130 let
Čokoláda

Čokoláda | foto: Reuters

Cukrář ukryl do čokolády rubínové srdce za deset tisíc korun

Jídlo
  •   18:23
PRAHA - Překvapení v podobě rubínového srdce ukrytého v čokoládovém bonbonu přichystal u příležitosti únorového svátku svatého Valentýna francouzský cukrář Jean-Francois Musso. Za sedm korun, což je cena bonbonu, tak může partner udělat své vyvolené radost broušeným rubínem ve tvaru srdce, jehož cena se pohybuje přes 10.000 korun. Tři bonbony s výjimečnou náplní jsou schovány mezi ostatními na pultě v cukrárně Saint-Tropez poblíž pražského Václavského náměstí.

"Nikdo netuší, v kterých kouscích rubíny jsou, jsme zvědavi na překvapení zákazníků, kteří drahokam objeví," řekl  spolumajitel podniku Jiří Nosál. Lidé se nemusí bát, že by drobný kamínek spolkli. Pro jistotu jej cukrář ukryl do dražé, které zalil čokoládou.

"Nápadem jsme se inspirovali v zahraničí, kde cukráři ke svátku zamilovaných chystají vždy nějaké překvapení," vysvětlil Nosál. "A rubínové srdce jako symbol lásky k Valentýnu bezpochyby patří," dodal.

Kdo na rubín nenarazí, nemusí litovat, může si alespoň pochutnat na kvalitní čokoládovém bonbonu, a to možná ne na jediném. "Správný je takový, po jehož snědení máte chuť na další a další. Když si ho necháte rozpustit na jazyku, musíte cítit kytičky kolem plantáže," vysvětlil cukrář.

S čokoládou, kterou si lidé kupují v supermarketech, se ta "pravá" prý nedá srovnat. Stejně jako u vína podle Nosála velkovýroba cukrovince škodí. Kakaové boby pro vybranou čokoládu správní cukráři nekupují anonymně na burzách, ale sledují vybraný lán, zrání, sklizeň i fermentaci. Bob je stejně jako vinný hrozen po celou dobu pod kontrolou.

S kvalitou potraviny jsou Češi podle Nosála zatím spíše na štíru. "Správná hořká čokoláda nesmí sevřít pusu, musíte v ní cítit kytičky, ovoce a koření. Bohužel osvěta v tomto směru u nás zatím chybí," postěžoval si cukrář. Proti příchutím nic nenamítá. "Už původní čokoláda, kterou jedl Kryštof Kolumbus, v sobě měla chilli," doplnil.

Bez prášků, tužidel a umělých dodatků se snaží vyrábět v cukrárně všechny sladkosti. "Chceme ukázat Praze, že můžeme dělat takové cukrovinky, jaké dělala Magdalena Dobromila Rettigová, z přírodních kvalitních surovin," vysvětlil Nosál, jenž svůj podnik označil za návykový. "Kdo přijde jednou, musí se stále vracet," dodal cukrář.

Autor: ČTK