19. října 2014 9:09 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Čokoládové trendy roku 2014 - citrón, broskve i zelenina

Čokoláda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoláda - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NEW YORK Čokoláda lidstvu sladí život už po staletí a mohlo by se zdát, že na této nejoblíbenější sladké pochoutce není co měnit nebo vylepšovat. I čokoláda ale podléhá módním trendům. Jaké jsou ty letošní, se pokusil shrnout zpravodajský server Yahoo News.

Čokoláda s pomerančovou příchutí je stálicí světa sladkostí. Ale v poslední době se s čokoládou pojí i další citrus - citrón. Během posledního roku se počet čokolád s citrónovou příchutí na světě zdvojnásobil.

Dalším trendem čokolády je její mísení s příchutí dalších oblíbených sladkých dezertů. Vznikají tak čokolády a la creme brulée, tiramisu, mléčný koktejl či zmrzlina.

Zelenina v čokoládě

V Asii je chuť na sladké tradičně mnohem slabší než v západním světě. Do čokolády se tu proto máčí zelenina, aby trochu zředila její sladkost. V roce 2013 se na trhu objevila čokoláda s příchutí křene wasabi. Letos to jsou zelené sojové boby a sladké brambory, kterým se dostalo čokoládového obalu.

ČTĚTE TAKÉ:

Do čokolády se už dlouhé roky přidávají jahody, maliny i třešně. V Polsku se ale zákazníci nově dočkali čokolády s broskvovou náplní, což je neprávem opomíjená ovocná kombinace.

Nový trend - květy v čokoládě

Ibišek jsme zvyklí běžně pít v čaji, ale i on si nachází cestu do čokolády. Podle odborníků v tomto oboru jsou květiny v čokoládě zatím popelkou, ale právě tímto směrem by se v budoucnu mohly nové trendy ubírat.

Stejně jako u kávy a vína i u čokolády už lidé začínají rozlišovat zemi původu kakaových bobů. Milovníci čokolády si všimli, že kakao z různých zemí - Venezuely, Pobřeží slonoviny, či relativního nováčka Vietnamu - má rozdílné chuťové profily, a sahají po tom, který jim nejvíce chutná.

Klasická kombinace s oříšky

Stálicí, co se týče příchutí, jsou v čokoládě ořechy. Na prvním místě jsou lískové ořechy následované mandlemi a burskými oříšky. Ale zákazníci se mohou těšit i na novinky v podobě pistácií či směsí ořechů a semínek.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!