Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobré pití dělá i dobrá sklenice. Jak si správně vybrat?

Jídlo

  10:48
Moje babička měla pro speciální příležitosti -zejména na Vánoce, při svatbách a křtinách - speciální servis, ke kterému patřily i parádní sklenice. Věděla proč: z výjimečné sklenice totiž nejen víno chutná úplně jinak než z té obyčejné z obchoďáku.

Každé víno si žádá své vlastní sklo.

Deset z deseti gastronomických odborníků se shodne, že špičkou mezi sklem je Riedel. Kromě řemeslně dokonalého zpracování a používání křišťálu za úspěchem stojí geniálně jednoduchá myšlenka Clause Riedla: sklenice nelze dělit jen podle barvy vína, ale i podle odrůdy. Každá vinná odrůda má svá specifika, která vhodně zvolená sklenice podtrhne a nevhodná naprosto potlačí.

Každé víno žádá své vlastní sklo
Jak si tedy vybrat sklenice na víno? "Správná sklenka na víno by měla svým odpovídajícím tvarem a velikostí umožnit vínu maximálně vyniknout - bez okrasných maleb či ozdobného broušení. Ve vinotéce vám poradíme vhodné sklo, vybrat si můžete z křišťálových řad až po luxusní, ručně foukané sklenice řady Sommelier," vysvětluje Jiří Janovský, sommeliér vinotéky Ad Vivum. U šampaňského, přestože se dříve podávalo výhradně ve vysokých sklenicích tvaru flétny, se nyní prosazují spíš menší širší sklenice, ze kterých lze snáze pít, a navíc je lépe cítit perlení.

"Sklenka na lehčí bílá vína by měla mít kalich (0,3 - 0,4 l) mírně protáhlý, nahoře mírně uzavřený, na těžší bílá vína může mít větší objem (0,5 - 0,7 l), kulatější kalich, nahoře otevřenější, abyste do sklenky mohli zabořit nos. Sklenka na lehčí červená vína, např. Beaujolais, má objem 0,4 l a kalich mírně uzavřený, sklenice na plná červená vína mají kalich o objemu až 1 litr, protažený do výšky," popisuje Janovský. Víno je dobré koupit alespoň týden před konzumací, aby se stihlo zklidnit a usadit. A hodláte-li pít starší červené, pořiďte si dekantér, který víno správně provzdušní.

Nealko Vánoce: rychlé špunty i víno bez alkoholu
A co se dá pít, pokud se chystáte oslavit Vánoce bez alkoholu? Zkuste nealko sekt - v Čechách vyrábí nealko bublinky od roku 2007 Bohemia Sekt (k nerozeznání od alkoholického brutu) a společnost Soare sekt: pro děti řadu Rychlé špunty, pro dospělé Light Live. V supermarketech občas narazíte i na Mousseux, polosuchý dealkoholizovaný sekt z odrůd Müller Thurgau a Riesling německého vinařství Carl Jung, které se specializuje výhradně na sekty a vína bez alkoholu odrůd Merlot, Riesling a Müller Thurgau (www.carl-jung.cz).

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat