Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Jíst dobře neznamená jíst draze, říká šéfkuchař

Křenová omáčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křenová omáčka | foto: Chutopis.cz

Tomáš Reisinger, šéfkuchař nepřehlédnutelné restaurace Na Jitrách ve středočeských Semicích a zároveň gastronomický garant projektu Chuťopis.cz, nám odpověděl na několik otázek, jaká panuje situace kolem místních surovin v malých regionálních restauracích. Kdysi vařil pro Niki Laudu v Rakousku a věnoval se 16 let tradiční rakouské kuchyni, vyučil se v Intercontinentalu a pracoval v Alcronu. Nyní se snaží o pozvednutí úrovně surovin v českých restauracích.

Lidovky.cz: Jak může šéfkuchař přesvědčit majitele, že zaměření na místní suroviny je správná cesta?
Stačí, když přinese na talíři skvělý pokrm, který se dobře prodá a tím přitáhne hosty. Potažmo, když mu bude kvalitou vydělávat peníze. Cesta je to ovšem velmi klikatá, tím talířem na ochutnání to teprve začíná.

Lidovky.cz: Je vaření z místních zdrojů v dnešní době vůbec reálné?
Kuchař, který umí sestavovat a vařit jídla z momentální nabídky místních farmářů, už má v dnešní době vcelku dobrou základnu. Soudím to samozřejmě z mého pohledu a mé lokality. Vařím z toho, co je k dispozici, do jisté míry velmi intuitivně a rozhodně nemůžu být závislý pouze na místní produkci. Rád bych, ale přesto ještě musím spoustu věcí dokoupit z velkoobchodu, protože místní nabídka chybí.

Lidovky.cz: Co to tedy obnáší?
Musí se jen chtít, pak už je to o troše úsilí, hledání a domluvě. V první řadě je třeba vytipovat si farmy v okolí, které je restaurace schopna pravidelně objet, anebo které je schopen obsáhnout její zásobovač. Následně navázat spolupráci a dohodnout ceny a odběr. První rešerši lze například udělat na internetu, najít malé zemědělce, následně sednout do auta, všechny je objet a navázat osobní kontakt. Doma si potom v klidu sednout, protřídit podle toho, jak vyhovují. Další selekce přijde automaticky sama po pár týdnech spolupráce, protože pro restauraci je důležitá spolehlivost, kvalita produktů a spousta dalších drobných aspektů. Řekl bych, že nejvíc záleží na osobě šéfkuchaře, jak dokáže odhadnout lidi.

Lidovky.cz: Jaké má zásobování z místních zdrojů nedostatky?
Hlavní nedostatek maloproducentů je, že je dost těžké dostat jejich produkty do prodejní sítě. Budu rád, až se jednou na tyto zemědělce zaměření některý z dodavatelů, mám dojem, že tu žádný takový, který by obsáhl kompletní domácí nabídku zemědělské produkce menších podniků, momentálně není.

Lidovky.cz: Je situace v regionech, co se týká velkoobchodní nabídky, jiná, než v Praze?
V regionech je situace podstatně jiná. Sortiment je zúžený, orientovaný pouze cenově, a kvalita se tu hledá mnohem obtížněji - nicméně to není nemožné. Právě proto by se restaurace měly orientovat na svůj region a učit se pracovat s místními surovinami. Neměly by podléhat marketingovým tahům velkoobchodních skupin a nadnárodních společností. Znovu opakuji, že je to pouze na zdravém úsudku provozovatele a šéfkuchaře. První krok je sice dostat se ke kvalitní místní surovině za rozumnou cenu, druhý však je umět si s ní v kuchyni poradit.

Lidovky.cz: Orientace na místní suroviny je tedy cestou, jak z tohoto začarovaného kruhu ven?
Rozumím tomu, že boj restaurací o přežití je v regionech daleko tvrdší, proto tomu odpovídá sortiment dodavatelů. Cesta k tomu, aby se lidé naučili jíst dobře - což neznamená draze - je ještě velmi dlouhá. Je to do jisté míry o tom, jak si vychovat dobré hosty. Vše tu souvisí se vším.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.