25. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Devět z deseti českých mužů pije pivo, ženy je dohánějí

Piva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piva - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Pivo v Česku pije až 89 procent mužů, oproti předešlým letům se podařilo zastavit pokles jejich počtu. Cestu k pivu si nacházejí i ženy, pijí je více než tři pětiny z nich. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky dnes na tiskové konferenci zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven.

 Podle odborníků lidé ochotněji zkoušejí nové druhy piva například z malých pivovarů."Z dlouhodobého hlediska není pro nás překvapivé zaznamenat, že pivo u nás pije přibližně stejný počet mužů jako dříve, pijí ho však mnohem obezřetněji.

ČEŠI A PIVO:

  • Česko se drží dlouhodobě na přední pozici v množství vypitého piva na hlavu (tento údaj zahrnuje mj. i kojence)
  • Každoročně průměrný Čech vypije dle statistik přibližně 160 litrů zlatavého moku. V roce 2005 bylo dosaženo lokálního maxima, kdy na každého obyvatele připadlo 163,5 litru piva.
  • Odhaduje se, že 15 – 20 % na domácí spotřebě piva se podílejí zahraniční turisté
  •  Česko si tak udržuje přední pozici i nadále, na druhém místě ve spotřebě tohoto nápoje se nacházejí Irové se 130 litry, ti na třetí místo odsunuli Němce, kteří v roce 2007 vypili 111,7 litru piva.

Fenomén velkých pijáků piva, ať již v hospodách, nebo v restauracích, spíše mizí a je cítit ekonomický i společenský tlak na to, kolik toho kdo vypije," řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Potěšitelný je podle Veselého rostoucí podíl žen, které si pivo dají, byť jen příležitostně. Zatímco v minulých dvou letech se podle průzkumů podíl konzumentek piva snížil na 54 procent, letos vzrostl na 62 procent. Pro potvrzení dlouhodobějšího trendu však bude třeba znát výsledky delší časové řady, sdělil svaz.

Oktoberfest 2012.

ilustrační foto

"Trendem posledních let je mírný, ale dlouhodobý růst schopnosti konzumentů piva experimentovat, respektive odhodlání nebo ochota neznámé pivo zkoušet, tedy například vybírat si pivo z malého místního pivovaru," uvedl Jiří Vinopal z CVVM.

Fenoménem letošního roku je podle výsledků průzkumu nástup radlerů neboli mixů piva a ovocných šťáv. Letos radlery ochutnalo 60 procent mužů a 64 procent žen.

Nárůst výroby

Produkce tuzemských pivovarů v prvním pololetí mírně rostla. Podle údajů Českého svazu pivovarů a sladoven členské pivovary, které se na celkové domácí produkci podílejí z více než 90 procent, uvařily o 1,4 procenta piva meziročně více.

Na mírném růstu produkce se podílela zejména zvyšující se výroba radlerů a návrat turistů do Česka. Přes pozvolný růst výroby, který začal již loni, zůstává však produkce českých pivovarů stále pod úrovní, kterou měla před propadem způsobeným ekonomickou krizí.

khuKarel Hrubeš, ČTK