Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Do Česka láká turisty absint. U Čechů tak oblíbený není

Absint - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Absint - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Turisty do Česka neláká z alkoholických nápojů jen pivo nebo slivovice. V posledních letech stoupla obliba absintu. Tento nápoj, charakteristický svou zelenou barvou a speciální přípravou, zařadil dokonce do svého žebříčku nejlepších nápojů světa turistický průvodce Lonely planet, obsadil zde čtvrté místo.

Zájem cizinců o absint nejspíš způsobuje i fakt, že je jeho prodej ve většina zemí omezen. Turisté po absintu pátrají, Češi ho moc nemusejí. „Více nás navštěvují cizinci než Češi. Přeci jen u Čechů je to pořád zakodováné jako „cosi zeleného“ po čem budou mít halucinace a bude jim špatně,“ komentuje oblibu manažer české Absintherie Jiří Kořínek. 

Zmínku o halucinacích nalezneme dokonce v historických článcích, které se o absintu zmiňují. Spekulace vyvolal thujón, který se do absintu dával a který se podobá THC (nachází se v konopí). Halucinogenní účinky absintu nicméně odborníci později vyvrátili.

Netradiční suvenýr

„Turisté si od nás často odvážejí lahve s absintem i se speciální výbavou na podávání. Jejich zájmu se nedivím, protože dokonce v turistických průvodcích najdete informaci, že kdo míří do České republiky, musí ochutnat absint,“ říká Kořínek. 

Při konzumaci je třeba dát si pozor na levné náhražky, které mouhou způsobit zdravotní potíže i horši vstřebání alkoholu. Originál, který je 70procentní, by se potom měl pít způsobem, který popisuje průvodce Lonely Planet takto: „Absint se ředí s vodou. Oblíbená varianta je lít vodu přes kostku cukru na speciální absintové lžičce. Pravý absint se pak zakalí a jeho výrazně zelená barva vybledne“.

Česká historie?

Vzhledem k informacím v průvodcích o skvělém absintu v Česku se nabízí tvrzení, že má nápoj hluboké historické kořeny právě u nás. Ovšem není tomu tak. „Nedá se říct, že je absint český originál. Klasický absint vznikl ve Švýcarsku, díky pelyňku s charakteristickou jemně nahořklou chutí. Dalším druhem je absint francouzský. Liší se od sebe navzájem lehce ve složení a v chuti,“ říká k původu absintu Jiří Kořínek. Český absint se sice v supermarketech často objevuje, ale s originálním receptem má pramálo společného, maximálně tak zelenou barvu. 

V Londýně se vydražil Picassův obraz Piják absintu za miliardu korun.

V Londýně se vydražil Picassův obraz Piják absintu za miliardu korun.

Nápoj z fenyklu, anýzu a pelyňku si oblíbili i význační umělci naší historie. Mezi jeho konzumenty patřili například Oscar Wilde nebo Paul Verlain. Vincent van Gogh si údajně pod jeho vlivem uřízl ucho. Pablo Picasso dokonce namaloval obraz Piják absintu, ten se mimochodem v roce 2010 vydražil za miliardu korun.

Mýty opředený nápoj přitahuje své konzumenty už bezmála tři staletí. Třeba mu na chuť přijdou i současní Češi. 

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!