Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Čtrnáct dní bez jídla. Nahradí rozpustný prášek tuhou stravu?

MANA předpřipravený drink | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MANA předpřipravený drink | foto: Archiv

PRAHA Vegetariáni, vegani, frutariáni. Slova, která jsou čím dál častěji na pořadu dne v mnoha diskuzích na internetu, v dopravních prostředcích nebo běžných domácnostech. Jednou z alternativ stravování je práškový nápoj MANA, který jsem po dobu čtrnácti dní konzumoval a sám na sobě pozoroval její účinky.

Jídlo často vnímáme jako prostředek k socializaci. Pořádáme slavnostní večeře, chodíme na pracovní obědy, účastníme se dopoledních brunchů a přitom komunikujeme s okolím. Jsme schopní trávit hodiny tím, že si užíváme chuť šťavnatého masa nebo rozplývajících se nadýchaných koláčů.

Není však naše požitkářství do jisté míry sobeckým upřednostněním vlastní touhy po uspokojení chuťových pohárků? Ono křesťanské obžerství? Podle předsedy České veganské společnosti Silvestra Vandrovce Špačka se o sobectví nejedná. Jde o kulturní a společenskou normu. Podle jeho slov je kouzlo veganství právě v tom, že se od zažitých standartů odklání a posouvá k vyšším hodnotám lidskosti.

Každý má právo na kvalitní potraviny, říká stvořitel Many Jakub Krejčík

Lidovky.cz: Kdo je vaším typickým odběratelem?
Vytížení lidé, kteří se nestíhají najíst a už vůbec ne kvalitně, nebo ti, kdo mají problém zkombinovat jídlo se svým povoláním či sportovní aktivitou.

Lidovky.cz: Je MANA vhodná při zvýšené fyzické zátěži?
Ano, jen si musíme příjem kalorií uzpůsobit vlastnímu dietnímu režimu. Při vyšší fyzické zátěži tedy zvyšujeme dávku.

Lidovky.cz: Kolik máte pravidelných odběratelů?
Měsíčně doručíme produkt více než šesti tisícům zákazníků z celé Evropy.

Lidovky.cz: Setkal se někdo z odběratelů s nežádoucímu účinky?
Naše vstupní suroviny prošly čtyřiceti čtyřmi klinickými studiemi. Žádné nežádoucí účinky dohledatelné nejsou.

S podobnými prášky se společně s modifikovanou stravou a masem ze zkumavky počítá do budoucna. Vědcům k vypěstování takzvaného masa in vitro stačí tkáň ze zvířete, z níž se oddělují svalové buňky. Ty se následně přeměňují na buňky svalové tkáně. Jeho výroba nijak nezatěžuje přírodu, je levnější a nevyžaduje usmrcování zvířat.

Díky čtrnáctidenní kůře, kterou jsem se snažil striktně dodržovat jsem zjistil, že závislost na jídle, a hlavně na potřebě kousat, je větší, než jsem tušil.

Den první

Ve čtvrteční předvečer startu cesty k prozření a oproštění se od hmotné stravy jsem se neřízeně přejídal. Z vlastní podstaty se považuji za gurmána. Jídlo si užívám a veganské restaurace mi nevoní.

MANA předpřipravený drink

Podle příručky doručené s několika balíky prášků a připravených MANA drinků jsem si připravil snídani. Ještě před první ochutnávkou jsem se zvážil. Displej ukazuje váhu 71,4 kilogramu.

Chuť mě poměrně zaskočila. Subjektivně jsem jí zhodnotil jako neutrální, připomínající těsto na palačinky nebo krupicovou kaši. To dám!

Už během druhého jídla, drinku, jsem pociťoval vnitřní boj vlastního těla proti polykacímu reflexu. Přemohl jsem se, ale při obědové pauze jsem nenápadně nasával výpary z jídel ostatních.

Na konci dne jsem si přišel unavenější než po pochodu Praha - Prčice. Upozorňuji, že veškeré přesuny z místa A do bodu B probíhaly formou městské hromadné dopravy.

Raději se napiji, děkuji

Sobotní dopoledne jsou pro mě tradicí ve znamení farmářských trhů na pražské Náplavce. Nejrůznější pochutiny, rozličná aromata mísící se s vůní přicházejícího jara doslova nutí návštěvníky zakousnout se do nabízeného sortimentu. A já mám MANU.

Setkávám se s obrovským nepochopením a nevěřícnými komentáři. „Proč to děláš? Však zhubneš a někde to s tebou šlehne,“ promlouvá mi do duše kamarádka. Pravdou je, že tekutá strava, kterou si nosím v termosce, dodává tělu všechny látky, které během dne potřebuje. Moje argumenty se však s všeobecným přijetím nesetkávají a jsem několikrát pokoušen. „Dej si! Nebo si alespoň kousni. Je to fakt dobrý,“ pobízí mě pokušitelka a já s díky odmítám.

MANA předpřipravený drink

MANA na talíři

Po návratu domů se dostávám do kontaktu s prvním větším problémem. Vylučování, konkrétně stolice. Ta je totiž stejná, jako nápoj samotný. Tedy tekutá. Zasedám tedy k počítači a kontroluji zkušenost ostatních strávníků. Můj případ je, zdá se, ojedinělý, a tak pokračuji.

Následující týden postupně opadla únava, na chuť jsem si zvykl a začal jsem vnímat další aspekty změny stravování. Nezatěžuji hlavu tím, co budu a nebudu jíst. Netrávím doslova hodiny v supermarketech a ve frontách na pokladnu. Nečekám, než se něco dovaří. Ušetřím nejen spoustu času, ale i peněz. Přicházím ovšem právě o ten labužnický požitek z dobrého jídla. O pocit přeplněného žaludku teplou krmí. Nabízí se otázka. Jsem svázaný vlastními tužbami, a proto jsem ochotný přehlížet nehumánní zacházení se zvířaty nebo udržování krav v nepřetržité březosti kvůli mléku, které je potřeba k výrobě tolik milovaných sýrů?

Další dny se setkávám se stále opakujícími se dotazy ohledně hladu, absence „normálního“ jídla a chuti. Zvykl jsem si poměrně rychle, ač mírný stesk přiznávám. Moje fungování během dne se neliší od těch před Manou. Nepociťuji větší ani menší únavu. K mému velkému překvapení se na místě, kam musí i pan král sám, také vrátilo vše do normálu.

Po dvou týdnech mi pár balíčků s práškem zůstalo. Stravovat se bezvýhradně MANA drinkem nehodlám, i když se k němu čas od času vrátím. Váha zůstala v podstatě stejná. Vážím sedmdesát jedna kilo.

Momentálně však pohlížím na jídlo z jiné perspektivy, ač mě to stojí velké úsilí. Jde o palivo, díky kterému můžeme pracovat, sportovat, mluvit, žít. Už ho ale nepovažuji za životní směr. Snažím se nepodporovat velkochovy zvířat a do budoucna uvažuji nad přechodem na veganskou stravu. Snad to ale nedospěje k dobře známému, „Tak od zítřka!“

Tři nejčastější otázky

Máš hlad?
Nemám. Po vypití jedné porce si připadám, jako kdybych snědl velkou polévku.

Jak to chutná?
Chuť je v podstatě neutrální. Jednotlivé drinky si každý může dochutit dle libosti oblíbeným kořením. Já občas používám skořici.

Musíš jíst jen tohle?
Nemusím. MANA slouží jako absolutní náhrada za jídlo. Na vlastním uvážení pak je, zda se rozhodnete nahradit jedno jídlo denně nebo rovnou všechna.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!