Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak jedí Češi? Podívejte se na 10 nejhorších podniků

Jídlo

  8:00
Barvité popisy příšerného jídla, novinky z gastrosvěta nebo články, o tom jak musí jíst čeští studenti. Tři zakladatelky blogu Vývařovna sestavily pro server Lidovky.cz žebříček deseti nejhorších podniků, kde se (ne)dá najíst.

Pizzeria Solní v Plzni foto: Vývařovna

Karol, Hannah a Pakočka, autorky blogu Vývařovna, o sobě říkají, že tvoří jediný upřímný foodblog v Česku. Ve svých příspěvcích se nezaměřují na luxusní restaurace, ale popisují především jídla v kantýnách a menzách. S vtipem a nadhledem tak kritizují polední obědy většiny obyvatel republiky.

Na blogu najdete recenze, ve kterých se nedočtete o foie gras, ale o tvrdé realitě českých jídelen. Stálicemi na talíři Čechů jsou totiž trio UHO (univerzální hnědá omáčka) s knedlíkem, smažený sýr s hranolky nebo dršťková polévka. Podívejte se na výběr deseti nejhorších podniků, které pro server Lidovky.cz sestavily zakladatelky blogu Vyvarovna.com.

1) Motorest Stará Pošta, Zdiby (Karol)
Pokud už se odhodláte ponořit do hlubin zdejšího UHa, chuť vám nepochybně zvládne zkazit odhalený pupíček ušmudlané servírky. Krásu kamioňáckého prostředí dokresluje fakt, že omáčky vzhledem i konzistencí připomínají vyjetý motorový olej.

Motorest Stará Pošta

Motorest Stará Pošta

2) Divadelní restaurace ve Slavii, Praha (Karol)
Jsou dny, kdy lituju, že jsem šla do menzy. A pak jsou dny, kdy lituju, že jsem do ní nešla. Divadelní restaurace ve Slavii nabízí stejnou patlanici jako jakákoliv jiná jídelna nejnižší kategorie, akorát třikrát tak dráž. Holt, když dostane na frak žaludek, nezachrání to ani obsluha ve fraku.

Slavie - Frankfurtská polévka

Slavie - Pudinkový čtvereček s lesním ovocem

3) U Knihomola, Hradec Králové (Karol)
Je libo poobědvat Galileův dalekohled, Talíř finanční krize v ceně 1-999,- dle aktuální situace na burze, Smažené kuřecí dinosaury či Těstoviny s eidamem a kečupem? Krásný příklad toho, že četba má blahodárný vliv na rozvoj fantazie, avšak kuchařského umu nikoliv. Tím spíš, že poslední dvě delikatesy jsou z menu pro děti.

U Knihomola

4) Pizzerie v Solní, Plzeň (Hannah)
 Ukázková česká pizzerie. Vše je špatně s neskutečnou důsledností. Ve chvíli, kdy se všech asi 120 pokrmů z jídelního lístku skládá v podstatě z eidamu, mražené zeleniny a kuřecích prsou, nepřekvapí ani balený dresink na salát.

Pizzeria v Plzni

5) Bufet Vesmír, Brno (Hannah)
Černá díra v Kobližné ulici. Vesmír se se svým jídlem moc neliší od ostatních veřejných vývařoven – je nechutné jako v každé jiné, jeho koncept je ale natolik dotažený, že umístění v tomto žebříku musí nutně vnímat jako druh uznání.

Bufet Vesmír v Brně

6) Café Imperial, Praha (Hannah)
Spíš ne, než jo, šéfe! Obsluha před vámi nechá stát prázdný hrnek od nijak zvlášť kvalitní kávy klidně půl hodiny a když jej konečně odnese, ani se neobtěžuje zeptat na další přání. Francouzskou snídani v pětihvězdičkovém podniku si taky představuju jinak než s prefabrikovaným a v plastu zabaleným máslem a džemem.

Imperial v Praze

7) Nádražka v Jihlavě (Hannah)
Musela jsem dojet až do Jihlavy, abych konečně zažila takového výčepního. Půlku věcí z lístku nemá a med by vzal jako kde? Nejsem přeci v Intercontinentalu. Štamgastský kompars vám navíc bere odvahu i chuť se dohadovat.

8) Restaurace U Houmra, Praha (Pakočka)
"Stylová restaurace v centru Prahy" říká slogan na jejich stránkách. Ujasněme si to, kolonky jako bizár, retro, smažený jsou moje oblíbený, ale tohle je výsměch všech výše zmíněných. Nižší než nízký. Přesmaženější spíš než smažené. Přílišná lidovost škodí. Zdraví i veřejnému prostoru. Vtipné to může přijít jen vypitému buranovi, který pokládá Hoegaarden za skvělej pivní speciál. A dobré snad ani jemu ne. ACHJO. Nebo je to celý nějaký bizár vtip na druhou? Včetně toho sloganu?

9) Jídelna Poslanecké sněmovny ve Sněmovní 4, Praha (Karol)
Politický krmelec: Pokud jste si mysleli, že politici kážou šlichtu a krmí se kaviárem, vězte, že tohle je oblast, kde jednají maximálně čestně. Socíkové ceny, socíkové menu. Korýtka zákonodárců zůstala převratem nedočtena, jediné, co se vám tu bude obracet, je žaludek.

Sněmovna - Sachrův dort

Sněmovna - rakvička se šlehačkou

Sněmovna - kuře ala bažant

Sněmovna - omeleta se sýrem a bramborem

10) Menza Univerzity Karlovy Hostivař, Praha (Karol)
Přehlídka paskvilů a polotovarů: Nějaká kapacita české žurnalistiky nedávno napsala, že Česko je popelnice Evropy. Já jako nekapacita české žurnalistiky dnes musím napsat, že menza Hostivař je popelnicí Univerzity Karlovy.

Menza Hostivař - hovězí závitek

Menza Hostivař

Autoři: ,