8. září 2012 7:03 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Pálavské vinobraní láká na víno do Mikulova desetitisíce lidí

Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

MIKULOV Více vína a více zážitků s ním slibují letos pořadatelé návštěvníkum Pálavského vinobraní v Mikulově. Akce s tradicí od roku 1947 začala v pátek na několika místech ve městě a potrvá do neděle.

Pořadatelé očekávají, že by se měla opakovat loňská rekordní účast, kdy přijelo 45.000 lidí. Vzhledem k tomu, že se akce letos nekryje s vinobraním ve Znojmě, je možné, že lidí přijede ještě víc, sdělila mluvčí akce Lenka Křivánková.

ČTĚTE TAKÉ:

Prozatím (v pátek) se prodalo 20.000 vstupenek. "Počasí by nám mělo přát stejně jako loni, ale je těžké odhadovat účast. Kdyby byla rekordní, byli bychom rádi," řekla Křivánková. "Chceme se prezentovat jako slavnosti vína a ne jako festival. Chceme lidem nabídnout Mikulov jako město, ke kterému víno patří," dodala.

Na zámku bude v hlavním sále Národní výstava vín mikulovské podoblasti, která bude spojena s ochutnávkami v rámci Národní soutěže vín. Po celý víkend lidé mohou degustovat vína z Vinařství Marcinčák v zámeckém sklepení, ve sklepě s Obřím sudem se budou ochutnávat produkty z Vína Mikulov.

Stejně tak mohou o víkendu návštěvníci nahlédnout do Vinařství Volařík a Vinařství Galant a zároveň u těchto úspěšných výrobců i ochutnávat. "Vinaři budou i v tradičním vinařském městečku v Kapucínské ulici. Letos se jich zde představí 25, což je zvýšení počtu stánků proti minulosti," upozornila Křivánková.

Hlavní je víno, ne tolik kapely, shodují se organizátoři

Organizátoři by rádi přilákali lidi nejen na kapely a zpěváky různých žánrů, ale hlavně na víno. "Chceme, aby si v něm našli zálibu, naučili se jej pít a rozeznávat. Na zámku a v amfiteátru jim budeme promítat, jakou cestou víno projde od střihání hroznů až po stáčení do lahví," uvedla Křivánková.

Ve městě bude fungovat pravidelná kyvadlová doprava mezi místy konání akcí, pro návštěvníky z Brna jede z hlavního nádraží v 9:40 Mikulovský expres, do něhož lze nasednout pouze se vstupenkou na vinobraní za 420 korun. V Mikulově bude v 10:59, zpět se vrací buď v 18:45, nebo o půlnoci. Další inforamce lze nalézt na stránkách slavností.

Lidovky.cz, ČTK