Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Co si dávají velvyslanci, když je přepadne stesk po jejich kuchyni? Nechte se inspirovat

Jídlo

  5:56
Hlad po domově v cizí zemi přepadne kdekoho. Jak to řeší ti, kteří žijí v Praze a zasteskne se jim po domově? Server Lidovky.cz oslovil velvyslance, kteří se podělili o tipy na restaurace, na svá oblíbená jídla, ale i o recepty. V prvním díle seriálu se dozvíte, kam si zajít na francouzské, izraelské a slovinské pokrmy.

Šakšuka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

1. Kam se v Praze (případně v České republice) vydáváte na svou národní kuchyni?

2. Jaký pokrm si nejraději dáváte a proč?

3. Můžete nám poskytnout nějaký tradiční recept vaší národní kuchyně?

Roland Galharague, velvyslanec Francie

1. V Praze je velké množství francouzských restaurací, které nabízejí hostům vynikající gastronomii. Já sám tu ale preferuji spíše českou kuchyni. Rád se seznamuji s novými věcmi a rád poznávám Českou republiku ve všech směrech – k tomu místní gastronomie jednoznačně patří. Česká kuchyně je navíc plná různorodých chutí a pokaždé mě překvapí něčím jiným.

Francie

2. Z jídelního lístku rád vybírám jídla, která jsem ještě neochutnal. Díky tomu si mohu stále rozšiřovat obzory. Z české gastronomie mě samozřejmě zaujaly tradiční knedlíky, svíčková nebo fantastické vánoční cukroví, které Češi vyrábějí dokonce sami doma, a to považuji za skutečné umění. Z francouzské kuchyně mám velmi rád plody moře, ty mi v České republice trochu chybí.

3. Vybrat jen jeden by bylo málo – co člověk, to jiná chuť a preference. Nahlédněte ale na webové stránky Francouzského velvyslanectví v Praze, kde najdete tipy přímo z naší kuchyně: ať už to bude vepřový plátek na houbách, králičí kotleta nebo tradiční crème brûlée, myslím, že si určitě pochutnáte. Každý rok také v březnu organizujeme mezinárodní akci Goût de France/Good France, jejímž smyslem je francouzskou gastronomii přiblížit lidem. Letos se zúčastnily více než dvě desítky restaurací v České republice, které pro své návštěvníky sestavily skvělá menu. Další ročník si určitě nenechte ujít.

Creme brulée.

Daniel Meron, velvyslanec Izraele

1. Izraelská kuchyně je směsicí všech možných blízkovýchodních kuchyní. Je proto velmi těžké ji specifikovat. Míst, kde umí připravit pravou izraelskou kuchyni, je v Česku velmi málo. Ale občas si rád zajdu například do bistra Paprika.

Izrael

2. Vždy si rád dám dobrý hummus, izraelský zeleninový salát a falafel. Když mám chuť na maso, objednávám si šavarmu. Izraelská kuchyně je založena na velkém množství čerstvé a kvalitní zeleniny a ovoce, což mám velmi rád.

3. Doporučil bych vám zkusit si doma udělat tradiční snídaňovou šakšuku. Je to taková blízkovýchodní obdoba vašeho leča a je stejně nenáročná na přípravu.

ŠAKŠUKA

Co budete potřebovat?

  • 4 vejce
  • 4-5 zralých rajčat (lze přidat i trochu krájených rajčat v konzervě, či rajčatového pyré)
  • menší červenou papriku
  • menší zelenou papriku
  • chilli papričku (nemusí být)
  • cibuli
  • cca 4 stroužky česneku (může být i více, pokud máte česnek rádi)
  • sůl, pepř
  • olivový olej
  • sladká paprika
  • římský kmín (kdo nemá jeho chuť rád, může nahradit obyčejným kmínem)
  • bylinky na posypání (hladkolistá petržel, koriandr)
  • trochu citronové šťávy a cukr

Všechnu zeleninu a cibuli si nakrájejte na drobné kostičky. Česnek nasekejte nebo rozmačkejte. V pánvi krátce osmahněte cibuli na olivovém oleji. Přidejte nakrájenou červenou i zelenou papriku a smažte, dokud paprika nezměkne.

Přidejte česnek, pepř, sladkou papriku, nasekanou chilli papričku a kmín. Promíchejte a přidejte nasekaná rajčata. Pokud jsou rajčata sušší, přidejte trochu konzervovaných nebo pasírovaných rajčat. Stáhněte teplotu a nechte šakšuku alespoň 20 minut pomalu probublávat, aby se vypařila přebytečná voda. Směs by měla být trochu sušší a tužší, než české lečo. Občas zamíchejte. Ochutnejte a podle chuti dosolte, případně dokořeňte. Pokud děláte šakšuku z nepříliš chuťově výrazné odrůdy rajčat, přidejte trochu cukru a citronové šťávy. 

Nakonec vytvořte ve směsi 4 důlky, do kterých rozklepněte vajíčka. Nechte ještě cca 10 minut dusit pod pokličkou. Bílky by měly být tuhé a žloutek by měl zůstat částečně tekutý. Před servírováním posypte bylinkami. Šakšuka se servíruje přímo z pánve postavené doprostřed stolu. Servírujte s čerstvým chlebem, který namáčejte do omáčky.

Šakšuka (ilustrační foto)

Leon Marc, velvyslanec Slovinska

1. Bohužel jediná slovinská restaurace Nenasyta v Praze před několika lety zavřela své dveře.

Slovinsko

2. Lidé z bývalé restaurace Nenasyta ale zajišťují zásobování stánku na farmářském trhu na Jiřáku (náměstí Jiřího z Poděbrad). Není to sice nejlevnější záležitost, ale Primož Škerjanec a Meti nabízejí skutečně kvalitní potraviny od známých slovinských farmářů. Najdete u nich salámy a vynikající sýry.

Moje žena a já milujeme slovinský salát, ten se u nás na Slovinsku jí opravdu hodně. A na Jiřáku ho koupíte také. Typický slovinský oběd nebo večeře se podává s velkou mísou salátu (více druhů), který je ochucený olivovým olejem ze slovinské Istrie nebo černého dýňového oleje ze Štajerského regionu. A k tomu se podává víno nebo cider, já preferuji jablečný cider. A jídlo? Naprosto úžasná je potica. A můj nejoblíbenější pokrm je určitě žlikrofi.

Potica (ilustrační foto)

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...