Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Déle kojené děti se lépe stravují. Vyžadují více ovoce i zeleniny

Kojení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kojení - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Déle kojené děti se lépe stravují i v pozdějším věku. V šesti letech mají podle nové americké studie větší spotřebu vody, ovoce a zeleniny. Naopak méně často pijí cukrem slazené nápoje a džusy.

Zjištění zámořských odborníků na pondělní tiskové konferenci prezentovala Eva Kudlová z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V pondělí začíná Český týden kojení.

Studie se zaměřila na více než 1500 šestiletých dětí. Jejich stravovací návyky ovlivňovala také míra konzumace ovoce a zeleniny v kojeneckém věku, tedy do jednoho roku. Pokud neměly těchto složek potravy dostatek tehdy, nemívají ho ani v šesti letech. „Není jasné, zda se jedná o vývoj chuťových preferencí v souvislosti s kojením nebo vliv stravování rodiny. Studie ale rozhodně poukazuje na potřebu vytvořit zdravé stravovací návyky už v časném dětství.“ uvedla Kudlová.

Souvisí s tím také konzumace slazených nápojů. Americká studie ukázala dvojnásobný výskyt obezity u šestiletých dětí, které dostávaly sladké nápoje už v kojeneckém věku, uvedla Kudlová. Upozornila, že v tuzemském prostředí batolata od roku do tří let věku z nevhodných nápojů pijí hlavně slazený čaj.

Asi šest procent sledovaných šestiletých Američanů trpělo potravinovou alergií, která byla zjištěna později než v kojeneckém věku. U dětí bez rizikových faktorů, jako jsou například rodinné dispozice nebo ekzém v kojeneckém věku, se alergie objevovaly méně často, pokud byly výlučně kojeny déle než čtyři měsíce.

Český den kojení

Tématem letošního Českého dne kojení je právní ochrana žen v době mateřství. Anna Mydlilová, vedoucí lékařka Národního laktačního centra v Thomayerově nemocnici, upozornila, že matky mají nárok na dvě půlhodinové přestávky na kojení jen do jednoho roku věku dítěte. Světová zdravotnická organizace i ministerstvo zdravotnictví přitom doporučují kojit alespoň dva roky.

Mydlilová také připomněla údajně nerovnoprávné postavení studentek a podnikatelek. Ty nemají nárok na mateřskou dovolenou, pokud si v případě podnikajících žen neplatí poměrně vysoké nemocenské a sociální pojištění. Navíc je jim automaticky přiřazena čtyřletá rodičovská dovolená. Délku rodičovské dovolené si mohou volit jen přes otce dítěte, pokud například jako zaměstnanec splňuje podmínky pro nárok na mateřskou.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!