Naposledy jsem si ho dával v Boutique Hotelu Tanzberg v Mikulově - překvapení a lahůdka.

3. V polovině června jsme pořádali v Dolních Břežanech Britský den. A naším hostem byl skvělý šéfkuchař Michal Keštefran, který vaří v londýnské restauraci Kitchen W8. Mimo jiné zde připravil i tradiční britské jídlo, na které vám posílám recept. 

Kus sádla na kotletě nezabíjí, říká řezník od šťástného masa Paul Day
Fermentovaná Eska

Viktoria Li, velvyslankyně Švédska

1. Na vyloženě švédské jídlo se v Česku zatím, pokud vím, chodit nedá, asi nejblíže je severské kuchyni Hergetova Cihelna, kterou vede Nor Nils Jebens. Na švédskou „fiku”, tedy posezení s přáteli nad kávou s něčím sladkým, se dá v Praze zajít na tisíc báječných míst. Musím ale říct, že jako diplomat netoužím po domácí kuchyni, žiju teď v Česku a strašně ráda objevuju tu místní, ráda jím i vařím z lokálních surovin a z potravin z udržitelného hospodářství.

Švédsko

2. Na zahradě máme včely, které nám dávají vlastní med, pěstujeme bylinky i zeleninu a navíc, švédská kuchyně mi určitě nechybí: naše kuchařka Pirkko připravuje z místních surovin a dováženého lososa geniální švédské speciality!

Pošírovaný lososovitý pstruh připravený ve vakuu a podávaný s fenyklovým...

Roland Galharague, velvyslanec Francie

1. V Praze je velké množství francouzských restaurací, které nabízejí hostům vynikající gastronomii. Já sám tu ale preferuji spíše českou kuchyni. Rád se seznamuji s novými věcmi a rád poznávám Českou republiku ve všech směrech – k tomu místní gastronomie jednoznačně patří. Česká kuchyně je navíc plná různorodých chutí a pokaždé mě překvapí něčím jiným.

Francie

2. Z jídelního lístku rád vybírám jídla, která jsem ještě neochutnal. Díky tomu si mohu stále rozšiřovat obzory. Z české gastronomie mě samozřejmě zaujaly tradiční knedlíky, svíčková nebo fantastické vánoční cukroví, které Češi vyrábějí dokonce sami doma, a to považuji za skutečné umění. Z francouzské kuchyně mám velmi rád plody moře, ty mi v České republice trochu chybí.

3. Vybrat jen jeden by bylo málo – co člověk, to jiná chuť a preference. Nahlédněte ale na webové stránky Francouzského velvyslanectví v Praze, kde najdete tipy přímo z naší kuchyně: ať už to bude vepřový plátek na houbách, králičí kotleta nebo tradiční crème brûlée, myslím, že si určitě pochutnáte. Každý rok také v březnu organizujeme mezinárodní akci Goût de France/Good France, jejímž smyslem je francouzskou gastronomii přiblížit lidem. Letos se zúčastnily více než dvě desítky restaurací v České republice, které pro své návštěvníky sestavily skvělá menu. Další ročník si určitě nenechte ujít.

Creme brulée.

Daniel Meron, velvyslanec Izraele

1. Izraelská kuchyně je směsicí všech možných blízkovýchodních kuchyní. Je proto velmi těžké ji specifikovat. Míst, kde umí připravit pravou izraelskou kuchyni, je v Česku velmi málo. Ale občas si rád zajdu například do bistra Paprika.

Izrael

2. Vždy si rád dám dobrý hummus, izraelský zeleninový salát a falafel. Když mám chuť na maso, objednávám si šavarmu. Izraelská kuchyně je založena na velkém množství čerstvé a kvalitní zeleniny a ovoce, což mám velmi rád.

3. Doporučil bych vám zkusit si doma udělat tradiční snídaňovou šakšuku. Je to taková blízkovýchodní obdoba vašeho leča a je stejně nenáročná na přípravu.

Šakšuka (ilustrační foto)

ŠAKŠUKA

Co budete potřebovat?

  • 4 vejce
  • 4-5 zralých rajčat (lze přidat i trochu krájených rajčat v konzervě, či rajčatového pyré)
  • menší červenou papriku
  • menší zelenou papriku
  • chilli papričku (nemusí být)
  • cibuli
  • cca 4 stroužky česneku (může být i více, pokud máte česnek rádi)
  • sůl, pepř
  • olivový olej
  • sladká paprika
  • římský kmín (kdo nemá jeho chuť rád, může nahradit obyčejným kmínem)
  • bylinky na posypání (hladkolistá petržel, koriandr)
  • trochu citronové šťávy a cukr

Všechnu zeleninu a cibuli si nakrájejte na drobné kostičky. Česnek nasekejte nebo rozmačkejte. V pánvi krátce osmahněte cibuli na olivovém oleji. Přidejte nakrájenou červenou i zelenou papriku a smažte, dokud paprika nezměkne.

Přidejte česnek, pepř, sladkou papriku, nasekanou chilli papričku a kmín. Promíchejte a přidejte nasekaná rajčata. Pokud jsou rajčata sušší, přidejte trochu konzervovaných nebo pasírovaných rajčat. Stáhněte teplotu a nechte šakšuku alespoň 20 minut pomalu probublávat, aby se vypařila přebytečná voda. Směs by měla být trochu sušší a tužší, než české lečo. Občas zamíchejte. Ochutnejte a podle chuti dosolte, případně dokořeňte. Pokud děláte šakšuku z nepříliš chuťově výrazné odrůdy rajčat, přidejte trochu cukru a citronové šťávy. 

Nakonec vytvořte ve směsi 4 důlky, do kterých rozklepněte vajíčka. Nechte ještě cca 10 minut dusit pod pokličkou. Bílky by měly být tuhé a žloutek by měl zůstat částečně tekutý. Před servírováním posypte bylinkami. Šakšuka se servíruje přímo z pánve postavené doprostřed stolu. Servírujte s čerstvým chlebem, který namáčejte do omáčky.

Leon Marc, velvyslanec Slovinska

1. Bohužel jediná slovinská restaurace Nenasyta v Praze před několika lety zavřela své dveře.

Slovinsko

2. Lidé z bývalé restaurace Nenasyta ale zajišťují zásobování stánku na farmářském trhu na Jiřáku (náměstí Jiřího z Poděbrad). Není to sice nejlevnější záležitost, ale Primož Škerjanec a Meti nabízejí skutečně kvalitní potraviny od známých slovinských farmářů. Najdete u nich salámy a vynikající sýry.

Moje žena a já milujeme slovinský salát, ten se u nás na Slovinsku jí opravdu hodně. A na Jiřáku ho koupíte také. Typický slovinský oběd nebo večeře se podává s velkou mísou salátu (více druhů), který je ochucený olivovým olejem ze slovinské Istrie nebo černého dýňového oleje ze Štajerského regionu. A k tomu se podává víno nebo cider, já preferuji jablečný cider. A jídlo? Naprosto úžasná je potica. A můj nejoblíbenější pokrm je určitě žlikrofi.

Potica (ilustrační foto)