14. března 2010 13:38 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Co pít k salátům? Nejlépe se hodí svěží a lehká vína

Salát se sklenkou vína, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Salát se sklenkou vína, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Svěží, lehký a chutný salát Cézar si žádá stejně svěží a lehké víno. Tentokrát sáhneme do produkce ze znojemské vinařské podoblasti, kde někteří vinaři mohou od loňska označovat vybraná vína značkou VOC (víno originální certifikace).

Jde o podobné značení, jaké se používá ve Francii či Itálii, tedy potvrzení původu. K prvním domácím vínům s označením VOC patří i zatříděné odrůdy Vinařství Hort, odkud je i dnešní vzorek. Vína se u nás zatím rozlišovala jen podle kvality hroznů při sběru (např. pozdní sběr či bobulový výběr). Označení VOC garantuje místo původu, což ovlivňuje kvalitu vína charakteristickou kombinací půdy, počasí, vody a slunce. Znojemští tak mohou označovat vína z odrůd Ryzlink rýnský, Sauvignon a Veltlínské zelené, jimž se v jejich podoblasti obzvlášť daří. Lahve jsou u hrdla označeny páskou VOC, jež obsahuje informace o výrobci, šarži vína, tedy jeho "výrobním, resp. rodném čísle", a počtu lahví naplněných v dané šarži.

Sami vinaři značku vysvětlují i jinak. "V" podle nich znamená vůni vína, "O" je odrůda hroznů a "C" cit vinaře. Označení VOC používá vedle Vinařství Hort i Vinařství Lahofer, Vinné sklepy Lechovice, Vinařství Waldberg Vrbovec, Vinařství Kořínek, Znovín Znojmo, Ing. Josef Dobrovolný, Tasovické vinařství, Vinařství rodiny Špalkovy, Vinařství Vaněk, Dobrá vinice a Zemědělské družstvo Hodonice.

Ryzlink rýnský VOC 2008 z Vinařství Hort má světle žlutou barvu, ve vůni převažují ovocné tóny meruněk s pomerančovými podtóny. V chuti je víno harmonické, svěží, plné a minerální, což se dobře snoubí s vedle prezentovaným salátem.

Libor Ševčík, Lidové noviny

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.