Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Co ke grilovanému masu aneb Vyměňte pivo za víno

Jídlo

  5:44
K posezení u grilu samozřejmě patří i dobré pití. Opékané maso, zeleninu, ale třeba i sýry dokáže stejně jako v případě jakéhokoli jiného jídla o několik pater povýšit – ale taky nemilosrdně skolit. Co tedy pít ke grilovaným pokrmům, masu a steakům zejména?
Grilování (ilustrační foto)

Grilování (ilustrační foto) foto: Shutterstock

První volbou – a rozhodně ne špatnou – bývá v tuzemsku pivo. Podle Jana Leitla, šéfkuchaře plzeňských restaurací Na Spilce či Na Parkánu, jsou k masům vůbec a těm tučnějším zejména nejvhodnější piva chmelená a s vyšší hořkostí typu ležák. „Právě hořkost usnadňuje jejich trávení,“ vysvětluje šéfkuchař.

Silně chmelené pivo prorostlý kus masa unese

K hovězímu pupku na grilu, který si můžete připravit podle receptu na této straně, pak podle něj ideálně pasuje klasický Pilsner Urquell 12°, obzvlášť doplníme-li jej nějakou výraznější omáčkou či salátem z grilované zeleniny. „Stejně tak se ale nemusíte bát ani svrchně kvašených, silněji chmelených piv typu Pale Ale – dobře prorostlý kus masa je zkrátka unese,“ doplňuje šéfkuchař.

Univerzální růžové

Párování grilovaného masa s vínem pak může být ještě zajímavější disciplínou. „Rozlišovat pouze mezi bílým a červeným podle toho, jaké zrovna jíte maso, je trochu málo,“ myslí si someliér společnosti Prague Boats Martin Sitár.

Základní rozdělení bílé k bílému masu a červené k červenému podle něj sice platí, ale rozhodně není nutné držet se jej za každou cenu. „Dobrou volbou může být taky víno růžové – právě pro svoji univerzálnost,“ popisuje Sitár, „pokud sáhnete po nějakém osvěžujícím, ovocném a zároveň s příjemnou kořenitostí, bude se dobře hodit jak k zelenině, tak k pořádnému steaku.“

Růžové víno (ilustrační foto)

Možná ještě důležitější než sama barva je ovšem podle Sitára optimální teplota daných vín, těch červených zejména. Jistě jste se už setkali s poučkou, že správná teplota k jejich podávání je „pokojová“. Od dob, kdy tahle pravda vešla ve známost, jsme ale poněkud zchoulostivěli, protože tato teplota by nám dnes k příjemně strávenému večeru v obýváku asi nestačila, pohybuje se mezi 14 a 18 stupni.

Co se týče konkrétní odrůdy ideálně doplňující hovězí steak, může jí být třeba mladý Cabernet Sauvignon či Merlot, alespoň podle vinaře Štěpána Doležala z jihomoravských Hrušek. „Nebál bych se ani cuvée z těchto odrůd,“ dodává vinař. Zdaleka totiž neplatí, že čím víc alkoholu a tříslovin ve sklenici, tím lepší chuťový zážitek. Plné, ale zároveň svěží a jemné víno s vyšší kyselinou prorostlejší kus masa dokonale vyváží a současně je dost univerzální na to, aby zachutnalo všem strávníkům u stolu.

Autor: