Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Nebezpečný cukr? Je to droga, která ničí organismus, říká expertka na výživu

Cukr. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Rozhovor
PRAHA - Závislost, obezita a neblahý vliv na celkové zdraví. Za to vše může být zodpovědný cukr. „Cukr je návykovou látkou, jejíž konzumace vede k touze po stále se zvyšujících dávkách,“ říká výživová poradkyně a specialistka na zdravou výživu Margit Slimáková.
  6:33

Lidovky.cz: V poslední době se hovoří o škodlivosti rafinovaného cukru. Upozorňuje na něj i dokument Cukr blog Andrey Culkové. Je opravdu cukr nebezpečný?
Nejen rafinovaný cukr, ale jakýkoliv nadbytek sacharidů vede k nepříznivým biochemických změnám v organismu, které jsou základem většiny z typických zdravotních potíží obyvatel vyspělých zemích. Konkrétně nás naše oblíbené přejídání se cukry ohrožuje třeba vznikem nadváhy až obezity, cukrovky, srdečně cévních onemocnění, kloubních potíží i Alzheimerovy demence. A přejídáním mám na mysli obvyklou konzumaci sacharidů mnohými z nás. A to ani nemusí jít o pojídání koblih, ale i jídelníček s pravidelným příjmem pečiva, sušenek a krekrů z bílé pšeničné mouky, ‚zdravých‘ cereálií a müsli tyčinek, které běžně obsahují nad 30 procent cukrů, a slazených nápojů.

Cukrovka hrozí během života každému třetímu člověku

Lidovky.cz: Můžeme si na cukru vytvořit závislost?
Je potvrzeno, že u mnoha jednotlivců konzumace sladkého zvyšuje touhu po dalším příjmu. Člověk přestává vnímat, anebo jej přestává uspokojovat přirozeně sladká chuť, třeba v ovoci. Konzumace jakýchkoliv vykonstruovaných, nepřirozeně koncentrovaných a výživově chudých potravin vede k zisku energie a k uvolňování dopaminu, podobně jako v případě konzumace kokainu. Dopamin je mediátorem, který přináší pocit štěstí, ale jeho nadbytek vede k budování závislosti na konzumované substanci. Následně se stále zvyšuje chuť dále jíst, i když jí fyziologicky neodpovídá žádná potřeba. 

Jak sladit?

  • Pijte především neslazené čaje a obyčejnou vodu
  • Omezte nakupování jakýchkoliv sladkostí (polotovarů), a takto hned významně snížíte množství konzumovaných sladidel
  • Při vaření a pečení doma omezujte množství sladidel v receptech
  • Vyhýbejte se umělým sladidlům

Třeba podle bývalého komisaře FDA Dr. Kesslera je na základě výzkumu nejvíce návyková v potravinách kombinace cukru, tuku a soli. To je kombinace, kterou najdete ve většině typických polotovarů. Jako příklad - chipsy, ve kterých je cukr obsažen v podobě oloupaných bílých brambor, které jsou osmaženy v tuku a dochuceny solí. Přesná kombinace, která vede ke spolykání celého pytlíku brambůrků a k chuti si příště koupit další. Kombinace, která blokuje přirozenou schopnost našeho organismu dosáhnout nasycení a včas zastavit nadbytečný příjem. Potravinářský průmysl úmyslně vyrábí potraviny s nadbytkem cukrů, tuků, soli a aditiv ovlivňujících naši psychiku s cílem vybudování závislosti na nich. Získává tím stálé klienty podobným způsobem jako v minulosti průmysl tabákový.

Co může zpsobit nadměrná konzumace cukru?

Nadbytek cukru ve stravě vede k hyperglykémii (vysoké hladině cukru v krvi), která poškozuje cévní stěny a z hlediska rizika rozvoje srdečně cévních onemocnění je pravděpodobně nebezpečnější než cholesterol. Opakované přejídání se cukry vysiluje slinivku břišní a vede ke snížené senzitivitě inzulinových receptorů. Oba mechanismy postupně, ale jistě vedou k rozvoji diabetu druhého typu a může ovlivnění inzulinových receptorů stát i za zvyšujícími se počty postižených Alzheimerovou chorobou. Cukr je návykovou látkou.

Zdroj: margit.cz

Lidovky.cz: Jak dlouho trvá tuto závislost odbourat?
Biochemicky lze po omezení příjmu cukrů závislost odbourat i v průběhu pár dnů, problém je, že málokdo z běžných spotřebitelů to zvládne a většina naopak bojuje se závislostí na sladkostech a polotovarech obecně roky.

Lidovky.cz: Pomohlo by užívání umělých sladidel?Určitě ne, nefungují a navíc nás ohrožují potenciálními riziky, které vycházejí z jejich složení. 

Lidovky.cz: Čím tedy cukr nahradit?
Důležitější než nahrazování je omezování. Cukry a sladidla nás lákají v mnoha podobách. Každá z nich s sebou nese určitá zdravotní rizika. Jsou alternativní cukry zdravější? Jaké je jejich složení a vliv na zdraví? Naprostá většina sladkostí obsahuje v různých poměrech jednoduché cukry, a to nejčastěji sacharózu, glukózu a fruktózu. Některé méně rafinované varianty sladidel mají i nějaké mikroživiny. Zjednodušeně však platí, že několik minerálů anebo nějaká fytochemikálie z nich nedělají zdravou potravinu. Proto doporučuji hlídat množství jakýchkoliv sladidel, která používáme, mnohem více než hledání alternativ.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!